fitikhastaligi.com https://www.fitikhastaligi.com Fıtık, Fıtık Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, fitikhastaligi.com Mon, 13 Apr 2015 00:00:00 +0000 Wed, 19 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Bel ağrısına hangi bölüm bakar? https://www.fitikhastaligi.com/bel-agrisina-hangi-bolum-bakar.html Sun, 07 Oct 2018 01:42:54 +0000 Bel ağrısına hangi bölüm bakar, kişinin günlük yaşamını olumsuz yönde etkileyen ve iş verimini ciddi anlamda düşüren bel ağrısı birçok nedene bağlı olarak yaşanabilir. Bel ağrısı için başvurulacak ilk bölüm ortopedi Bel ağrısına hangi bölüm bakar, kişinin günlük yaşamını olumsuz yönde etkileyen ve iş verimini ciddi anlamda düşüren bel ağrısı birçok nedene bağlı olarak yaşanabilir. Bel ağrısı için başvurulacak ilk bölüm ortopedi doktoru/uzmanlığıdır. Bel ağrısının nedeni bilinmiyorsa ortopedi bölümüne başvurularak rahatsızlığın nedenlerini öğrenmek için teşhis süreci başlatılmalıdır. 

Gerekli test ve tetkikler yapıldıktan sonra uygun tedavi seçenekleri değerlendirilir. Bel ağrısı için başvurulan ortopedi bölümünde manyetik rezonans görüntüleme yöntemi, bilgisayarlı tomografi ve röntgen gibi tanı yöntemleri kullanılarak ağrının neden kaynaklandığı hakkında bilgi edinilir. Yapılan araştırmalar sonucu bel ağrısı, fiziksel ve yaşam koşullarına bağlı gelişmişse ilaç ve fizik tedavi gibi basit tedavi yöntemleriyle kontrol altına alınabilir.

Yapılan değerlendirmelerde hastada bel fıtığı, dar kanal hastalığı, bel kayması gibi sorunlara rastlanmışsa hastanın beyin ve sinir cerrahisine (nöroşirürji) sevki yapılır. Bel fıtığı, bel kayması ve dar kanal hastalığı gibi hastalıklarda ilgili bölüm beyin ve sinir cerrahisidir. Bu tür rahatsızlıklar hastanın ciddi anlamda yaşam kalitesini düşürür ve tedavisi ihmal edilirse bel ağrısından çok daha ciddi sonuçlar doğurabilir. Zamanında tedavisi yapılmayan bu tür rahatsızlıklar sebebiyle bacaklarda güç kaybı, idrar kaçırma, yürüyememe, iktidarsızlık gibi olumsuzluklar yaşanabilir. Ancak zamanında alanında uzman bir doktordan yardım alınırsa bu tür rahatsızlıklarda kolaylıkla tedavi edilebilir.
]]>
Bel Fıtığı Yırtılması https://www.fitikhastaligi.com/bel-fitigi-yirtilmasi.html Sun, 07 Oct 2018 06:19:16 +0000 Bel Fıtığı Yırtılması; Omurgamızda birçok sayıda kemik vardır. Bulunan bu kemiklerin esnek yapıda olmasını sağlayan diskler vardır. Bu diskler eğer yerlerinden oynar ise beyinden gelen mesajları iletmekte olan sinirleri Bel Fıtığı Yırtılması; Omurgamızda birçok sayıda kemik vardır. Bulunan bu kemiklerin esnek yapıda olmasını sağlayan diskler vardır. Bu diskler eğer yerlerinden oynar ise beyinden gelen mesajları iletmekte olan sinirlerin üzerine baskı yapar bu baskı sonrasında da ağrı oluşur. Daha açık bir ifade ile bel çevresinde yer alan omurgaların arasında bulunan kıkırdak yapısının yırtılarak omurilikler den çıkan sinirlere baskı yaparak sıkıştırması durumudur. Bel fıtığı başlangıç durumundaki ile ilerlemiş seviyedeki bel fıtığı olarak tam iki gruba ayrılmaktadır. Bel fıtığının hangi grupta odluğunu bilmek ve erken teşhis tedavi oldukça önemlidir. Bel fıtığı yırtılması durumunda omurga disk adı verilen kıkırdaklar ile birbirlerine bağlanmış olur. Bel fıtığı yırtılması olduğu zaman ilk önce dayanılmayacak kadar çok şiddetli bel ağrısı ve bacaktan ayağa doğru inmekte olan ağrılar ortaya çıkar. Bel fıtığı olduğu anlaşılan durumlarda hiç  geciktirilmeden derhal doktora gitmeniz gerekir. Eğer önemsemez doktora çok geç gider iseniz kalıcı ağrılar hatta felç dahi ortaya çıkar. 

Bel Fıtığı Yırtılması Belirtileri Nelerdir
 • Halk arasında siyatik olarak bilinen sinir kökünde hissedilen ağrılar
 • Bacaktan ayağa kadar giden şiddetli ağrı
 • Kişileri ağrı kesici almak zorunda bırakan oldukça şiddetli ağrılar
Bel Fıtığı Yırtılması Tedavisi,

Bel fıtığı tedavisi için ilk önce ilaç tedavisi ile kişinin alması gerekli olan önlemler uygulanmaktadır. Özellikle de çok sert yatakta yatmak ve fizik tedavi uygulaması bunların en başında yer almaktadır. Bel fıtığı yırtılmasında ilaç tedavisi uygulanır iken kullanılan ilaçlar ise kas gevşetici ve ağrı kesicilerdir. Bu biçimde eğer hiçbir düzelme olmaz ise ameliyat karar kılınır. Bel fıtığı yırtılması ilerleyen durumlarda ameliyat edilir ve başarı oranı yüzde doksan civarında olur. 
]]>
Bel Fıtığı Ve Yüzme https://www.fitikhastaligi.com/bel-fitigi-ve-yuzme.html Sun, 07 Oct 2018 08:17:11 +0000 Bel fıtığı ve yüzme; arasında ters bir orantı bulunmaktadır. Çağımızın en sık karşılaşılan ve halen tıbbi olarak kesin bir tedavi yöntemi bulunamayan bel fıtığı insan hayatını hem olumsuz yönde etkilemekte hemde Bel fıtığı ve yüzme; arasında ters bir orantı bulunmaktadır. Çağımızın en sık karşılaşılan ve halen tıbbi olarak kesin bir tedavi yöntemi bulunamayan bel fıtığı insan hayatını hem olumsuz yönde etkilemekte hemde yaşam kalitesini oldukça fazla düşürmektedir. Bazen fizik tedavi bazen de cerrahi müdahale derken tam olarak iyileşemeyen bel fıtığı hastaları yaşamlarının kalan kısımlarını da bu şekilde idame ettirmek zorunda kalmaktadırlar. Bu hastalıkların yaşanması da genel olarak yanlış alışkanlıklarımızdan kaynaklanmaktadır Bel fıtığı aslında fazla hareketi ve yorgunluğu sevmeyen bir hastalık olmasına rağmen düzenli ve hafif nitelikteki eksersizler de bel fıtığı hastalığına oldukça iyi gelmektedir. 

Bel fıtığı hastaları için yüzme faydalı mıdır

Bel fıtığı bazen genetik faktörlerin bazen de duruş ve hareket yanlışlıkları nedeniyle meydana gelmektedir. Omurgada oluşan eğilme ve deformeler sonucu oluşan bel fıtığı için yüzme çok iyi gelmektedir. Yüzme sonucunda omurgada yaşanan eğilme zaman içerisinde düzelme eğilimine girmektedir. 

Su içerisinde yer çekiminin etkisi yok denecek kadar azdır. Bu nedenle de insan vücudu suyun içerisinde dururken kemiklerin, omuriliğin ve kasların yükü azalmaktadır bu nedenle de kaslar oldukça faal ve gevşemiş durumdadır. Ancak düzenli ve uygun koşullarda gerçekleştirilen yüzme sayesinde hastalar bel fıtığından kalıcı olarak kurtulmaktadırlar. Böylece yüzme egzersizlerine ilk başta hafif ısınmalarla başlayıp zamanla seviyesinin attırılmasında oldukça büyük yarar bulunmaktadır. Ayrıca yüzme esnasında ağır ve sert nitelikli hareketlerden de uzak durmak gerekmektedir. Düzenli yüzme temposu sonucunda bel fıtığı hastaları 1 ay gibi kısa bir süre içerisinde kaslarında rahatlama hissederler. Hatta eskiden yataktan beli tutulmuş olarak kalkan hastaların bu şikayetleri ortadan kaybolmaya başlar. Kas ve kemik yapısı güçlendiğinden bel fıtığı ağrıları gittikçe azalır ve zamanla yok olur. Yüzmeden maksimum faydanın sağlanabilmesi için doğru yüzme tekniğinin kullanılması ve vücut esnekliğinin sağlanması şarttır. Bu konuda bir uzmana başvurarak vücut esnekliğinin kontrol ettirilmesi ve tavsiye edilen vücut hareketleriyle esnekliğin biraz arttırılması oldukça faydalı olacaktır. 

Bel fıtığının tedavisinde uygulanacak doğru yüzme tekniği nedir 

Bel fıtığında yapılan yanlış hareketler hastayı oldukça zor duruma sokar. Bu nedenle özellikle yüzerken manevra hareketlerden uzak durmak gerekmektedir. Bel fıtığından kurtulabilmek için yüzerken baş ve alın çevresinin su içerisinde tutulmasına gayret edin ve kulaçlarınızı mümkün olduğunca büyük atmaya çalışın. Ayrıca hareket anlarında tüm vücudun aynı anda hareket etmesini sağlayın. Böylece bel fıtığı ve yüzme arasındaki bu işbirliği amacına ulaşabilir. Ancak unutmamak gerekir ki yüzmeye ara verildiğinde bel fıtığı tekrar meydana gelebilir.
]]>
Boyun Fıtığı Başlangıcı https://www.fitikhastaligi.com/boyun-fitigi-baslangici.html Mon, 08 Oct 2018 04:08:40 +0000 Boyun fıtığı başlangıcı; aşamasında çok vakit kaybetmeden tıbbi yardım alınması halinde çok ciddi ilerleme göstermeden azaltılabilir. Boyun fıtığı günümüzde oldukça sık rastlanılan bir omurga hastalığı çeşi Boyun fıtığı başlangıcı; aşamasında çok vakit kaybetmeden tıbbi yardım alınması halinde çok ciddi ilerleme göstermeden azaltılabilir. Boyun fıtığı günümüzde oldukça sık rastlanılan bir omurga hastalığı çeşitidir. İnsan vücudunda boyun bölgesinde omurlar yer almaktadır. Bu omurların hareket kabiliyeti ise içerisinde bulunana diskler sayesinde sağlanmaktadır. Zamanla bir takım nedenlerin etkisiyle omurga içerisinde yer alan yumuşak dokunun diskten dışarı doğru çıkması ya da bu diskin şeklini bozması durumunda boyun fıtığı denilen hastalık meydana gelir. Memur hastalığı ya da öğrenci hastalığı olarak kabul edilen boyun fıtığı başlangıcı günümüzde bilgisayar kullanımının artmasıyla da çağımız gençlerinin hayatını artan hızla tehdit etmeye devam etmektedir. Aslında daha çok duruş bozuklukları nedeniyle oluşan bu durum daha çocukluk çağında kazanılan bir kısım alışkanlıklardan ileri gelmektedir.

Boyun fıtığı başlangıcının belirtileri ve teşhisi:

Aslında boyun fıtığı her hastada anında kendini hissettirmeyebilir. Hastalık bazen çok ileri düzeye ulaştığında bir takım belirtiler baş gösterebilir. Fakat genel olarak boyun fıtığı başlangıcı yaşayan hastaların en sık karşılaştığı şikayetler boyun ağrısıdır. Boyun fıtığı hastaları normal şartlarda zorlanmadan gerçekleştirebildikleri basit hareketleri dahi yaparken zorlanmaya başlarlar. Örneğin bir çantayı taşırken boyun, sırt ya da kollarda eskiden hissedilmeyen ağrı ve hareket zorluğu hissedebilirler. Bazı hastalar zaman zaman boyun tutulması ya da boyun hareketlerinde sınırlandırma ihtiyacı hissedebilirler. İlerleyen boyun fıtığı vakalarında ise ağrı boyun bölgesinden kollara doğru iner ve hastanın kollarında uyuşma meydana getirebilir. 

Belirtilen şikayetleri yaşayan veya risk grubu içerinde yer alan bireylerin vakit kaybetmeden bir uzman hekime başvurmaları gerekmektedir. Her hastalıkta olduğu gibi boyun fıtığında da tedaviye cevap hızlı ve etkili bir şekilde cevap alınabilmesi için erken tanı büyük önem taşımaktadır. Boyun fıtığı hastaların hem sosyal hem de iş hayatındaki uyum ve başarısını oldukça etkileyen hatta hastanın hayat standartlarını düşüren bir hastalıktır. Bu nedenle de ihmal edilmemesi gerektiği bir gerçektir. Uzman hekim boyun fıtığı başlangıcı olduğuna dair hastalığın teşhisini koyabilmek için öncelikle hastanın şikayetleri dinler ve boyun bölgesinden görüntü alınmasını ister. Bu görüntüleme ise MR sayesinde gerçekleştirilir. 

Boyun fıtığı başlangıcında uygulanması gereken tedavi ve özellikleri:

Boyun fıtığı hastalığına maruz kalmamak için özellikle hastalık potansiyeli taşıyan bireylerin belli periyotlarla boyun ve çevresi için faydalı olacak eksersizleri yapmaları gerekmektedir. Boyun fıtığı başlangıcı teşhisi konulan hastalara doktor tarafından günlük eksersizler tavsiye edilir. Ayrıca düzenli gerçekleştirilecek yüzme de hastalığın tedavisinde oldukça faydalıdır. Bunun dışında ağrı kesiciler ve gerekli görülürse fizik tedavi önerilebilir. 
]]>
Boyun Fıtığı Patlaması https://www.fitikhastaligi.com/boyun-fitigi-patlamasi.html Mon, 08 Oct 2018 17:12:03 +0000 Boyun Fıtığı Patlaması: Teknolojiçağında uzun zaman bilgisayar kullanılan, masa başında oturarak çalışma, yanlış durmak ve oturma şekli gibi sebeplerboyun ağrılarını ve bu ağrıların temelinde yatan ilk sebeplerden bir o Boyun Fıtığı Patlaması: Teknolojiçağında uzun zaman bilgisayar kullanılan, masa başında oturarak çalışma, yanlış durmak ve oturma şekli gibi sebeplerboyun ağrılarını ve bu ağrıların temelinde yatan ilk sebeplerden bir olan boyun fıtığı ağrılarının artmasına sebep olan şeylerdir. Boynumuzda yedi tane boyun omuru bulunduğu bilinir. Bu omurların arasında da hareket etmemizi yaptıran diskler yer alıyor. Diskler iki kemik dokunun birbirine temas etmesini engellemekle beraber, içerdiği su ve kollajen yapısı ile omurga üzerine binen baskıyı absorbe eder. Çeşitli sebepler, yaş, travmalar sonucunda disk dokusu suyunu kayıp edip daha katı ve hareketi zor ve az hale gelir. Disk yapısı dejenere olduğu zaman bu dokunun dış kısmındaki daha katı olan yapıdaki ufak ufak yırtıklardan içte olan yumuşak olan kısım dışarıya doğru çıkmaya başlar. Bazen omurga şekli bozulduğu için omurlar üzerinde olan ufak kemik çıkıntıları meydana çıkarlar. İçteki yumuşak yapının ya da kemiklerin etraf da olan dokulara baskı yapması nedeni boyun fıtığı oluşmasına neden olabilir.

Boyun Fıtığı Patlaması Nedir

Bu gibi durumlarda doktorların hastayı acil bir ameliyata girmeye ikna etmek zorunda kalırlar. Bu durumun ciddiyetini anlamaları için kullandıkları bir konuşma şekli olmasına rağmen fıtıkta patlama söz konusu olamaz. MR bulgularına göre bel ve boyun fıtıkları 4 derecesi vardır. Başlama zamanı 1 inci derece de iken 4 dördüncü derecede ki fıtık ileri de dir. Hastalığın bu 4 derecesine dahi patlamış bir fıtık demek doğru olmaz. Özellikle, fıtığın derecesi yükseldikçe ağrı,iğne batması ve uyuşma gibi ağrılar da artar. Bu ağrılar dayanılmaz bir hale gelir. Bu gibi durumlarda fıtığın durumuna göre ufak bir fıtık çok şiddetli ve dayanılmaz bir ağrı yapabilir. Bel ve boyun fıtıkları teşhisi beli olduğu zaman fizik tedavi doktorunuzdan ve ya beyin cerrahınızdan fıtığınızın hangi boyutta olduğunu sorup öğrenin. Yani dördüncü derece de ki fıtık kopmuş bir fıtıktır. Kopan fıtık parçası omurilik boşluğuna düşse dahi patlama yapmamış olabilir. Boyun fıtıklarının bir çoğunda fizik tedavi uygulanarak da düzelme sağlanabilir. Boyun fıtığında cerrahi müdahalenin amacı, omurilik ve sinir dokusuna yapılan baskıya son vermektir, yani fıtığı yok etmektir. Ama bu 10 hastadan yalnızca  birine yapılabilir.
]]>
Bel Fıtığına Sıcak İyi Gelirmi https://www.fitikhastaligi.com/bel-fitigina-sicak-iyi-gelirmi.html Tue, 09 Oct 2018 08:58:12 +0000 Bel ağrısına sıcak iyi gelir mi, çözümüne değinmeden bel ağrısı konusunda sizleri biraz aydınlatayım. Bel ağrıları farklı sebeplerden oluşan ve günlük aktivitelerinizi düzenli yapmanızı engelleyen ve sizi ço
Bel ağrısına sıcak iyi gelir mi, çözümüne değinmeden bel ağrısı konusunda sizleri biraz aydınlatayım. Bel ağrıları farklı sebeplerden oluşan ve günlük aktivitelerinizi düzenli yapmanızı engelleyen ve sizi çoğu konuda kısıtlayan ağrıdır. Bu ağrıların farklı sebepleri bulunur.

Bel ağrısı sebepleri

 • Yaralanmalardan doğan bel ağrısı
 • Bel fıtığından doğan bel ağrıları
 • Bir bacağın kısalığından doğan bel ağrıları
 • Hamilelikten doğan bel ağrıları
 • Kalça eklemlerinde problemlerden doğan bel ağrıları
 • Omurgada eğrilikten soğan bel ağrıları
 • Kemikte oluşan enfeksiyonlardan doğan bel ağrısı
 • Yaşlı insanlarda meydana gelen osteoporoz sonuçlarından doğan bel ağrıları
 • Doğum sonrası oluşan bel ağrısı
 • Rahim sarkmasından kaynaklanan bel ağrısı
 • Böbrek ve safra taşlarından doğan bel ağrıları
 • İliak arterler ve aort tıkanıklığı sonucu oluşan ağrı.

Bel fıtığı ağrısı nasıl geçer

 • Eğer ağrılarınız çok sık ve çok rahatsız edici değilse ağrı kesici ilaçlar size yardımcı olabilirler.
 • Konusunda uzman bir kişi tarafından alınan spinal manipülasyon rahatsızlığı gördüğü ilk aylardan sonra gerçekleştirilirse oldukça etkili olabilir.
 • Ameliyatlar
 • Sıcak ya da soğuk uygulamaları

Bel fıtığı ağrısına sıcak iyi gelir mi

Bel ağrılarında sıcak ya da soğuk uygulamalar yapılmaktadır. Ağrıların başladığı andan itibaren kırk sekiz saat içerisinde yarım saatte bir soğuk torbalar içerisinde ya da buz uygulaması yapabilirsiniz. Fakat kırk sekiz saat sonrasında ağrılar hala devam ediyorsa bu sefer sıcak uygulamaya geçebilirsiniz. Hazırladığınız sıcak su torbalarını ağrıyan yere koymanız ağrınızı oldukça hafifleteceklerdir. Hala geçmemesi durumunda sıcak su ile alacağınız bir duş ağrılarınız konusunda sizi oldukça rahatlatacak. Bunların hepsini yaptığım takdirde hala geçmedi gibi sorunlarınız olabilir. Bunları yapmanıza rağmen hala geçmediyse sıcak masaj uygulaması  bunlardan çok daha iyi gelir.  Çünkü masaj vücudun gevşemesine ve rahatlamasına neden olmaktadır. Sıcaksa belinizde ağrıyan yerleri rahatlatlatır. Bu ikisinin birleşmesi ağrılarınıza oldukça etkili bir çözüm olur. Bel ağrılarına sıcak iyi gelir bel ağrısı yaşayan hemen hemen herkesin sorduğu sorular arasında. Çünkü evde en kolay uygulanabilecek çalışmalardan biri. Bu uygulamaları yapmanıza rağmen ağrılarınız hala devam etmekte ise kesinlikle bir doktora başvurmanızı tavsiye edilir.

]]>
Boyun Fıtığı Baş Döndürür Mü https://www.fitikhastaligi.com/boyun-fitigi-bas-dondurur-mu.html Tue, 09 Oct 2018 21:51:11 +0000 Boyun fıtığı baş döndürür mü Baş dönmesinin bir çok sebebi vardır. Bunlardan bir tanesi boyun fıtığıdır. Özellikle sabahları uyandığınızda baş dönmesi yaşıyorsanız bu durum boyun fıtığı ile alakalı gelişebili Boyun fıtığı baş döndürür mü Baş dönmesinin bir çok sebebi vardır. Bunlardan bir tanesi boyun fıtığıdır. Özellikle sabahları uyandığınızda baş dönmesi yaşıyorsanız bu durum boyun fıtığı ile alakalı gelişebilir. Boyun fıtığında en önemli belirtiler boyun ağrısı ile beraber baş dönmesidir. Boyun fıtığı, boyun omurlarının arasında yer alan kıkırdağın yer değiştirerek omurilik kanalına yerleşmesi ya da çıkması sonucu kola uzanan sinirlere baskı yapması nedeni ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.Omurları birbirinden ayıran diskler içerisinde bulunan jöle kıvamındaki madde ve bu maddeyi saran yastıkçıklardan oluşmaktadır. 

Boyun fıtığını tetikleyen etkenler,

Çeşitli sebepler boyun fıtığını tetikler. Bunlar ilerleyen yaş, geçirilen kaza ya da strestir. Bu nedenlerin bir ya da daha fazlası ile bu yastıkçıklarda yıpranma başlar ve bilinçsizce yapılan ters bir hareket sonucu yırtılarak, jöle kıvamındaki madde oluşan yırtıklardan dışarı doğru taşar, omurilikten çıkarak kollardaki sinirlere baskı uygular. Bu baskı sonucu kollarda güç kaybı, uyuşma, hissizlik. üşüme, boyun ucunda gerginlik, baş dönmesi gibi semptomlar oluşur. Maalesef bu durum bir çok insan için kronikleşmiştir. 

Omurganın şekline etki eden değişiklikler,

Omuriliğin boyun omuruda denilen bölümü vücudumuzun, kafamızı düz tutmaya yarayan ve 7 parçadan oluşan parçasıdır. Omuriliğimiz duruş bozuklukları, yorgunluk ve stresten en çok etkilenen bölgemizdir. Omurganın şekline etki eden değişiklikler, sinirlerin baskı yapmasına neden olur ve bu da boyun bölgesinde sertliğe ve tutulmaya yol açar. Orta kulak ve görme duyularında, boyunun hareketi arasında bir kopukluk olması dengesizlik hissi yaratır. Bu durum, hareket halindeki bir araç içinde olma hissine benzetilebilir. Bu durumda gözler bir hareketi algıladığında, orta kulak ve omurganın bazı bölgeleri aynı harekete cevap veremez ve bu da dengesizlik ve baş dönmesine sebep olabilir. Bu problemler zaman zaman günlük hayatımızı olumsuz etkileyerek sıkıntılar oluşturur ve boynumuzu hareket ettirmekten kaçınmamıza neden olabilir. Baş dönmesine; boyun ağrıları, gözlerde yıldızlanma, kulak çınlaması ekleniyor ise bir uzmana görünmek ve onun yönlendirmesi ile fizik tedaviye başlamak doğru olabilir. Bir uzman yardımı almadan egzersiz yapmak, hayatımızda sonrası için daha büyük sorunlar yaratabileceği için bu detay kesinlikle atlanmamalıdır. 
]]>
Bel Fıtığı Ameliyatı Kaç Günde İyileşir https://www.fitikhastaligi.com/bel-fitigi-ameliyati-kac-gunde-iyilesir.html Tue, 09 Oct 2018 21:51:32 +0000 Bel fıtığı ameliyatı kaç günde iyileşir, bir çok insanın olmaktan çekindiği, korktuğu ameliyatlardır fıtık ameliyatları. Hasta birey etrafından duydukları yada ameliyat olan insanların söyledikleri yüzünden ameliyattan u Bel fıtığı ameliyatı kaç günde iyileşir, bir çok insanın olmaktan çekindiği, korktuğu ameliyatlardır fıtık ameliyatları. Hasta birey etrafından duydukları yada ameliyat olan insanların söyledikleri yüzünden ameliyattan uzaklaşmakta ve korkmaktadır. Hastaların korkma nedenin başında ise ameliyat sonrası ortaya çıkabilecek şişlikler, ağrılar, yada felç kalma riski gibi buna benzer nedenlerdir. Fıtık, karın duvarında meydana gelen yırtık nedeni ile iç organların cildin altına doğru şişlik oluşturması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Fıtık bazen dışarı doğru çıkar, bazen de kaybolur. En çok ayakta durulduğunda, öksürürken, aksırırken yada ıkınma sonucu ortaya çıkan şişlikler, sırt üstü yatıldığında kaybolur. Çünkü bu pozisyonda fıtık kesesindeki organlar tekrar karın içine gider. Fıtık genelde bağırsaklardan oluşmuştur. Fıtık oluştuğu bölgeye göre isim almaktadır. Karın fıtığı, göbek fıtığı, kasık fıtığı, bel fıtığı, boyun fıtığı gibi türleri bulunmaktadır. Fıtık her yaştan insanda kadın, erkek, yeni doğan, çocuk, yaşlı yani her insanda ve her yaşta görülebilmektedir. Tüm fıtıkların %90 gibi büyük bir bölümünü kasık fıtıkları oluşturmaktadır.

Bel fıtığı ameliyatı sonrası hasta kaç günde iyileşir

Günümüzde yapılan bel fıtığı ameliyatlarında hasta daha çabuk ayağa kalkabilmektedir. Yani hastanın ameliyattan korkmasına gerek yoktur. Ameliyat sonrası belli bir süre ağrı, uyuşma, sancı, bel ve bacak bölgesinde mutlaka olacaktır, bu durum gayet normaldir ve geçicidir. Fıtık ameliyatından bir kaç saat sonra hasta ayağa kalkabilmektedir. Fakat doktor gerekli görürse ve hastanın isteği ile de hasta bir yada iki gün hastanede gözetim altında tutulabilir. Ameliyat sonrası iyileşmenin hızlanması ve sorun çıkmaması için hastanın da yapması gereken bazı şeyler vardır, bunlar; 
 • İlk bir, iki hafta hasta gerekmediği sürece merdiven çıkmamalıdır, çıkmak zorunda ise de basamakları birer birer ve her basamakta dinlenerek kendini zorlamadan çıkmalıdır. 
 • Yemek yerken sırtınıza mutlaka destek koyarak oturun.
 • Doktorun önerdiği, gösterildiği gibi oturup kalkın, ani hareketler den kaçının.
 • Bel sağlığınız için size uygun bir yatak tercih edin.
 • Yattığınız yerden kalkarken önce yan dönüp, ellerinizle destek alarak oturur pozisyona geçin ve sonra kalkın.
 • Tuvalet için alafranga tuvalet kullanın.
 • Her hangi bir şey almak yada yapmak için kesinlikle eğilip kendinizi zorlamayın.
 • 7. günden itibaren dışarı çıkıp hafif yürüyüşler yapılabilir. Önce kısa mesafelerle başlayıp daha sonra gün gün arttırın.
 • Kilo almamaya ve varsa da fazla kilolarınızdan kurtulmaya dikkat edin.
 • Mümkün olduğunca yere doğru eğilmemeye yada çok yükseğe uzanmamaya dikkat edin. 
 • İlk 45 gün boyunca ağırlık taşımamaya, sonrasında da yine sizi zorlayan ağırlıkları taşımamaya dikkat edin. Ağırlık taşımak zorunda iseniz her iki elinize eşit oranda ağırlık taşıyın. 
 • İlk 20 gün kadar araç kullanmayın ve uzun mesafeli araba yolculuklarından uzak durun.
 • İlk 7 günden sonra kısa mesafeli uçak yolculukları yapılabilir.
 • Masa başı işte çalışanlar bellerini destekleyecek ortopedik özelliği olan sandalyelerde oturmalıdır.
 • Verilen bel egzersizlerine ameliyattan 2 ay sonra mutlaka başlayın.
 • Ve son olarak da doktorun sizin için belirlediği kontrol gününde mutlaka kontrole gidin, ertelemeyin. 
]]>
Çocuklarda Kasık Fıtığı https://www.fitikhastaligi.com/cocuklarda-kasik-fitigi.html Wed, 10 Oct 2018 00:56:13 +0000 Çocuklarda Kasık Fıtığı:  Bebeğin anne karnında gelişimi esnasında, erkek çocuklarda testis denilen yumurtalıklar ilk önce böbreklerin üst kısmında oluşarak burada gelişmeye başlamakta, sonra karın içinde göç ederek, Çocuklarda Kasık Fıtığı:  Bebeğin anne karnında gelişimi esnasında, erkek çocuklarda testis denilen yumurtalıklar ilk önce böbreklerin üst kısmında oluşarak burada gelişmeye başlamakta, sonra karın içinde göç ederek, kasık kanalından geçerek skrotum denilen torbalara inmektedir. Kız çocuklarında over denilen yumurtalıklar karın içinde kalmaktadır. Kızlarda da rahimin karın içerisinde sabit durmasına yardımcı bağlardan birisi (round ligaman) kasık kanalından geçmekte ve rahimin arkaya bükülmesinin engellenmesinde görev almaktadır. Kasık kanalından geçen bu oluşumlar karın içi organların üzerini kaplayarak periton adı verilen karın zarını da birlikte sürüklemektedir. Her 10 erkek çocuğundan dokuzunda bu zar kapanmaktadır fakat birinde kapanmayabilir. İşte bu zarın kapanmadığı oluşumlarda, karın boşluğu ile skrotum adı verilen torbalar arasında bir kesecik oluşmaktadır buna kasık fıtığı adı verilir. Karın içi basıncı arttığı zaman, erkek çocuklarında genellikle bağırsaklar ya da karın içi organların üzerini kaplayan omentum adı verilen yağ tabakası, kız çocuklarında ise sıklıkla yumurtalıklar ve bağırsaklar bu kesenin içine girerek kasık bölgesinde bir şişlik meydana getirmektedir. 

Çocuklarda Kasık Fıtığı Belirtileri;

Çocuğun kasık bölgesinde beliren bazen kaybolan şişlik ilk ve en önemli göstergedir. Sağda sol tarafta ya da her iki tarafta birden oluşabilmektedir. 
Ikınma, ağlama, öksürme gibi karın içi basıncının arttığı durumlarda bu şişlik daha belirgin hale gelmekte, karın içi basınç azaldığı durumlarda bu şişlik de kaybolmaktadır. Bir günlük yenidoğan bebekten daha ileri yaşlara kadar her yaş grubunda kasık fıtığı görülebilir. Görülme sıklığı normal süre ve kiloda doğanlarda % 1-3’tür. Prematüre doğanlarda daha sık rastlanmaktadır. (% 16-25).

Çocuklarda Kasık Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir: 

Tedavisi sadece ameliyattır. Bu ameliyat acil değil fakat yapılması gereklidir. Bahsedilen kasık fıtığı kesesi içine giren bağırsak, omentum denilen yağ dokusu ve yumurtalıklar, bu kese içerisinde sıkışırsa tedavisi daha zordur. İnkarserasyon ya da fıtık boğulması denilir. Çocukluk çağında kasık fıtığının tek tedavisi ameliyat yapılmasıdır. Ameliyat için, belli bir yaş veya süresi yoktur. Ameliyat, genel anestezi altında yapılmaktadır. Deneyimli bir çocuk anesteziyologunun yapması ile hiçbir riski olmaz. Tek sıkıntılı dönem ameliyat bitince çocuk ailenin yanına verildiği zamandır. Bu dönemde, hafif ağrı, açlık olabilmektedir. Ancak bu süre en fazla yarım saat sürmektedir. Daha sonra çocuk 30 dakika ile 1 saat arasında uyumakta, ve sonra normal uykusundan uyanır gibi kalkıp, normal yaşantısına devam edebilir. Ağrı kesmek için doktorun vereceği parasetamol içeren şuruplar kullanılabilinir.
]]>
Fıtık Çeşitleri https://www.fitikhastaligi.com/fitik-cesitleri.html Wed, 10 Oct 2018 08:53:51 +0000 Fıtık çeşitleri, fıtık, karın duvarında yırtıktan dolayı oluşum gösteren cilt altında meydana gelen şişliklere verilen addır. Fıtık nedeniyle ortaya çıkan şişlik zaman zaman ortaya çıkarak, zaman zaman kay Fıtık çeşitleri, fıtık, karın duvarında yırtıktan dolayı oluşum gösteren cilt altında meydana gelen şişliklere verilen addır. Fıtık nedeniyle ortaya çıkan şişlik zaman zaman ortaya çıkarak, zaman zaman kaybolabilir. Öksürünce ya da ayağa kalkınca şişlik görülebilir, uzanınca ortadan kaybolabilir. Şişlik yatınca kaybolur. Çünkü, fıtık kesesi içindeki organlar karın içine tekrar döner. Karın duvarında şişliğe yol açan organlar genellikle bağırsaklardır. Fıtık ilerlediğinde şişlik devamlı hal alabilir ve kişi rahatlamak amacıyla eliyle fıtığı içe doğru itebilir. Fıtık çeşitleri oldukça fazladır. Kasık fıtığı, uyluk fıtığı, mide fıtığı, bel fıtığı, boyun fıtığı fıtık çeşitlerine örnek olarak verilebilir.

Fıtık çeşitleri nelerdir

Kasık ve uyluk fıtığı: Kasık fıtığı kadınlara nazaran erkeklerde daha fazla görülür. Uyluk fıtığı ise erkeklere nazaran kadınlarda daha fazla görülür. Kasık fıtığı, kasık bölgesinin yapısal olarak çok hassas olmasından kaynaklanır. Doğumsal olabileceği gibi ilerleyen dönemlerde de ortaya çıkabilir. Uyluk fıtığı, gebelik döneminde olan ve aşırı kilolu olan kadınlarda daha fazla görülür. Fıtık nedeniyle ortaya çıkan şişlik bacağın üst kısmında görülür. Genelde doğum sonrası yaşanan hassasiyetten dolayı oluşur. Güçlü öksürükler, devamlı ıkınma, kabızlık ya da ağır kaldırma uyluk fıtığına neden olabilecek etkenler arasındadır. Kasık ve uyluk fıtığının teşhisi oldukça kolaydır. Doktorun uygulayacağı fiziksel muayene ile teşhisi yapılabilir. Bazı durumlarda teşhisi doğrulamak için ultrason gerekebilir. Tedavisi genellikle cerrahi yöntemle yapılır. Cerrahide bağırsağın kayan kısmı tekrar karın boşluğuna itilir. Kese ortadan kalktıktan sonra karın çevresinde bulunan kaslar kuvvetli bir şekilde yamanır. Hasta ameliyat sonrasında bölgede gerilme olmaması amacıyla bir ay istirahat etmelidir.

Mide fıtığı: Diyafram, karın ve göğsü birbirinden ayıran bir kastır. Mide diyaframın hemen alt kısmında yer alır. Üst tarafı yemek borusuna bağlıdır. Büzgenkas mideyi yemek borusuna bağlar. Mide fıtığı herhangi bir zorlanma sonrasında, midenin diyaframdan sarkmasıdır. Sarkma sonrası diyafram işlevini tam olarak yerine getiremez ve mide asidi yemek borusuna doğru gitmeye başlar. Mide fıtığı genellikle aşırı kilo sahibi olan kişilerde, karında oluşan yağların mideyi sıkıştırması sonucu oluşur. Zorlayıcı öksürük, devamlı kusma, ağır kaldırma gibi nedenlerde mide fıtığına yol açabilir. Boğaz ve göğüste şiddetli ağrıya yol açar. Ağrı yemek sonrasında daha da şiddetlenebilir ve hasta yaşadığı ağrılar nedeniyle kalp krizi geçiriyor hissi yaşayabilir. Mide fıtığı tedavisi hastalığın şiddetine bağlı olarak değişir. Hafif fıtıklarda yaşam tarzında değişiklik, kilolularda kilo verme tavsiye edilir. Eğer alınan önlemlere rağmen yaşanan şikayetler geçmiyorsa ilaç tedavisine başlanır.

Boyun fıtığı: Boyun omurları arasında bulunan disklerin yıpranması sonucu oluşur. Sertleşen ve kayan diskler sinirlere baskı uygulamaya başlar. Zamanla boyun, sırt, kol ağrıları ve güç kaybı yaşanır. Bu şikayetler boyun fıtığı haricinde farklı hastalıkların belirtisi olarak da yaşanabileceğinden boyun fıtığı mutlaka teşhisi edilmelidir. Genetik yatkınlık, yaşlanma, darbeler, kaza, zorlanma, duruş bozukluğu, stres, sigara kullanımı ve osteoropoz boyun fıtığına yol açabilir. Teşhisinde, hastanın öyküsü dinlendikten sonra MR, sinir ölçüm testi yapılabilir. Hastalık teşhis edildikten sonra cerrahi ya da cerrahi harici tedaviler uygulanabilir. Cerrahi en son uygulanacak tedavi seçeneğidir. Egzersiz, ilaç tedavisi uygulandıktan sonra hastanın şikayetlerine bağlı olarak cerrahi seçenek uygulanabilir.

Bel fıtığı: Toplumda çok sık karşılaşılan fıtık çeşitleri arasındadır. Zaman zaman şiddetli ağrıların yaşanmasına neden olabilen ağrılar, bir süre devam eden tedaviyle kontrol altına alınabilir. Bazı hastalarda cerrahi gerekmezken, bazılarında direkt olarak cerrahiye başvurulur. Bel bölgesinde 5 tane]]> Bel Fıtığı İğnesi https://www.fitikhastaligi.com/bel-fitigi-ignesi.html Wed, 10 Oct 2018 11:25:42 +0000 Bel Fıtığı İğnesi; Bel ağrısında kullanılmakta olan. çeşitli enjeksiyon metodları, belin pek çok ağrılı rahatsızlığında hızlı ve tam bir düzelme imkanı sağlamaktadır. Bu enjeksiyonlar, tipik biçimde bel ağrısı i Bel Fıtığı İğnesi; Bel ağrısında kullanılmakta olan. çeşitli enjeksiyon metodları, belin pek çok ağrılı rahatsızlığında hızlı ve tam bir düzelme imkanı sağlamaktadır. Bu enjeksiyonlar, tipik biçimde bel ağrısı için çeşitli ilaçlar kullanmış ve bundan yarar görmemiş; ayrıca fizik tedavi yöntemleriyle de ağrıda yeterli oranda düzelme sağlanamamış, cerrahi müdahaleye gerek duyulmayan, hastalara uygulanmaktadır.


Bu enjeksiyonlar ağrının ortadan kaldırılması için uygulanmakla beraber, ağrının kaynağını ortaya çıkarmak içinde faydalıdır. Enjeksiyonlar ağrının ortadan kalkması için ağızdan kullanılan ilaçlardan ve ya kalçadan, ya da damardan yapılan iğnelerden çok daha fazla etkilidir. Çünkü bu yöntemlerle uygulanmakta olan ilaçlar, vücudun her tarafına dağılmayıp direkt olarak ağrını meydana geldiği, anatomik bölgelere ulaştırılmaktadır. Ağrılı bölgeye uygulanan steroid tarzı ilaçlar, güçlü ağrı giderici etkileriyle ağrının kaynağındaki problemi ortadan kaldırır. Ayrıca, örneğin bel fıtığı için uygulanan bu tür ilaçlarla, fıtığın etrafındaki  ödem geriletilerek ağrı bölgesi giderek rahatlatılır.

Bel fıtığı İçin Epidural Enjeksiyon,

Bel ağrısı tedavisinde en fazla uygulanan enjeksiyon yöntemi tüm dünyada olduğu gibi epidural ve transforaminal enjeksiyon çeşitleridir. Epidural olan enjeksiyon, güçlü ağrı giderici etkileri olan ilaçların omurga kanalı içine uygulanması şeklidir. Dünyada 40 seneden fazla zamandan beri omurgadan kaynaklanan çeşitli ağrıların tedavisi için kullanılan, iyi neticeler alınmasını sağlayan ve yan etkileri oldukça az olan bir işlemdir.
İğneler en fazla bel fıtığı hastaları için uygulanmaktadır. Fıtık başlangıcı ve ya  fıtık olan disk bölgesinde oluşan ödemi ortadan kaldırmak, disk çevresindeki ağrıyı ve olası bir sinir kökü baskısını azaltmaktır. Metod, düşük riski ve önemli bir yan etki özelliği olmaması sebeboyle yaygın olan bir yöntemdir. Özellikle ilaç tedavisi, egzersiz ve fizik tedavi gibi çeşitli yöntemlerle düzelme meydana gelmeyen disk kaynaklı bel, bacak ağrılarında oldukça fazla tercih edilir.

Belin fıtığının dışında, boyun ve sırt omurlarda oluşan fıtıklarında da aynı yöntemle uygulanmaktadır. İşlemin uygulandığı hastaların büyük bir kısmında ağrı neredeyse yok olmaktadır. Düzelme olmayan az sayıdaki hastada ise işlem tekrar edilebilir. Genel olarak önerilen durum, işlemin bir kaç ay içinde 3 defa uygulanabileceğidir.
]]>
Bel Fıtığı Patlaması Ameliyatı https://www.fitikhastaligi.com/bel-fitigi-patlamasi-ameliyati.html Wed, 10 Oct 2018 13:12:12 +0000 Bel Fıtığı Patlaması Ameliyatı: Bel fıtığı patlaması, bel bölgesinde bulunan omurlar arasındaki diskin dışında bulunan katı tabakanın yırtılmasıyla meydana çıkan bir hastalıktır. O tabakanın yırtılması neticesi ile Bel Fıtığı Patlaması Ameliyatı: Bel fıtığı patlaması, bel bölgesinde bulunan omurlar arasındaki diskin dışında bulunan katı tabakanın yırtılmasıyla meydana çıkan bir hastalıktır. O tabakanın yırtılması neticesi ile diskin içindeki gevşek madde de dışarıya çıkar ve omurilik ve ya sinir köklerine baskı yapar ve bundan ötürü ağrıya neden olur. Ağrı belle beraber bacaklara da yayılabilir. Bu rahatsızlığa sebep olan ağrının neticesi ile bağırsak ve mesane rahatsızlığı yaşanabilir Bu durum gerçekleştiği sürede uyku ile istirahat iyileşmeyi hızlandıran bir zamandır. Yatmadan önce ağrının azalması için sıcak ve soğuk kompresler yapmak iyi olur. Bunun için manyetik ısıtıcılardan yararlanmakta çok iyi olur. Şişkinlikleri azaltmak için buz torbası gibi soğuk uygulama iyi olur. Yapılacak sıcak ve soğuk kompresler sırayla yapılmalıdır. Yarım saatlik bir sürede 5 dakika arayla sıcak ve soğuk uygulama yapmak az da olsa rahatlatır. Bacakların kalın yastıklar üzerinde olması da ağrıyı azaltmak için iyi olur. Diz kapaklarının altına konulan yastıklar, dizleri yukarıda olduğundan omurga ve belde oluşan ağırlığı azaltır. Pufuduk yastığın kalça ile diz arasındaki kısma koyulması da rahatlatan şeydir. Bu şekilde yan dönüp uyumak, omurgayı gevşetir ve de düzelteceğinden, belin üzerindeki ağırlığı azaltır. Bacaklarda ağrıyla birlikte karıncalanma ve uyuşma olması durumunda, mutlaka 1 veya 2 gün yatarak dinlenmek iyi olur. Bel fıtığı patlaması ihmal edilmemesi gereken bir hastalık olup, beli zorlayıcı şeyleri yapmaktan uzak durmak iyi olur.

Bel Fıtığı Patlamasından Nasıl Korunuruz.

Yerden alınacak eşyaları alırken dizleri bükerek eğilmek, bir eşya iterken dizleri bükmek, sırtımızda yük taşımamak, yukarılara doğru uzanmamak, koltukta otururken belinize destek almak, uzun zaman ağır eşya taşımamak kendimizi koruyacağımız bir takım hareketlerdir. Devamlı bir şekilde hareket yapmakta son derece faydalı olacaktır. 

Bel Fıtığı Patlaması Belirtileri,

Bu rahatsızlığın en önemli belirtisi bel ve bacakta oluşan ağrılardır. Ağrılar belde olmasına rağmen, bacaklara da vuruyor olarak bilinir. Bacaklarda uyuşma, karıncalanma ve güç kaybı olur. Hareket etmekte güçsüzlük, hareket yeteneğinin azalması yürümekte zorlanmak bilinen belirtiler arasında yer alır. İlerleyen zamanda cinsel fonksiyonlarda zorlama, idrarını tutamama, büyük tuvaleti yaparken zorlanmak ve bacaklarda felç olma olasılığı da vardır.

Bel Fıtığı Patlaması Ameliyatı Tedavisi: 

Tedavide ilk olarak ilaç tedavisi ve hastanın alması gereken önlemler uygulanır. Sert yatakta yatmamak ve fizik tedavisi bunların başında yer alır. Şayet bu önlemlerle düzelme görülmez ise ameliyata karar verilir. Hastalığın ilerlemiş durumda olmasında ise hastanın zaman geçirmeden ameliyat edilmesi gerekir. Ameliyat sonrasında ise %90 oranında başarı elde edilmektedir.
]]>
Bel Fıtığı Bacak Ağrısı Nasıl Geçer https://www.fitikhastaligi.com/bel-fitigi-bacak-agrisi-nasil-gecer.html Wed, 10 Oct 2018 18:15:08 +0000 Bel Fıtığı Bacak Ağrısı Nasıl Geçer, pek çok kişi bel fıtığından kaynaklı olan ağrının sadece bel kısmında olduğunu düşünmektedir. Bunun aksine bel fıtığı ağrısı bel kısmında ortaya çıkmaz, özellikle bacakt Bel Fıtığı Bacak Ağrısı Nasıl Geçer, pek çok kişi bel fıtığından kaynaklı olan ağrının sadece bel kısmında olduğunu düşünmektedir. Bunun aksine bel fıtığı ağrısı bel kısmında ortaya çıkmaz, özellikle bacakta meydana gelir. Bel fıtığı ağrısı genellikle bacaklarda başlar ve ayak topuklarına kadar bu ağrı devam etmektedir. Bel fıtığından kaynaklı olarak bacaklarda ortaya çıkan ağrı çoğunlukla damar çekilmesi şeklinde olmaktadır. Bel fıtığı olan hastaların hemen hepsi bacak ağrısından çok şikayetçi olmaktadır. Bel fıtığı sebebi ile bacak ağrısına bağlı güç kayıpları da beraberinde yaşanmaktadır. Eğer bel fıtığı rahatsızlığı kişide ilerlemiş bir dönem içinde ise, idrar kaçırma durumları da meydana gelebilmektedir. Bel fıtığı rahatsızlığı ilk bacaklarda ağrıların hissedilmesi şeklinde kendisini göstermektedir. Hatta kişinin bel fıtığı nedeni ile bacaklarında ağrı, uyuşmalar, ani gelen kasılmalar ve ayak topuklarına kadar inmiş şiddetli ağrılar ile kendini belli etmektedir. Bel fıtığı bacak ağrısını geçirmek için yapılacak püf noktalar bir nebzede olsa kişinin rahatlamasına yardımcı olmaktadır. 

Bel Fıtığı Bacak Ağrısını Geçirmek İçin Neler Yapılmalıdır 

Bel fıtığı rahatsızlığının neden olduğu bacak ağrılarının şiddetini azaltmak için kişi gün içinde bolca yürüyüş yapabilir. Ayrıca belini çok fazla zorlamadan hafif egzersiz hareketlerini uygulayarak bacakta meydana gelen ağrıların hafiflemesini sağlayabilir. Bel fıtığı bacak ağrısı için yürüyüş dışında bisiklet sürmek, hafif tempoda koşmak ve yüzme gibi yapılan hareketler tedavi açısından faydalı olmaktadır. Eğer bel fıtığından dolayı bacak ağrısı zaman içinde kalça bölgesinde hissedilirse hem bel hem de karın kaslarının güçlendirilmesi ağrıyı büyük ölçüde engellenmesine yararlı olacaktır. Bel fıtığı bacak ağrısına en iyi gelen tedavi şekillerinden biriside egzersizdir. Bunun için bel fıtığı bacak ağrısının giderilmesinde yapılacak iyi bir istirahat ve egzersiz hareketler hastanın rahatlamasında yeterli olabilmektedir. Kaplıca tedavisi de bel fıtığı bacak ağrısına en iyi gelen yöntemlerden bir tanesidir. Hasta dinlenirken aynı zamanda bacak ağrılarının hafiflemesi için bacaklarının altına biraz yüksek yastık koyması bel fıtığı rahatsızlığında yapılabilecek en iyi yöntemlerden birisidir. Ancak bel fıtığı bacak ağrısı bazı hastalarda kronikleşme sürecinde olabiliyor, bu nedenle bu hastalara antidepresan ilaçlar ile tedavi uygulanabilir. Bel fıtığı bacak ağrısı şikayeti olan hastalara düşük frekanslı olan akımlar, derin ya da yüzeysel ısıtıcılar ve traksiyon şeklindeki fizik tedavi ile rehabilitasyon yöntemleri de bacak ağrılarının geçirilmesinde çok faydalı olmaktadır.Bunların dışında bel fıtığından kaynaklı olan bacak ağrısını geçirmek için bitkisel çözümlerde kullanılabilmektedir. Eğer uygulanan egzersiz hareketleri ve bitkisel çözümler bacak ağrısının geçmesi için yetersiz kaldığı durumlarda mutlaka ortapedi uzmanına başvurmaları gerekmektedir. 
]]>
Göbek Deliği Fıtığı https://www.fitikhastaligi.com/gobek-deligi-fitigi.html Wed, 10 Oct 2018 18:42:09 +0000 Göbek Deliği Fıtığı, göbek deliği kenarından ya da içinde oluşan bir topu andıran şekilde dışa doğru çıkan bir hastalıktır. Bu hastalık özellikle hamile kadınlarda daha çok  görülür. Normal bir
Göbek Deliği Fıtığı, göbek deliği kenarından ya da içinde oluşan bir topu andıran şekilde dışa doğru çıkan bir hastalıktır. Bu hastalık özellikle hamile kadınlarda daha çok  görülür. Normal bir göbek deliğine oranla dışa doğru büyüyen  bir et parçasıdır müdahale edilmediği durumda daha büyük boyutlara ulaşabilir. Hamilelik bitiminde yok olan bu et eğer ki bu dönem sonrası hala büyümeye devam ediyorsa bu ciddi bir tehlike oluşturur ve doktor müdahalesiyle gerçekleştirilecek bir tedavi şarttır

Göbek Deliği Fıtığı Belirtileri

 İlk zamanlarda yavaş yavaş büyür ve dayanılmaz ağrılara neden olur.Eğer yatıldığı zaman(sırt üstü) göbek deliği kayboluyorsa bu içe doğru büyüyen bir hastalıktır. Sadece hamile kadınlarda değil bebeklerde de bu hastalık görülür fakat ameliyat söz konusu olmadığından için 5-6 yaşına kadar bu hastalık tedavi edilmez ve genel olarak hastalık kendini zamanla yok eder. Kilolu insanlardaysa hastalık çabuk fark edilemez, yalnızca ağrılar bu tür insanların hastalığını ele verebilir.
                           
Göbek Deliği Fıtığı Tedavisi

Genel cerrahide yama adı verilen bir yarı ameliyat tarzında bir tedavisi vardır.Göbek deliği üzerine neşterle bir yarık açılır ve et parçası alınır daha sonra yarık kapatılır. Bir diğer yöntem ise şu şekildedir. Göbek çevresindeki büyüme aşırı büyük değilse lokal anestezi ameliyatı yapılır. Ameliyat günü ya da 1 gün sonrası taburcu edilebilir. Ağrısız ve acısız bir ameliyat sonucu hastalık iyileştirilir ve hasta normal hayatına devam eder.  
]]>
Bel Fıtığı Mr https://www.fitikhastaligi.com/bel-fitigi-mr.html Thu, 11 Oct 2018 14:41:16 +0000 Bel Fıtığı MR ; Bel fıtığı, bel ağrısı gibi bel rahatsızlarında Bel Fıtığı MR  ( Lomber MR ) çekilir. Bel fıtığı ile ıilgili rahatsızlıklarda klinik muayene bulguları, ağrının özelliğini tanı için Bel Fıtığı MR ; Bel fıtığı, bel ağrısı gibi bel rahatsızlarında Bel Fıtığı MR  ( Lomber MR ) çekilir. Bel fıtığı ile ıilgili rahatsızlıklarda klinik muayene bulguları, ağrının özelliğini tanı için yeterli bilgi sağlayamadığı için MR çekilmesi gerekmektedir. Emar  görüntüleme teknolojileri içinde en etkileyici olanıdır. Emar, Manyetik Rezonans anlamına gelmektedir ve kısaca MR olarak yazılmaktadır.


Manyetik Rezonans Nedir

Radyasyon, X-Işını gibi zararlı araçların kullanılmadığı tanı yöntemidir. Genelde bel bölgesindeki rahatsızlıklar araştırılmaktadır. Fiziki muayene, röntgen gibi tanı yöntemleri kullanılarak, beldeki rahatsızlığa tanı konulabilir. Fiziki muayenenin tanı koymakta yetersiz gelmesi durumunda Bel Fıtığı MR çekilir. Bel Fıtığı MR' nın yetersiz kaldığı yerlerde de fıtığın tespitinde bilgisayarlı tomografiden destek alınır.

Bel Fıtığı Nedir

Vücutta 5 adet omurga bulunur ve omurgaların her 2 adetinin arasında 1 adet disk yer almaktadır. Diskler kıkırdaksı dokuya sahiptir ve omurga için yumuşak bir yastık görevi üstlenirler. Bu disklerin dış halka kısımlarına annulus fibrozus ismi verilir, oldukça sağlam ve lastiksi bir yapıya sahiptir.
Bu disklerin dış halka kısımlarının yırtılması sonucunda içinde yer alan jöle kıvamındaki Nükleus Pupazus isimli sıvı yapı bu yırtıktan zaman içinde dışarıya çıkar. Dışarı sızma sonucunda bu yapı sinir kökleri ile omurilik kanalını sıkıştırmaya başlar. Bu oluşuma bel fıtığı adı verilir.


Bel Fıtığı MR Nasıl Çekilir

Bel fıtığı Mr’ ( Lomber MR ) için doktorunuz çekim işlemine başlamadan önce belli başlı ilaçlar isteyebilmektedir. Emar çekimi yapılmadan önceki 6 saat boyunca hastanın hiçbirşey yememiş olması gerekir. Emar çekimi sırasında vücudumuzda herhangi bir materyal bulunmaması gerekmektedir, varsa çıkartmanız gerekir. Hasta MR masasına yatırıldıktan sonra özel bir radyo anteni takılmaktadır.
Bu radyo anteni ile doktorun komutları duyulur ve komutlara uyum sağlanarak doktor tarafından emar çekim işlemine başlanır.

MR makinesi içerisinde büyük bir elektromanyet içerir. Elektromanyet aracılığıyla makinenin içerisinde yatan hastaya radyo dalgaları gönderilir, böylece hastanın hidrojen atomlarının harekete geçmesi ve enerji salması gerçekleşir.
Hidrojen atomlarının hareketleri takılan radyo anteni vasıtası ile bilgisayara yönlendirilir ve görüntüler elde edilir. Bel Fıtığı MR yaklaşık 10 dakika sürer ve MR sonucunda fıtık bulgularına rastlanırsa hastanın ameliyat olması gerekir.
]]>
Boyun Fıtığı Kol Ağrısı Nasıl Geçer https://www.fitikhastaligi.com/boyun-fitigi-kol-agrisi-nasil-gecer.html Fri, 12 Oct 2018 04:59:39 +0000 Boyun fıtığı kol ağrısı nasıl geçer, boyun ağrısı hemen hemen her insanın sık sık karşılaştığı bir durumdur. Boyun fıtığı boyun omurgalarının arasındaki kıkırdağın omurilik kanalına doğru yer değiştirm Boyun fıtığı kol ağrısı nasıl geçer, boyun ağrısı hemen hemen her insanın sık sık karşılaştığı bir durumdur. Boyun fıtığı boyun omurgalarının arasındaki kıkırdağın omurilik kanalına doğru yer değiştirmesi, çıkması sonucu, kola gelen sinirlere ve omuriliğe baskı yapması ile oluşan bir hastalıktır. Boyun fıtığı da en fazla omuz vekil ağrısına neden olur. Genellikle enseden kol veya kollara bazende sırta kadar yayılan ağrılardır. Kollar ve ellerde uyuşma hissine sebep olur, baş dönmesi yapar, bulantı, kol ve ellerde kavrama güçlüğüne sebep olur, hatta bu ağrıların şiddeti ile kişi gece uykusundan uyanabilir. Ensede ağrı, kas spazmı ve boyun hareketlerinde kısıtlamalara yol açar, boyun bölgesindeki bu fıtık ile kol ve boyun dışında bacaklarda da sorun yaratabilir. Çünkü bu bölgelere giden sinirler boyundan geçtiği için hem kollarda hemde bacaklarda güçsüzlüğe neden olur. Boyun fıtığı genellikle düşme, trafik kazaları ve duruş bozukluklarında kaynaklanır. Ayrıca boyun fıtığı yaş ilerledikçe belirli bölgelerde var olan sıvı miktarının da azalması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. 

Boyun fıtığı kol ağrısı nasıl geçer

Boyun fıtığı olan bir kişi öncelikle uzman bir doktora muayene olmalıdır. Evde ise ağrıyan bölgeye soğuk kompleks yani buz torbası onulur. Bu buz torbası hemen hemen iki üç saat aralıklarla yapılabilir. Böylelikle ağrıyan bölge bir süreliğine rahatlar. Ancak bu geçici bir tedavi yöntemidir. Daha sonra doktorunuzun uygun gördüğü tedavi yöntemi krem ve fizik tedavi yöntemleri ile boyun fıtığı kol ağrısını geçirebiliriz. Boyun fıtığı kol ağrısı tedavisinde öncelikle boyun kaslarını güçlendirmek omurgaya ve kollara binen yükü hafifletmek için egzersizler uygulanır. Bu egzersizler sonucu boyunda oluşan fıtığının ilerlemesi durdurulur. Bununla birlikte ağrı kesiciler, kas gevşetici ilaçlar ve fizik tedavileri uygulanır. Ağrılarda dinme ve gerileme olmazsa ameliyat ile tedavi yöntemleri düşünülür.
]]>
Bel Fıtığı Çeşitleri https://www.fitikhastaligi.com/bel-fitigi-cesitleri.html Fri, 12 Oct 2018 23:04:58 +0000 Bel Fıtığı Çeşitleri, Bel fıtığı bel arka duvarı boyunca karında olur daha sonra kalçanın tam ortasından dışarı çıkması ile bacağın arka tarafından orta hattı boyunca aşağı taraflarının en çok rastlanılan se Bel Fıtığı Çeşitleri, Bel fıtığı bel arka duvarı boyunca karında olur daha sonra kalçanın tam ortasından dışarı çıkması ile bacağın arka tarafından orta hattı boyunca aşağı taraflarının en çok rastlanılan sebeplerinden birisidir. Halk arasında omurilik sıkışması, bel kayması ve disk kayması gibi adlar ile de duyabilirsiniz. Bel fıtığı omurgaların arasında  bulunan kıkırdağın çok fazla zorlanması sebebi ile yerinden kayarak omurilik kanalının içerisine doğru girmiş olması bacaklara doğru gelen sinir ile omuriliğe baskı yapması sonucunda meydana gelen bir hastalıktır. Hangi omurga kemikleri arasında oluşmuş ise o yerin ismi ile bilinmektedir. En çokta L4-5 bunun bir alt kısmında yer alan L5-S1 mesafesi arasında bel fıtığı ortaya çıkar. Altta tam dört omurdan çıkmakta olan sinir köklerinin bazı isimleri dalları birleşerek siyatik siniri meydana getirmektedir. Siyatik sinir kası bir mesafe leğen kemiğinin a inmektedir. Bu sebep ile bel omurlarında bulunan bazı rahatsızlıklarda bel fıtığı ve birtakım tümörler gibi ağrı kalçanın içerisinden bacağa doğru hissedilmektedir. 

Bel Fıtığı Çeşitleri Nelerdir

Bel fıtığı pratik olarak tam üç şekilde görülmektedir. Bu ayrım tedavi sürecinde oldukça önemli olur.

 • Orta safhada olan bel fıtığı
 • İlerlemiş safhada olan bel fıtığı
 • Başlangıç halinde olan bel fıtığı
Başlangıç Halinde Olan Bel Fıtığı

Kıkırdak daha çevresindeki kapsülü yırtmamıştır. Bundan dolayı da bir balon gibi sinir üstüne baskı yapmaktadır. Hasta kişide yalnızca bel ağrısı ile bacak ağrısı olur. hasta kişi bu dönem içinde egzersiz hareketleri, ilaç ve bol, bol dinlenerek ağrının hafiflemesini sağlayabilir. Bu dönem içinde eğer uygun tedavi uygulanmaz ise fıtık git gide ilerler. 

Orta Safhada Olan Bel Fıtığı

Omurgalar arasında bulunan kıkırdak çevresinde yer alan kapsülü daha da iterek omurilik kanalına doğru taşmıştır. Bu taşan parça ise bacaklara doğru giden sinirin alt kısmına girerek sinir üstüne baskı yapar ve ağrıya sebep olur. Bu safhada ise alınan önlemler ve tedavi oldukça önemli rol oynamaktadır.

İlerlemiş Safhada Olan Bel Fıtığı

Omurgalar arasında bulunan kıkırdak çevresindeki kapsülü yırtarak omurilik kanalına çıkmıştır. Yerinden çıkan bu parça ise bacaklara doğru gelen sinirin alt kısmına girer ve sinir üstünde baskı yapar bu durumda da oldukça şiddetli ağrılara yol açar. Bu safhada ise omurilik kanalına taşan kıkırdak parçasını manuel yada ilaç tedavisi ile ortadan kaldırmak hiçte mümkün değildir. Özellikle de ayakta kuvvet kaybı da varsa kişilere hiç geciktirmeden mikrocerrahi uygulaması ile ameliyat tavsiye ediyoruz. 

]]>
Gebelikte Kasık Fıtığı https://www.fitikhastaligi.com/gebelikte-kasik-fitigi.html Sat, 13 Oct 2018 10:06:51 +0000 Gebelikte kasık fıtığı, kasık fıtığı hamile bir kadının normal doğum yapmasını engellemez. Fakat normal doğum gerçekleştirmek ve ıkınma kasık fıtığını arttırabilir. Kasık fıtığını inceleyecek olursak; zay Gebelikte kasık fıtığı, kasık fıtığı hamile bir kadının normal doğum yapmasını engellemez. Fakat normal doğum gerçekleştirmek ve ıkınma kasık fıtığını arttırabilir. Kasık fıtığını inceleyecek olursak; zayıf durumda olan karın duvarının yırtılarak bağırsakların bu yırtıklardan dışarıya çıkması ya da sarkmasıdır. Kasık fıtığı, karın bölgesi kasıklarında en çok görülen rahatsızlıktır ve genelde erkeklerde görülür. En dikkat çekici bulguları şişlik ve ağrılardır. Genel olarak ayaktayken dikkat çekicidir ve uzanınca kaybolur. Herhangi bir özel hal bulunmuyorsa fıtığın teşhisiyle eş güdümlü en kısa vakitte ameliyat gerçekleştirilmelidir. Ameliyat son derece kolay ve hastanın taburcu olma zamanı da son derece kısadır.

Gebelikte kasık fıtığı veya öncesinde meydana gelen kasık fıtığı, hamilelik zamanında sıkça hekim muayenesi ve gözetimi altında bulundurulmalıdır. Eğer kasık bölgesinde meydana gelen bu fıtığın anne adayına ya da bebeğe zararı yoksa ameliyat hamileliğin bitimine kadar beklenmelidir ve fıtık kendi haline bırakılmalıdır. Hamilelikte fıtık ameliyatı mutlaka tercih edilmemeli şayet mecburi bir hal varsa dahi hamileliğin ikinci yarısı olan üç ve dört aylık zamanın bitimi beklenmelidir. Hamilelik kasık fıtığının yükselmesinde bir tesire sahip değildir yalnız anne adayı hekim denetimi altında bulunmalı ve fıtığı artıracak hareketlerden uzak durmalıdır.

Kasık Fıtığının Oluşma Nedenleri

Kasık fıtığının sebebi tam olarak bilinmiyor yalnız fıtığın teşekkülünde birtakım faktörler ön plandadır. Fıtığın bulunduğu bölgeler oran olarak karın zarının zayıf bulunduğu yerlerdir. En çok görülen fıtık tarzı olan kasık fıtığı erkeklerde bayanlara oranla daha çok görülür. Anne karnındaki erkek bebeğin testisleri karnından torbalarına son 2 ayda inmektedir. Gebelikte kasık fıtığı karın içindeki testisler ayrı ayrı her iki kasıkta meydana gelen iki kanaldan torbalara varırlar. Bu kanallardan birisi ya da ikisi kapanmadığı takdirde fıtıklaşma ortaya çıkar. Kızlarda da kasık kanalı bulunuyor ve bu kanal açık kalabilir.  

Gebelikte kasık fıtığı bulguları 

En sık görülen sendromu kasıkta meydana gelen şişliktir. Bu şişlik genelde ayaktayken belirginleşir, uzanınca hafifler kaybolur. Bu şikayet küçük bir şişlikten, yumruk büyüklüğünde bir şişliğe kadar olabilmektedir. Nadiren de olsa bağırsakların torbaya indiği çok daha büyük şişlikler de görülebilmektedir. Bu şişlikle birlikte bazen ağrıda olabilir. Hem de fıtığın içine karın içi organ yada dokular girdiğinde karın ağrısı da oluşabilir. 

Gebelikte kasık fıtığı tedavisi

Gebelikte kasık fıtığı tedavisi doktor kararına bağlı olarak gebelik sürecinde ya da sonrasında yapılır.

]]>
Boyun Eğriliği https://www.fitikhastaligi.com/boyun-egriligi.html Sun, 14 Oct 2018 04:55:48 +0000 Boyun eğriliği; baş kısmının aynı hizada omzuna doğru bir şekilde yatması veya çene bölümünün karşı tarafında omzuna doğru yakınlaşacak şekilde başın düşey ekseni etrafında dönmesiyle meydana gelen görünüme bo Boyun eğriliği; baş kısmının aynı hizada omzuna doğru bir şekilde yatması veya çene bölümünün karşı tarafında omzuna doğru yakınlaşacak şekilde başın düşey ekseni etrafında dönmesiyle meydana gelen görünüme boyun eğriliği hastalığı denilmektedir.  Bu rahatsızlığın tıptaki adı tortikollis tir. Kulak kısmı düzelmeyen kas çevresinde eğrilir ve çene bölümü ise ters yönde uzanmaktadır.

Boyun eğriliği nedenleri

Bu rahatsızlığın birçok durumun bulgusu ola ihtimali vardır. Genellikle karşılaşılan nedenler ise doğumsal yani konjenital olarak anne karnında bebekte oluşan anormal boyun şekli  ve zor doğum gibi sorunlar, travmalar veya enfeksiyonlardan kaynaklı oluşmaktadır. Boyun eğriliğin de boyun ve baş eğik, bükülme ve dönme şeklindedir. Çoğunlukla tek tarafın diğer kısımdan daha baskın olduğu SCM kası, boyun kaslarının spazmı ve trapezius kişide baş dönmesine sebep olmaktadır. Bu durumun görülmesi çoğunlukla konjenital muskler tortikolis yeni doğan bebeklerde % 0,4 ten az olarak görülür. Ayrıca doğumsal olmayan erişkinlerde oluşan musküler tortikollisin görülme yaşı 40 civarında ve kadınlarda erkeklere kıyasla 2 kat fazla görülmektedir. Kadınlarda en çok bu sorun 30-60 yaş aralığında karşılanmaktadır.

Eğri boyun tipleri

Kas spazmına bağlı olarak boyun eğriliği (boyun tutulması): En yaygın görülen türdür. Kişide herhangi bir tahrik olmadan gece boyu gelişmektedir. Belirtisi 2 hafta içinde belirir ve kişi kendini sınırlamaktadır.

Servikal spinal boyun eğriliği: Kırıktan kayaklı olarak eklemlerin yaralanmaları, geçici olarak çıkması, enfeksiyon, yerinden oynama, tümörler, kireçlenmeler, skar dokusu, ya da atlantoaksiyal gevşekliği olarak görülmektedir.

İnflamatuar boyun eğriliği: Lenfadeniter, tüberkülöz, miyozitler gibi iltihaplı durumlarda kas gelişen hasarlar.

İnfeksiyöz boyun eğriliği: Kişide oluşan boğaz ve geniz apseleri, burun ve ağız boşlukları ve yemek borusu ile gırtlak arasındaki boşluk kısmı apseleri, bademcik iltihabı, boyun lenf bezlerinin şişmesi, sinüzit gibi yumuşak dokudan kaynaklı enfeksiyonlar sayesinde oluşabilir. Travmadan kaynaklı olarak boyun eğriliği de oluşabilir. 

Boğun eğriliği tanısı

Bu rahatsızlığın dışarıdan rahatlıkla gözlenebilen bir durumdur. Bu sebepten dolayı erken teşhis edilebilir. Erken müdahale yapılması özellikle rahatsızlıkta önemli bir ölçüde gerilemeye ve düzelmesine neden olmaktadır.

Boğun eğriliği tedavisi

Kaslarınızı tedavi edin: Kişinin boyun kaslarını açması, yumuşatma ve rahatlatma boyunda oluşabilecek kas krampı, gerilemesi ve spazmından dolayı boyun eğriliğini tedavi edecektir. Bu nedenle susuz kalmayın, ağır iş öncesi egzersiz ile ısının, sorunlu olan kası esnetin, sıcak uygulama, hafif bir masaj, ağrı ve kas gevşetici ilaç ve kremler, ileri durumlarda boyunluk kullanılmalıdır.

Distoni tedavisi: İstem dışı olan kas hareketini (distoni) tedavisi için kullanılması gereken kas gevşetici, parkinson, dopamin seviyesini düzenleyen ve nöbet önleyici tarzındaki ilaçlar kullanılabilir. Kişi için en uygun olan ilacı doktorunuza danışarak almalısınız.

Cerrahi müdahale: İleri aşamada yada doğuştan oluşan bazı boyun eğriliğinde cerrahi müdahale gerekli olabilir. Hastalık durumuna göre uygulanabilecek cerrahi operasyonlar; boyun kası uzatılması, kas kısaltmak, tümör alımı, sinir ağı kesimi, anormal şekilde kaynamış olan bir omuru eritip açmak, sinirden gelen sinyalleri keserek beyin uyarımı sağlamak.
]]>
Çocuklarda Fıtık Ameliyatı https://www.fitikhastaligi.com/cocuklarda-fitik-ameliyati.html Sun, 14 Oct 2018 07:30:25 +0000 Çocuklarda fıtık ameliyatı, çocuk cerrahisi ameliyatlarının yapıldığı en sık bölge kasık bölgesidir. Çocuklarda en fazla kasık fıtığına rastlanılmaktadır. Tehlikeli ve çok sinsi ilerleyen bir rahatsızlıkt Çocuklarda fıtık ameliyatı, çocuk cerrahisi ameliyatlarının yapıldığı en sık bölge kasık bölgesidir. Çocuklarda en fazla kasık fıtığına rastlanılmaktadır. Tehlikeli ve çok sinsi ilerleyen bir rahatsızlıktır. Fıtığın içerisine giren bağırsağın boğulması riski nedeni ile acil ameliyat gerektirmektedir. Çocuklardaki kasık fıtığı hem oluşumu hem de tedavisi bakımından yetişkin bireylerden farklılık göstermektedir. Daha sık erkek çocuklarında görülen bir rahatsızlıktır. Her 100 erkek çocuğundan 3'ünde görülmektedir. Doğum kilosu düşük olan ve erken doğumla dünyaya gelen çocuklarda görülme olasılığı daha fazladır.

Çocuklarda fıtık ameliyatı nasıl yapılır

Çocukluk çağında iken, kasıkta fark edilip zaman zaman ortaya çıkan ve bir anda kaybolan şişlikte akla ilk olarak kasık fıtığı gelmelidir. Eğer çocuğunuzda böyle bir durumdan şüphe duyarsanız vakit kaybetmeden bir çocuk cerrahına göstermenizde fayda vardır. Çocuklarda oluşan kasık fıtığı, zaman geçirmeden bir an önce ameliyat ile tedavi edilmelidir. Herhangi bir yaş sınırı söz konusu değildir.

Eğer durum çok acilleşmeden çocuk ameliyata alınırsa zor bir ameliyat değildir. Bundan dolayı erken teşhis ve tanı çok çok önemlidir. Hastanede yatmayı gerektiren bir ameliyat değildir. Ameliyat bitiminden 2-3 saat içerisinde hasta evine taburcu edilmektedir. Çocuklarda fıtık ameliyatı duruma göre hem açık olarak hem de laparoskopik yöntemle kapalı olarak yapılabilmektedir.

Çocuklarda fıtık ameliyatı tedavi ve ameliyat edilmezse riskleri nelerdir

Çocuklarda kasık fıtığı oluşturabileceği komplikasyonlar açısından tehlikeli ve sinsi bir hastalıktır. Fıtığın içine giren bağırsağın boğulma riski son derece tehlikeli bir durumdur. Fıtık kesesine girerek burada sıkışan bağırsak ve diğer iç organların kanlanmaları ve beslenmeleri maksimum 1 saat içinde sona ermektedir. Ve organlarda bozulma ve çürümeler hemen başlamaktadır. Buda hayati tehlike anlamına gelir.

Ayrıca tedavide geç kalınması testislerin yapısını bozabilmektedir. Zamanında tedavi edilmeyen fıtık, sık sık şişerek damarlara baskı uygular, yumurtanın normal gelişimini engeller. Ayrıca belirttiğimiz gibi çocuklardaki fıtık ameliyatı yetişkinlerdeki fıtık ameliyatından tamamen farklı olup bu ameliyatının deneyimsiz ellerde ve yanlış yapılması, testislere zarar vermektedir.

]]>
Lomber Lordoz https://www.fitikhastaligi.com/lomber-lordoz.html Sun, 14 Oct 2018 16:52:42 +0000 Lomber lordoz, vücudun gövde olarak adlandırılan bölümünde omur olarak tanımlanan kemikler üst üste dizilerek omurgayı oluşturur. Omurga, sert kemiklerden oluşmuş ve çevre kasları tarafından mükemmel şekilde kor Lomber lordoz, vücudun gövde olarak adlandırılan bölümünde omur olarak tanımlanan kemikler üst üste dizilerek omurgayı oluşturur. Omurga, sert kemiklerden oluşmuş ve çevre kasları tarafından mükemmel şekilde korunmaktadır. Omurga, vücudun en sağlam bölümlerinden biridir. Omurga denildiği zaman vücudun dik durmasını sağlayan dokular akla gelir. Omurgaya yandan bakıldığında hafif yana eğilimli S harfi şeklinde bir yapı görülür. S şeklindeki yapı omurgayı dik durumdayken karşılaşabileceği darbelerden korur. Ver-tebra kemikleri arasında kıkırdak diskleri bulunmaktadır. Bu diskler vertebra kemiklerini zorlamadan sağa, sola dönmeyi, yere doğru eğilmeyi sağlar. Disk kayması ya da bel fıtığı oluşumlarında omurganın hareket etme yeteneğinde azalma olur. Aynı zamanda omurilik sinirlerinde basınç oluştuğunda şiddeti yüksek ağrılar yaşanır. Omurilik, beyin ve vücut arasındaki iletişimi sağlar. Bunun yanı sıra farklı refleks hareketlerini kontrol eder. Omurga içindeki kanal kuyruk sokumuna kadar gider. Normal şartlarda omurga bel bölgesine bakıldığında hafif öne eğridir. Bu durum normal lordoz olarak tanımlanır. Bel ağrısı gibi nedenlerden dolayı omurga çevresinde kalın adalelerde spazm oluşur, bu durumda lomber lordoz düzleşir.

Lomber lordoz bir hastalık değildir. Bel ağrısı nedeniyle röntgen çekildiğinde ortaya çıkan bir bulgu olarak değerlendirilir. Neredeyse tüm bel ağrılarında çekilen görüntüleme tekniği sonucu lomber lordoz düzleşmesi görülür. Kısaca özetlemek gerekirse lomber lordoz, bel adalelerinde oluşan spazm sonucu bel kısmında oluşan düzleşmenin röntgenle görüntülenmesine denir. Bu durumda şiddetli bel ağrıları yaşanabilir.

Lomber lordoz bel ağrılarını önlemek için yapılması gerekenler

 • Lomber lordoz düzleşmesinde çok iyi bir fizik tedavi uygulanmalıdır.
 • Beslenmeye çok dikkat edilmelidir.
 • Bel bölgesini etkilemeyen ve bel ağrısına yol açmayan egzersizler yapılmalıdır.
 • Aşırı kilo olmak ağrıları tetikleyebileceğinde aşırı kilolardan kurtulmak gerekir.
 • Yatılan yatağın yatıldığında şeklinin değişmemesi gerekir.
 • Yan yatışlarda sırta binen yükü azaltmak için bacaklar kıvrılarak yatılmalıdır.
 • Sırtüstü yatışlarda diz altı bir yastıkla desteklenmelidir.
 • Uzun süre ayakta kalınıyorsa ağırlık devamlı bir bacaktan diğerine aktarılmalıdır.
 • Eğilirken dizler bükülerek eğilmelidir.
 • Yük taşınıyorsa yük bir elle değil el değiştirilerek taşınmalıdır.
 • Ayakkabı seçimi oldukça önelidir. Spor ve alçak topuklu ayakkabılar tercihe dilmelidir.
]]>
Kapalı Mide Fıtığı Ameliyatı https://www.fitikhastaligi.com/kapali-mide-fitigi-ameliyati.html Mon, 15 Oct 2018 05:01:28 +0000 Kapalı Mide Fıtığı Ameliyatı, Kapalı mide fıtığı ameliyatı vücudunda dikiş izi istemeyen özellikle genç hanımların tercih ettiği bir ameliyattır. Mide fıtığı midenin üste yemek borusuna doğru sarkması o Kapalı Mide Fıtığı Ameliyatı, Kapalı mide fıtığı ameliyatı vücudunda dikiş izi istemeyen özellikle genç hanımların tercih ettiği bir ameliyattır. Mide fıtığı midenin üste yemek borusuna doğru sarkması olarak tanımlanabilir. 60 yaşlarını geçmiş insanlarda özellikle erkeklerde çok sık rastlanır. Mide fıtığının nedeni gevşeyen kas dokusudur. Mide fıtığı genel olarak bir belirti vermez ve bir sorun teşkil etmez. Nadir olarak mide asidinin yemek borusuna kaçmasına neden olabilir. Kişinin günlük yaşantısını pek etkilememekle birlikte mide asidinin  ilerlemesi halinde kişinin tercihine göre cerrahi müdahale gerekebilir. Bu durumda hasta için iki seçenek vardır.  Kapalı mide fıtığı ameliyatı ya da açık.  

Kapalı Mide Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır

Açık mide ameliyatı karnın kesilerek yapıldığı ve dikiş gerektiren iz bırakan bir ameliyattır. Kapalı mide fıtığı ameliyatı ise dikiş gerektirmez ve iz bırakmaz. Kapalı mide fıtığı ameliyatında duruma göre hastanın karnına 2 yada 3 delik açılarak bu deliklerin içine içi boş borular yerleştirilir. Boruların içine uzun ince kamera ve kesmek için ucunda neşter olan uzun ince silindir şeklinde çubuk geçirilir. Kamera yardımıyla karnın içi incelenir ve ameliyat yapılır. 3. delikten ise duruma göre hastanın kanaması olacaksa koter cihazı geçirilir. Koter cihazı damar uçlarını yakarak kanamayı durduran bir alettir. Kapalı mide fıtığı ameliyatında açığa geçme ihtimali her zaman vardır. Eğer kapalı ameliyat sırasında hastanın kanaması çok fazla ve kontrol edilemezse ameliyat esnasında açığa geçilir.  Bu risk göz önünde bulundurulmalı ve ona göre ameliyata girilmelidir. Kapalı mide fıtığı ameliyatı dikiş gerektirmediğinden oldukça çok yapılan ve tercih edilen bir ameliyattır. 
]]>
Bel Fıtığı Ve Yürüyüş https://www.fitikhastaligi.com/bel-fitigi-ve-yuruyus.html Mon, 15 Oct 2018 20:43:56 +0000 Bel Fıtığı Ve Yürüyüş, Bel fıtığı oluşmasının sebebi bel bölgesinde elastikli bölgenin yani disk dediğimiz bacağa giden sinirlere yaptığı basınç derecesi ile alakalıdır. Eğer ağrı sadece bel ve bacak bölgesinde m Bel Fıtığı Ve Yürüyüş, Bel fıtığı oluşmasının sebebi bel bölgesinde elastikli bölgenin yani disk dediğimiz bacağa giden sinirlere yaptığı basınç derecesi ile alakalıdır. Eğer ağrı sadece bel ve bacak bölgesinde mevcut ise ve herhangi bir uyuşukluk, el ve ayakta güç kaybı yok ise bel fıtığının henüz başlangıç aşamasındadır. Günümüzde bel fıtığı teşhisi modern yöntemler ile yapılan Manyetik Rezonans ile kolayla teşhis edilebilmektedir. Ayrıca bel fıtığı rahatsızlığının ne derece de olduğunu saptamakta yine bu modern yöntem ile tespit edilebilir. EGM ile sinir ölçümü testi yapılarak bazı olgular saptanır. Ayrıca doktor gözetiminde klinik bir muayene teşhisi koyabilmek açısından son derece önemlidir. Bel fıtığına en iyi gelen doğal yöntem yürüyüştür. Yürüyüş sayesinde kan dolaşımı hızlanır ve bel fıtığına neden olan disk yani elastikli yapının esneyerek basınç yapmamasını sağlar. 

Bel Fıtığı Ve Yürüyüş Tedavisi 

Bel fıtığı ve yürüyüş, Vücudun ağırlığını taşıyan sadece omurga değildir. Omurga boyunca oluşan bütün sırt ve bel kasları da, karın kasları da bu yükü taşır. Bu nedenle düzenli yürüyüş yapılmadığı ve hareketsiz kalındığı zaman bel fıtığına davetiye çıkmış olur. Yürüyüşten uzak hareketsiz bir yaşam tarzı kasları zayıflatır ve kasların taşıması  gereken vücut ağırlığı da omurganın üzerine ayrıca bir yük bindirir. Bu yükte bel de bulunan disklere ağırlık vererek fıtıklaşmaya neden olur. En etkili yürüyüş sabah temiz hava yapılan yürüyüştür. Ayrıca yürüyüş yaparken hızlı adımlar atmadan yavaş yavaş bele ağırlık vermeden yürüyüş yapmakta çok önemlidir. 

Bel fıtığı tedavisinde en etkili yöntemlerden biri yürüyüştür. Düzenli yürüyüş sayesinde kas kontrolü zaman içinde gelişerek bele yüklenen ağırlık hafifler ve bel fıtığına neden olan duruş bozuklukları düzelir. Ayrıca yürüyüş yaparken temiz havada yapın. Böylelikle yürüyüşün daha etkili olduğunu göreceksiniz. Egzersizi sürekli hale getirin. Hafta da en az üç kez yürüyüş yapmak kan dolaşımını hızlandırır. 

Bel fıtığı tedavisinde en bilinen yanlışlardan biri de yürüyüş yapılmaması ve istirahat edilmesi gerekli olduğudur. Oysaki beş yada altı günü geçirmeden istirahat edilmesi yeterli olacaktır. Bu süreci uzatmak aksine bel fıtığını daha kötü etkiler. Bel fıtığı için, günde 20-30 dakikalık temiz havada bol oksijen alarak yürüyüş yapmak bel fıtığı tedavisinde oldukça önemli ve etkili bir yöntemdir. Bu yöntem ile iyileşen bir çok bel fıtığı rahatsızı olan kişilerin çok olumlu yorumları vardır. 
]]>
Bel Fıtığı Korsesi https://www.fitikhastaligi.com/bel-fitigi-korsesi.html Tue, 16 Oct 2018 19:15:27 +0000 Bel Fıtığı Korsesi: Bel fıtığı için ilave bir tedavi imkanıdır. Bel fıtığı korsesi dışarıdan gelebilecek bir darbeden dolayı zarar görme ihtimaline karşın beli düz tutmaya yarar, ayrıca bel fıtığı için Bel Fıtığı Korsesi: Bel fıtığı için ilave bir tedavi imkanıdır. Bel fıtığı korsesi dışarıdan gelebilecek bir darbeden dolayı zarar görme ihtimaline karşın beli düz tutmaya yarar, ayrıca bel fıtığı için uygulanan ilaç tedavisi, fizik tedavi ve cerrahi tedavilerin tesirlerini artırmak ve iyileşme sürecini hızlandırma amacıyla kullanılır.

Bel Fıtığı Korsesi Hangi Durumlarda Kullanılır: korse, bu konuda uzman bir doktorun tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. Doktor uygun gördüğü takdirde, bazı hallerde bel tedavisinin başlangıcında bel ağrısının azaltılması için bel fıtığı korsesi kullanılabilir. Korselerin sırt desteği yapan, yumuşak ve bükülebilir bir özelliği vardır. Ancak bel fıtığı korsesini kullanarak iyileşmeyi umut etmemek lazımdır. Zira sadece kişiyi rahatlatacak, bir nebze ağrıları azaltacaktır. Fıtıklaşmış olan bir diski eski haline döndürmez. Bu, hastalarda elle yapılan tedaviler için yalnızca kısa vadeli bir iyileşmeye yardımcı olur. Bazı çoğu hastada bel fıtığı korsesi kullanımı önerilmez.

Bel fıtığı hastaları dönem içinde uygulanacak bir fizik tedaviyle veya egzersiz programıyla bel, sırt ve bacak ağrılarından kurtulabilir, bunların tesirleri de azaltılabilir. Esneme ile duruş biçiminin nasıl değiştirileceği hususunda eğitildiği takdirde, hastaların bel fıtığından görecekleri zararlarda bir miktar azaltılabilir. Bilhassa ağrının azaldığı dönemlerde hastanın yaşam kalitesine tesir edecek egzersiz programı yaparak uygulanması daha yararlı olur. Hastalara bel fıtığı korsesi kullanımı önerilse de, hastanın böyle beklemesi kendisine kalıcı bir yarar sağlamaz. Bu sebepten egzersiz uygulamalarına daha çok ağırlık vermeleri gerekir. Bu egzersizler evde yapılabilecek kadar kolaydır. Her gün düzenli olarak yapılmaları halinde, bel fıtığının ilerlemesi engellenebilir ve daha sağlıklı bir hayat sürmek mümkün olabilir. Egzersizlerin bel fıtığı tedavisi için için önemli bir yere sahiptir.

Bel fıtığı Korsesi Çeşitleri: Bel fıtığı 2 türlü için korse vardır. Bel bölgesini sıcak tutan kuşak tarzı korseler, beli hafif bir şekilde destekler ve spazmları önler. Çelik balenli bel korsesi de, bel omuruna destek verir. Doktorlar kimi hastalarda 5-10 gün süre için çelik balenli bel korsesi kullanımını tavsiye edebilirler. Bu bel fıtığı korsesinin daha uzun bir süre kullanılması, bel kaslarının tembelleşmesine sebep olabilir. Bundan dolayı uzun bir zaman korse kullanılması sakıncalı olarak değerlendirilir.

Bel Fıtığı İçin Korse Seçimi: Piyasada çok çeşitli bel fıtığı korseleri vardır. Doktor tarafından önerilen korseyi kullanmak gerekir. Doktorun kişi üzerinde deneyerek en rahat edebileceği korseyi bulmalıdır. Kullanılan çelik veya alüminyum çubuklu korseler hastayı rahatsız ederse içindeki çubukları çıkarılabilir. En çok rahat edilebilecek bel fıtığı korseleri, plastik esnek çubuklu, velkrolu yapışkan bantlı lomber ve lumbosakral korseleridir. Her gün yapılacak bel egzersizleri, adaleleri güçlendirir, iyileşmeyi hızlandırır ve  ağrıları azaltır egzersiz yapmak korse takmaktan daha  verimli olur.

]]>
Epiduroskopi https://www.fitikhastaligi.com/epiduroskopi.html Tue, 16 Oct 2018 23:00:31 +0000 Epiduroskopi, Ucuz her yöne dönebilen fiber optik endoskop yöntemi ile bel bölgesindeki anatominin ayrıntılı olarak görüntülenmesini sağlayarak video kamera sistemini ile değerlendirilmesidir. Bel fıtıklarına lazer yöntemi Epiduroskopi, Ucuz her yöne dönebilen fiber optik endoskop yöntemi ile bel bölgesindeki anatominin ayrıntılı olarak görüntülenmesini sağlayarak video kamera sistemini ile değerlendirilmesidir. Bel fıtıklarına lazer yöntemi uygulayarak bel fıtığının küçülmesi sağlanır. Yapışıklıkların mekanik olarak temizlenmesi de lazer yöntemiyle mümkündür. Sinir sıkışmaları düzeltilebilir. İlaç enjeksiyonları uygulanarak dokuların fizyolojik olarak sağlıklarına kavuşması sağlanır.

Epiduroskopi yöntemi kimlere uygulanmaktadır

Epiduroskop, mikro-cerrahi uzmanı alanına girecek kadar büyük olmayan fakat sıklıkla bacak ve bel ağrılarına yol açan bel fıtığı sinir sıkışmaları ve omurga darlığında uygulanır. Bel omurgası ile ilgili rahatsızlığı olan hastaların önemli bir kısmı ameliyat yapılmayacak fakat oturmak, yürümek gibi aktiviteleri kısıtlayarak yaşam düzenini bozan şiddetli ağrılardan şikayetçi hastalar oluşturmaktadır. Uygulanan fizik tedavi uygulamaları ve ilaç tedavilerinde fayda görmeyen hastalar için epiduroskopi günümüzde gelişen ve en ideal yöntem olarak düşünülmektedir. Epiduroskopi bel tarafında bir ya da iki değil daha fazla aralıklarda yaygın fıtıklaşmalar olan hastalarda başarıyla uygulanabilmektedir. Bunun yanında epiduroskopi yöntemiyle bel bölgesinde daha önceden ameliyat olmuş fakat şikayetleri geçmemiş ya da yeterince azalmış hastalara da oldukça yararlı olmaktadır. Bu durumdaki hastalar, epiduroskopi yöntemiyle yapışıklıklar açılır. Gerekli ilaçları ağrı bölgelerini zerk ederek ameliyatın olumsuz etkileri de ortadan kaldırılır.

Epiduroskopi yöntemi ile bel fıtığı tedavisi avantajları nelerdir

Epiduroskopi 3 milimetre boyuna sahip olan küçük bir açıklık oluşturarak girer ve ilaç uygulanır. Dikiş pansuman yara gibi durumlar söz konusu olmaz. Genel anestezi yapılmaz. Lokal anestezi ise hasta uyanıkken yapılır. Vücuda bir girişimle bütün kısmına bu bölgedeki batıklara müdahale edebilir. Kaslar ve kemik yapıları etkilenmez ve deforme olmaz. Epiduroskopi ayrıntılı görüntüleme yöntemi ile bel fıtığı tanısı değiştirir ve hastanın sorunları ile ilgili teşhisleri tam bir şekilde koyar. Epiduroskopik kısa süreli bir yöntemdir ve ortalama 30 dakika sürer sadece fibesible fiberoptik endoskop kullanıldığı için damarlarda ve sinir yaralanmaları riski ortadan kaldırır. Epiduroskopi yöntemin uygulanmasından sonra hasta günlük aktiviteleri yapabilecek düzeye gelir.

Epiduroskopi tedavi yönteminin komplikasyonları nelerdir

Epiduroskopi yönteminde sinir kökü hasarı meydana gelebilir. Bu yüzden hastanın uyanık tutulması sağlanır ve doktor ile sözlü iletişim kurması yöntemiyle bu risk en aza indirilir. Dural yırtıkla epiduroskopi tarafından genellikle duvarında küçük bir delik açarak dural yırtıklar oluşabilir. Genellikle birkaç gün içerisinde düzelen postural poksiyon baş ağrısına yol açabilir duvar yırtıkların az bir kısmında birkaç hafta sorun oluşturmaya devam eder. Postural foksiyon baş ağrıları deliği kapatmak için epiduroskopi kanaması yapılarak baş ağrıları giderir. Epiduroskopi tedavi yöntemi sırasında aşırı miktarda salin yıkanması, makula kanamalarına gözün iç katmanlarında kanamaları neden olabilir. Aşırı sali yıkaması gözlerde kanamaya sebep olan ani ve hızlı kafa içi basıncın artmasına sebep olmaktadır. Bunu önlemek için ise tedavi sırasında kullanılan yıkamanın hacmini sınırlandırmaktır.

]]>
Açık Bel Fıtığı Ameliyatı https://www.fitikhastaligi.com/acik-bel-fitigi-ameliyati.html Wed, 17 Oct 2018 12:01:06 +0000 Açık bel fıtığı ameliyatı, İnsan omurgasında omurların dışında omurilik, sinirler ve omurgaya esneklik sağlayan disk adı verilen yastıkçıklar bulunmaktadır. 24 adet omur arasındaki yumuşak disklerin, her biri Açık bel fıtığı ameliyatı, İnsan omurgasında omurların dışında omurilik, sinirler ve omurgaya esneklik sağlayan disk adı verilen yastıkçıklar bulunmaktadır. 24 adet omur arasındaki yumuşak disklerin, her birinin dış çeperi esnek ve sertçe bir dokudan oluşmaktadır. Diskin ortası jel şeklinde bir yapıdadır. Yürüme yada koşma durumlarında bu disklerin görevi vücuda binen yükü emmektir. Ve bel fıtığını da bu disklerden biri oluşturur. Herhangi bir yıpranma yada yaralanmaya bağlı olarak disk merkezinde bulunan jel kıvamındaki yapı diskin dış çeperini içeriden itmeye yani fıtıklaşmaya başlar. Disk çok fazla yıpranmış veya hasar görmüş ise jel kıvamındaki yapı dış çeperi aşarak dışarı çıkmaktadır. Birçok kişide bel fıtığı omurganın doğal olarak yaşlanması ile ortaya çıkar. Genç bireylerde ve çocuklarda disklerdeki su oranı fazla olup yaşlanmaya başladıkça diskler de kurumaya ve zayıflamaya başlarlar. Disklerin küçülmesi ile omurlar arasındaki boşluk daralır.

Bel fıtığı, ağır kaldırma, yaralanma, omurgayı sürekli zorlayan aktiviteler, fazla kilo, ters hareketler, uzun süre araba kullanmak, hareketsizlik ve sigara gibi etmenler ile meydana gelmektedir.

Açık bel fıtığı ameliyatı kimlere ve nasıl yapılır

Bel fıtığı rahatsızlığı olan kişilerin yaklaşık %5'lik oranında bir kısmı gerçekten ameliyata ihtiyaç duyar. Geri kalan %95'lik kısım ilaç, istirahat ve fizik tedavisinden fayda sağlayabilmektedir. Ayaklarında kuvvet kaybı yaşayan, idrarını yaparken sıkıntı çeken, birinci ve ikinci aşama tedavilerinden fayda görmemiş olan hastalar için ameliyat gerçekten doğru ve gerekli bir tedavi yöntemidir. Bel fıtığı ameliyatında bir risk olup olmadığı sorusunun cevabında iyi bilmek gerekir ki her cerrahi ameliyatta risk olduğudur.

Bel fıtığı ameliyatı tıp dilindeki adı ile diskektomi operasyonu, bacağa uzanmış siyatik siniri köküne omurgadan çıktığı noktada baskı yaprak ağrıya neden olan yıpranan ve fıtıklaşmış disk eklemi parçasını çıkarmak ve sıkışmış sinir kökünü rahatlatmak amacı ile yapılmaktadır. Ameliyat bir baskı giderme dekompresyon operasyonudur. Ameliyat hem genel anestezi hem de sadece bel bölgesinin uyuşturulması olan spinal yada epidural anestezi ile yapılır. Hasta ameliyat bitiminden bir kaç saat sonra yürüyebilmekte, tuvalet ihtiyacını giderebilmekte, oturma kalkma merdiven inip çıkabilme gibi şeyleri yapabilmektedir.

Ameliyat bittikten sonra hastanın ağrıları yok olur ve bazı hastaların bacaklarında bir süre uyuşma devam eder. Bel fıtığı ameliyatı geçiren hastaların takip eden 10 yıl içinde %2-7 arası hastalarda yeniden fıtıklaşma olabilmektedir. Bel fıtığı ameliyatı olan diyabetik hastalarda iyileşme süreci biraz daha fazla sürebilmektedir. Açık bel fıtığı ameliyatının %95'i başarılı olmaktadır.

Açık bel fıtığı ameliyatından önce EMG incelemesi yapılır. Sinirlerin normal olup olmadığı, sinir kökünde fıtık nedeni ile bir hasar olup olmadığı sinirin hangi kökünde baskı olduğu saptanır. Açık bel fıtığı ameliyatı sırasında azda olsa sinir hasarları olabilmektedir. Açık bel fıtığı ameliyatlarında mikroskop ile ameliyat bölgesi 30-40 kat büyütülerek daha rahat görüntülenir. Mikrocerrahi yöntemde hekim ameliyata çok daha hakimdir.

]]>
İbrahim Saraçoğlu Boyun Fıtığı https://www.fitikhastaligi.com/ibrahim-saracoglu-boyun-fitigi.html Thu, 18 Oct 2018 03:06:30 +0000 İbrahim Saraçoğlu boyun fıtığı için kullanılan kırkkilitotu, diğer bilinen adı ile atkuyruğu bitkisi, bel ve boyun fıtığı için çok iyi bir şifa kaynağıdır. Boyun fıtığı; boyun omurları arasındaki disklerde me İbrahim Saraçoğlu boyun fıtığı için kullanılan kırkkilitotu, diğer bilinen adı ile atkuyruğu bitkisi, bel ve boyun fıtığı için çok iyi bir şifa kaynağıdır. Boyun fıtığı; boyun omurları arasındaki disklerde meydana gelen sızmalar sinirlere baskı yaparak boyun fıtığına yol açmaktadır. Boyun ağrılarının genellikle %10-20 arasındaki hastalarda boyun fıtığı görülmektedir.

Yaş ilerledikçe yada ağrılar sonucunda disk dokusu suyunu kaybederek daha sert ve hareketi kısıtlı hale gelmektedir. Vücudumuzun yükünü taşıyan bu disk dokusunda hasar olduğu zaman rahatsızlık ortaya çıkmaktadır. Diskin dış kısmındaki daha sert olan yapıdaki küçük yırtıklardan içteki yumuşak olan kısım dışarı çıkmaktadır. Bazen omur yapısı bozulduğundan omurlar üstünde küçük kemik çıkıntıları ortaya çıkmaktadır. İçerideki yumuşak dokunun ya da kemiklerin çevre dokulara baskı yapması sonucunda meydana gelen duruma boyun fıtığı adı verilmektedir. Boyun fıtığı çoğunlukla cerrahi müdahale gerektiren bir rahatsızlıktır. İbrahim Saraçoğlu boyun fıtığı kürü, bitkisel, etkili ve kolay bir çözümdür.

Boyun fıtığının sonuçları boyun, sırt ve kollarda görülmektedir. Ağrı, kasılma ve hissizlikler boyun fıtığında kollarda görülmektedir. Mesela hastanın elinde sinirdeki baskıya bağlı kas gücü kayıpları olmaktadır. Kişinin tutma yeteneğinde azalma meydana gelir. Ayrıca yine sinirdeki baskıya bağlı olarak kolda incelme oluşmaktadır. Bu koldaki incelme boyun fıtığının ilerlemesi durumunda gözle görülür şekilde olabilmektedir. Aynı zamanda boyundaki değişiklikler beyine giden kan damarlarına da baskı yapmaktadır. Bu durumda algıda güçlük, konsantre olamama, uyku bozukluğu, kulak çınlaması ve baş dönmesi gibi problemler yaşanmaya başlar.

İbrahim Saraçoğlu boyun fıtığı kürü için gerekli malzemeler
 • 1 su bardağı su
 • 2-3 yemek kaşığı atkuyruğu (kırkkilitotu)
İbrahim Saraçoğlu boyun fıtığı kürü hazırlanışı; 2-3 yemek kaşığı kırkkilitotunu, bir su bardağı suyun içinde 5 dakika kaynatın. Daha sonra bir kenarda ılımaya bırakın. Ilık olarak bu bitki lapasını boyun fıtığı olan bölgeye lapa şeklinde güzelce sürün. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey bitki lapasının ılık olmasına dikkat etmelisiniz. Bu kürü iki veya üç hafta boyun fıtığı olan bölgeye uygulamalısınız. Kısa zamanda ağrılarınızın hafiflediğini ve zamanla yok olduğunu göreceksiniz.
]]>
Fıtık Hastalığı https://www.fitikhastaligi.com/fitik-hastaligi.html Thu, 18 Oct 2018 09:16:58 +0000 Fıtık Hastalığı, Fıtık, karın duvarında oluşan yırtıklardan dışarı çıkan iç organların, cilt altında şişlik oluşturması sonucu oluşur. Şişlik bezen belirginleşir, bazende belirsizdir. Ayağa kalkarken, öksürürke Fıtık Hastalığı, Fıtık, karın duvarında oluşan yırtıklardan dışarı çıkan iç organların, cilt altında şişlik oluşturması sonucu oluşur. Şişlik bezen belirginleşir, bazende belirsizdir. Ayağa kalkarken, öksürürken, ıkınma sırasında şişlik ortaya çıkar, ancak sırt üstü uzanıldığı zaman kaybolur. Uzanınca şişliğin kaybolma sebebi ise, fıtığın içine dolan organların karnın içine geri dönmesidir. Karın duvarındaki yırtıktan içeri dolan organlar genelde bağırsaklardır. Zamanla şişlik sürekli hal alır. Fıtık ilerlemiştir ve hasta zamanla rahatlayabilmek için, eli ile organlarını içeri itmeye çalışır. Karın duvarlarında oluşan fıtıklar genelde doğumsal yada sonradan zayıf bir noktadan ortaya çıkan fıtıklardır. Kasık, göbek çevresi ve göbek fıtıkları sonradan yani doğumsal veya zayıf noktalardan çıkan fıtıklara örnek olarak gösterilebilir. Sonradan oluşan zayıf yerlerden kastımız da ameliyat yerleridir. Daha önce ameliyat yapılmış yerde oluşan fıtıklara da Kesi Yeri Fıtıkları denir. Ameliyat sonrası dikkat edilmez, ağır kaldırılır, kabızlık, ıkınma, idrarını zor yapma gibi durumlar mevcut fıtığın oluşmasını ve ortaya çıkmasını kolaylaştırır.

Fıtık Hastalığı Neden Olur;
Karın duvarında görülen fıtıkların büyük bir çoğunluğunu kasık fıtıkları oluşturur. Bu tür daha çok erkeklerde görülür. Bazı kasık fıtıkları ise, doğum sonrası kapanması gereken kasık kanalının kapanmaması veya zamanla açılması sonucu ortaya çıkar. Bazı kasık fıtıkları ise karın kaslarının aşırı zorlanması ve yırtılması sonucu oluşur.
Göbek fıtıkları ise, göbek çukuru içinden çıkan fıtıklara denir. Göbek çukuru doğumsal zayıf bölgelerdendir ve daha çok kadınlarda görülür. Göbek çevresi fıtıkları daha nadir görülür ve göbek fıtığı gibi düşünmek gerekir. Bütün karın duvarı fıtıklarının tedavisinde ameliyat tel yoldur.

Fıtık Hastalığı Tanısı;
Basit bir muayene ile doktor karın duvarı fıtığının tanısını koyabilir. Göbek ve kesi yeri fıtıklarının tanısı oldukça kolaydır. Hastalarda kendilerinde fıtık olduğunu kolayca fark edebilir. Göbeğin içinden dışarı doğru çıkan fındık büyüklüğünde şişliklerdir ve zaman zaman ağrılara sebep olabilir. Kesi yeri fıtıkları ise ameliyat izinin üzerinde ortaya çıkar. Ayağa kalkınca veya karın içi basıncını arttıran hareketler yapıldığı zaman şişlik ortaya çıkar. Sırt üstü yatınca da kaybolur.
Göbek ve kesi yeri fıtıkları bazen karın ağrısına ve şişkinliğe sebep olabilir. Genelde yemeklerden sonra hafif şiddetli kramplar oluşabilir ve bazen de kabızlık görülebilir. Bu sorunlar da genellikle bağırsakların fıtık bölgesinde sıkışması sonucu görülür.

Fıtık Hastalığı Riskleri;
Fıtık tedavi edilmez ise, bağırsaklarda düğümlenmeye ve daha da ilerlerse kangrene sebep olabilir. Boğulma nedeni ise,bağırsağın fıtık etrafında dolaşıp fıtık kanalına sıkışmasıdır. Bu durum fark edilmez de kan dolaşımı olumsuz etkilenirse bağırsak kangren olur ve basit bir hastalık, acil ameliyat gerektiren bir duruma dönüşebilir. Erkeklerde bu sorun testislerin zarar görmesine neden olabilir.

Fıtık Hastalığı Tedavi;
Günümüzde bilinen tek tedavi yöntemi ameliyattır. Fıtığa sebep olan karın duvarındaki yırtığın, fiziki olarak kapatılması tek çaredir. Korse veya fıtık bağı kullanmak geçici bir rahatlama sağlayabilir ancak tam anlamda bir koruma sağlamaz ve fıtığın sebep olabileceği risklerden de koruyamaz.
]]>
Epigastrik Fıtık https://www.fitikhastaligi.com/epigastrik-fitik.html Thu, 18 Oct 2018 20:40:11 +0000 Epigastrik fıtık, En sık tedavi edilen hastalıkların büyük bir bölümünü karın duvarı fıtıkları yani epigastrik fıtık oluşturmaktadır. Karnın içinde bulunan organ ve dokuların peritondan (karın zarı) olu Epigastrik fıtık, En sık tedavi edilen hastalıkların büyük bir bölümünü karın duvarı fıtıkları yani epigastrik fıtık oluşturmaktadır. Karnın içinde bulunan organ ve dokuların peritondan (karın zarı) oluşan, bir kese içinde karın duvarında bulunan zayıf bir bölgeden yada yırtıktan dışarı doğru çıkmasına epigastrik fıtık adı verilmektedir. Yaklaşık olarak insanların %2'sinde fıtık görülmektedir.

Epigastrik fıtık nedir, nasıl oluşur

Karnın orta hattında göbekten yukarı ya doğru oluşan fıtıklardır. Neden oluştuğu ile ilgili kesin bir neden henüz bilinmemektedir. Nadir olarak görülen fıtıklardan bir tanesidir. Ameliyatın yapılacağı durumlarda ameliyattan önce çok iyi bir inceleme yapılması gerekmektedir. Çünkü aynı bölgede birden fazla sayıda küçük, küçük epigastrik fıtıklar bulunabilmektedir. Tüm fıtıkların %1-3 ünü oluşturmaktadır. Ve epigastrit fıtık erkek bireylerde kadınlardan daha fazla görülmektedir. Epigastrik fıtık onarımı cerrahi tedavi ile yapılmaktadır. Fıtığın oluşturduğu delinmiş veya yırtılmış haldeki zayıf alan cerrahi olarak onarılmaktadır. Eskiden yapılan tedavilerde bu onarım gerginlik sağladığından dolayı bir süre sonra tekrar yırtılma meydana gelirdi. Ama artık günümüz teknolojisinde yama materyali olan mesh kullanım ile bu durum aşılmıştır. Mesh ileri teknoloji ile çeşitli maddelerden üretilir. Polipropilen yama materyali Sadece kendi direnci ile onarım sağlamaz bir süre sonra hastanın kendi bağ dokuları ile bütünleşerek güçlü bir bağ dokusu yaratır. 

Epigastrik fıtık tedavisi

Epigastrik fıtık tedavisinde açık ve kapalı olmak üzere 2 cerrahi yöntem uygulanır. Açık olarak yapılan cerrahide fıtığın olduğu yerden 5 cm'lik kesi açılarak fıtığa ulaşılır. Fıtık kesesinde oluşan yapışıklıklar giderilip fıtık içeriği batına gönderilmek sureti ile uygun büyüklüğe sahip yama ile onarılır.

Epigastrik fıtık tedavisi kapalı yöntem ile ameliyat edildiğinde yine yama yöntemi kullanılır. Kapalı epigastrit fıtık ameliyatında ise sadece lokal anestezi kullanılmaktadır. Açık ameliyat ile kıyaslandığında kesi bölgesi çok daha küçüktür.     

]]>
Yürümek Bel Fıtığına İyi Gelirmi https://www.fitikhastaligi.com/yurumek-bel-fitigina-iyi-gelirmi.html Fri, 19 Oct 2018 00:24:21 +0000 Yürümek Bel Fıtığına İyi Gelirmi; Her insan yaşamının herhangi bir döneminde kesin surette, bir kez olsun bel ağrısı çekmektedir. Bunun sebebi ilk olarak mekanik bel ağrısı denilen olay olabilir. Hatta bel ağrılarının %9 Yürümek Bel Fıtığına İyi Gelirmi; Her insan yaşamının herhangi bir döneminde kesin surette, bir kez olsun bel ağrısı çekmektedir. Bunun sebebi ilk olarak mekanik bel ağrısı denilen olay olabilir. Hatta bel ağrılarının %90 ı bu mekanik ağrılardan ötürü şikayetçidir. Bu ağrılar belin omurgasını tutan kasların kasılmasına bağlı olan ağrılardır.

Bunlar kişinin yaptığı meslek, yaşam biçimi, hayata bakışı gibi sebeplerden ya da cereyan, rüzgar, ve klima gibi maruz kalmakta olduğu, dış faktörlerden dolayı olan ağrılardır. Bu ağrılardan ötürü kasların tutulup gerilip çekmesi neticesinde, omurganın C yapısını bozmasından dolayı ağrı yaşar. Bu daha çok mekanik olan bel ağrısı çeşididir. Sürekli olarak bel ağrısı çeken insanların mekanik mi yoksa gerçekten bir sinirin baskısından ötürü bir ağrı olup olmadığını araştırmak gerekmektedir. Teknolojiden yararlanarak bunu tespit etmek mümkündür. Özellikle röntgen ve MR yöntemi ile bunu belirlemek mümkündür. Bu şekilde ancak bel fıtığı olunup olunmadığı anlaşılabilir. Bel fıtığı kişinin sosyal hayatını ve hayatı kalitesini düşüren bir hastalıktır. Bel fıtığı olanların özellikle bilmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Eski dönemlerde bel fıtığına oturmanın ve sürekli yatmanın iyi geldiği düşünülürdü. Fakat bu bilgi yanlış bir bilgidir. Devamlı oturmak bel fıtığı ağrısını arttırır. Özellikle ağrı artık bacağa vurmuşsa, iyi gelecek en iyi yöntem yürüyüş yapmaktır.

Yürümek Bel Fıtığına İyi Gelirmi; Sabah akşam bel egzersizlerini yapıldıktan sonra, günde toplam 40 dakika yürüyüş yaparak, bel fıtığından tamamen kurtulmak bile mümkündür. Bunun örnekleri görülmüştür. Ameliyat riskli olduğu için, özellikle genç bel fıtığı hastaların da yürüyüş olumlu sonuçlar vermektedir. Fizik tedavi ile birlikte bol bol yürüyüş yaparak sağlığınıza kavuşabilirsiniz.
]]>
Bel Fıtığı Testi https://www.fitikhastaligi.com/bel-fitigi-testi.html Fri, 19 Oct 2018 12:09:48 +0000 Bel Fıtığı Testi: Her bel ağrısı bel fıtığı olduğunuz anlamına gelmez. Bel fıtığı ağrısını belirten, ayırtan özelliklere sahiptir. Mesela bir ya da her iki bacağa birden vuran ağrılar, ayaklarda ve bacaklarda uyuşmal Bel Fıtığı Testi: Her bel ağrısı bel fıtığı olduğunuz anlamına gelmez. Bel fıtığı ağrısını belirten, ayırtan özelliklere sahiptir. Mesela bir ya da her iki bacağa birden vuran ağrılar, ayaklarda ve bacaklarda uyuşmalar, hareket etmekte zorlanmalar, yürümekte ayağa kalkmakta ve oturmada zorlanma bel fıtığı belirtileri arasında yer alır. Yani bel fıtığı ileri sıralarda ise iktidarsızlık, çok çabuk yorulma, idrarını tutmakta zorlanma, hareket etmekte zorlanma ve düzensiz bir şekilde ve yürüyeme gibi şeyler de şikayetler arasında yer alır. Evde kendi kendinize bel fıtığı testini nasıl yaparsınız. Evde kendinize ve ya bazı yakınlarınıza bel fıtığı testi yapmak isterseniz bu hareketleri yapmak gerektir. Mesela bunun birinci yolu, yalnızca topuklarınızın üzerinde yürümektir. Bunu yapmak için parmak uçlarınızı yukarıya kaldırarak yalnızca topuklarınızın üzerinde yürümektir. Yani yürürken ayak parmaklarınızın ucu yukarıya doğru kalkmazsa ise ayağınızı düz basmak zorunda kaldıysanız testin bu aşamasında başarısız oldunuz demektir. İkinci olarak da ayak parmaklarınızın ucunda yürümektir. Yani topuklarınızı hiç yere değdirmeden yürüye bilirseniz bir sorun yok demek anlamına gelir. Ama eğer topuklarınız yere değerse bir beyin ve sinir cerrahına görünmeniz çok daha yararlı olur. Yalnız eğer dizlerinizde başka bir sağlık problem yoksa çömeldiğinizde kalkmakta zorlanıyorsanız yine bel fıtığı olma olasılığınız var anlamına gelir.

Bel Fıtığı Testi, Bel Fıtığı Teşhisi ve Tedavisi Nasıldır

Hastaneden bel fıtığı teşhisi çok modern tanı yöntemleri olan bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans ile çok kolaylıkla teşhis konulabilir, fıtığın ilerleme sırası tespit edilebilir. Bel fıtığın tedavisi fıtıklaşmanın, yani adına disk dediğimiz elastiki yani yumuşak maddenin bacağa giden sinirlere yaptığı baskının ağırlığına bağlıdır. Yani yalnızca bel ve bacak ağrısı var, her hangi bir uyuşukluk, iğne batması, güç kaybı, hareket etmekte zorlanma yok ise bel fıtığı başlamaya başlamış anlamına gelir. Bu durumda hastaya kas gevşetici ilaçların verilmesi çok iyi olur. Yani sırt üstü yatarak dinlenmek ve belini asla zorlayacak davranışlardan kaçınması ve ağır şeyler kaldırmaması çok iyi olacaktır. Eğer bel fıtığı ileri seviyede ise dinlenmeye ve kas gevşetici ilaçlara rağmen hastanın şikayetleri hala devam ediyor ise manuel ve kayroprakti tedavisi ile antalgictrak yapılması da yararlı olabilir. Tedavi zamanı kişinin tedaviye verdiği cevaba göre bir ya da üç hafta arasında değişir. Fizik tedavi görmesine rağmen hastanın ağrıları ve şikayetleri devam ediyor ise ya da gerilemeyen veya bir güç kaybı, bacaklarda incelme, dayanması çok zor ağrılar varsa veya çekilen tomografi veya MR filmlerinde diskten bir bölümün koptuğu tespit edilirse tek çare cerrahi bir müdahaledir. Mikrocerrahi yöntemi ile ameliyat edilebilir. bu yöntemle yapılan ameliyattan sonra hasta operasyondan bir iki saat sonra hasta evine rahatça gider. 7-10 günlük bir dinlenmenin ardından normal yaşamına devam edebilir.  
]]>
Kapalı Göbek Fıtığı Ameliyatı https://www.fitikhastaligi.com/kapali-gobek-fitigi-ameliyati.html Fri, 19 Oct 2018 20:55:23 +0000 Kapalı göbek fıtığı ameliyatı, göbek fıtığı açık ve kapalı ameliyat edilmektedir. Ancak kapalı göbek fıtığı ameliyatı daha etkili ve daha ideal bir yöntemdir. Genel anestezi alabilecek kişilere kapalı göbek fıtığı Kapalı göbek fıtığı ameliyatı, göbek fıtığı açık ve kapalı ameliyat edilmektedir. Ancak kapalı göbek fıtığı ameliyatı daha etkili ve daha ideal bir yöntemdir. Genel anestezi alabilecek kişilere kapalı göbek fıtığı ameliyatı uygulanabilir. Kapalı göbek fıtığı ameliyatında uygulanacak yama karın içine konulur. Kapalı göbek fıtığı ameliyatı ağrı, konfor, kozmetik açısından daha iyi olmakla beraber, sağlamlığı ve dayanıklılığı bakımından da açık göbek fıtığı ameliyatına göre üstündür.

Kapalı göbek fıtığı ameliyatı nasıl yapılır,  Yapılan tetkikler ve testler sonrasında hasta genel anestezi alarak uyutulur. Hastanın karnının yan tarafından yapılan 3 kesi ile kapalı göbek fıtığı ameliyatına başlanır. Her bir kesi  1 cm olan bu küçük deliklerin birinden kamera yerleştirilir. Bu kameranın monitöre verdiği görüntüye bakılarak ameliyat yapılır. Kapalı göbek fıtığı ameliyatı hastanın daha önce karın ameliyatı geçirip geçirmediği uygulanacak bölgeye konulacak yama büyüklüğüne bağlı olarak yarım saat ile bir saat arasında değişir. İç organların içinden geçtiği delik bulunarak, içinden geçmiş olan doku ve organlar karın içine geri alınır. Deliğin olduğu yere uygun yama yerleştirilir. Kapalı göbek fıtığı ameliyatında mutlaka kompozit yama yani, çift yüzlü dual yama kullanılması uygundur. İnce uzun rulo haline getirilen yama, açılan delikten karın içine sokulur. Karın içerisinde açılıp düzeltilen yama uygulanacağı bölgeye sabitlenir. Karın içine yerleştirilen yamanın bir yüzü iç organlara bakar şekilde diğer yüzü karın zarına tespit edilir. Kullanılan malzeme kapalı göbek fıtığı ameliyatı maliyetini artırır. Ancak içeriden konulan yama ile en sağlam şekilde kapatılmış olacaktır. Kesiler kapatıldıktan sonra ameliyat sona erer ve hasta bir kaç saat içerisinde kendine gelir. 

Kapalı göbek fıtığı ameliyatı sonrası, Hem konfor hemde estetik açıdan rahatlık sağlayan ameliyatı takiben hasta 2 saat sonra su içer, ayağa kalkar ve yemeğini yer. Bir gün gözetim altında tutularak ertesi gün normal kahvaltı ettikten sonra kontrolü yapılarak taburcu edilir. Enfeksiyon riski yok denecek kadar az olan kapalı göbek fıtığı ameliyatı ile hasta günlük aktivitelerine kısa zamanda dönüş yapabilir. Doktorun reçetelendirdiği ilaçları önerilen dozda ve sürede kullanarak bu süreç kolaylıkla aşılabilir. 
]]>
İbrahim Saraçoğlu Bel Fıtığı https://www.fitikhastaligi.com/ibrahim-saracoglu-bel-fitigi.html Sat, 20 Oct 2018 06:17:24 +0000 İbrahim Saraçoğlu bel fıtığı; bel fıtığı bir çok insanda görülen bir rahatsızlıktır. Bel fıtığı her yaştan kadın ve erkeği etkisi altına alabilir. Hastalarda ağır çalışma koşulları, aşırı kilo, bel har İbrahim Saraçoğlu bel fıtığı; bel fıtığı bir çok insanda görülen bir rahatsızlıktır. Bel fıtığı her yaştan kadın ve erkeği etkisi altına alabilir. Hastalarda ağır çalışma koşulları, aşırı kilo, bel hareketlerinde dikkatsizce davranma gibi etkenler bel fıtığının ortaya çıkmasına zemin hazırlar. Bunların yanında kolajen dokularda bozukluk ve hastanın genetik yatkınlığı da bel fıtığına neden olabilir. Doktor bel fıtığı olan kişilere öncelikle ilaç tedavisi uygular. Eğer tedaviye bir cevap verilmez ise, fizik tedaviye geçilir. En son olarak bu tedavilerden yarar görülmez ise, cerrahi müdahale yapılır. Bir çok hasta ameliyat olmak istemez. Bu nedenle bel fıtığı için İbrahim Saraçoğlu'nun bitkisel tedavi yöntemleri bulunmaktadır. İbrahim Saraçoğlu'nun bitkisel kürleri şöyledir:

İbrahim Saraçoğlu bel fıtığı için bitkisel kürleri:
 • 1 bardak suyun içine 4-5 gram kadar taze kozalak konur ve 10 dakika kaynatılır. Bu karışımı bal ile tatlandırarak günde 1 bardak içebilirsiniz.
 • 1 bardak klorsuz suyun içine 2-3 tane kırkkilitotu koyarak kaynama bırakın. 5-6 dakika kaynattıktan sonra ılık olarak lapa halinde bel bölgesine uygulayın. Bu kürü 2 veya 4 hafta arasında uygulayın. Lapadan kalan suyu günde 1-2 bardak içilebilir. İçmek istemiyorsanız bu suyu banyodan sonra bel bölgesine son durulama suyu olarak dökün. Bu kür İbrahim Saraçoğlu'nun en etkili kürüdür. Bir çok hasta bu kürden olumlu sonuç almıştır.
 • 1 bardak sıcak suyun içerisine 5 gram rezene tohumu koyun. 3 dakika demlendirdikten sonra, günde 2-3 bardak içebilirsiniz.
 • 10 gram kadar defne yaprağını 3-5 dakika kaynatın ve demlenmesi için bir süre bekleyin. Bu karışımdan günde 2-3 bardak içebilirsiniz.
]]>
Bebeklerde Mide Fıtığı https://www.fitikhastaligi.com/bebeklerde-mide-fitigi.html Sat, 20 Oct 2018 07:45:08 +0000 Bebeklerde mide fıtığı; İnsanlarda yemek borusu ile mide arasındaki gıdaların geri kaçmasını önleyen bir kapakçık bulunmaktadır. Bebeklerde emme işlemi esnasında bu kapakçıklar açılarak bebeğin anneden almış oldu Bebeklerde mide fıtığı; İnsanlarda yemek borusu ile mide arasındaki gıdaların geri kaçmasını önleyen bir kapakçık bulunmaktadır. Bebeklerde emme işlemi esnasında bu kapakçıklar açılarak bebeğin anneden almış olduğu sütün yemek borusundan mideye geçişini sağlar. Bu kapakçık aşırı kilo alma gibi sebeplerden dolayı çoğu zaman zayıflamaya ve güçsüzleşmeye başlamaktadır. Bu sebeple midenin salgılamış olduğu asit yemek borusuna doğru geri tepmekte ve reflü hastalığına neden olmaktadır.

Bebeklerde mide fıtığı belirtileri;

Bebeklerde çoğunlukla sırt ağrısı, hazımsızlık, kusma, ağza gelen kötü kokular, gibi belirtilerle kendini gösterir. Bu tür durumlarda bebeğinizi çocuk hastalıkları uzmanına götürmenizde fayda vardır. Bazı zamanlarda da kronik sinüzit, aşırı salya gelmesi gibi belirtileri de olabilir. Mide fıtığı iç organlar ile alakalı bir hastalık olduğu için dışarıdan görülmesi pek mümkün değildir.

Bebeklerde mide fıtığı tanısı nasıl konur

Mide fıtığı; genellikle endoskopi denilen bir maddeden imal edilmiş ışıklı bir alet (ince boru şeklinde) yardımı ile bu bölgelerin incelenmesi veya ilaç verilerek (bebeğin yemek borusunu zedelemeyecek şekilde hassas olan ilaçlarla) mide ve 12 parmak bağırsağının röntgenin çekilmesiyle teşhis konulabilir. Teşhis sonucunda ameliyat olan çoğu bebeğin bağırsak hareketlerinde yavaşlama olduğundan dolayı aşırı gaz birikmesi, geğirme ve şişkinlik oluşturur ve bu durum genellikle birkaç hafta içinde düzelir. Bu tür durumlarda hekiminizden mide boşalmasını hızlandıran ilaçlar isteyiniz ve bebeğinizde yan etki etmesi halinde derhal hekiminize başvurunuz. Evde yapılabilecek en kolay tedavi yöntemlerden bir tanesi bebeğin yatmış olduğu yatağın baş kısmının hafif havaya kaldırılması, bebeğinizi emzirdikten sonra (tok iken) yere çok fazla eğilmesini engellenmesi bu tür durumlarda bebeğinizin iyileşme süreci daha da hızlı olacaktır.

Bebeklerde mide fıtığı tedavisinde endoskopik tedaviler;

Stretta yöntemi: Reflü hastalığına sebep olan yemek borusunun altındaki gevşeyen kas yapısını gastrospi yardımı ile radyo frekans dalgaları vererek tekrar eski işlevini kazandırma tedavisidir. Bu yöntem 3 cm’nin altında kapak açıklığı olan hastalara uygulanır. Ve bazı özel iğneler yardımı ile yemek borusunun alt kısmına ve mide girişine radyo frekans dalgaları verilerek bu işlem yaklaşık olarak yarım saat kadar devam eder.

EsophyX TIF yöntemi: Özofis denilen bir alet yardımı ile ağızdan endoskopla birlikte mide içerisine sokulan alet yardımı ile 3 cm altında olan kapak açıklığını kapatmak üzere uygulanan tedavi yöntemidir. Cerrahi olarak yapılan ve reflüyü önleyici fundoplikasyon işlemi bu aletle yaklaşık olarak 45 dakikada yapılır.

Unutmayınız doğru teşhis ile erken tedavi sizin için faydalı olacaktır.

]]>
Erkeklerde Kasık Fıtığı https://www.fitikhastaligi.com/erkeklerde-kasik-fitigi.html Sun, 21 Oct 2018 07:15:00 +0000 Erkeklerde kasık fıtığı, Kasık bölgesinde bulunan dokuların zayıflığından dolayı oluşan ağrı ve şişlikle kendini gösteren rahatsızlığa kasık fıtığı denir. Erkeklerde kasık fıtığı kadınlara oranla 7 kat daha sı Erkeklerde kasık fıtığı, Kasık bölgesinde bulunan dokuların zayıflığından dolayı oluşan ağrı ve şişlikle kendini gösteren rahatsızlığa kasık fıtığı denir. Erkeklerde kasık fıtığı kadınlara oranla 7 kat daha sık görülmektedir. Kasık bölgesinde görülen erkeklerde kasık fıtığı şişlikleri ıkınma, öksürük ve ağırlık kaldırma gibi karın içini zorlayacak durumlarda daha belirgin hale gelir. Erkeklerde kasık fıtığının daha çok görülmesinin sebebi erkeklerde testislerin karın içinde gelişmesi ve bir kanal aracılığıyla keseye inmesinden dolayıdır. Erkeklerde kasık fıtığı ağır işlerle uğraşan kişilerde uzun süre görülen kabızlık ve öksürük sorunlarıyla 70 yaş üzerinde daha sık görülür. Özellikle sağ kasıkta daha fazla fıtık rahatsızlığı ile karşılaşılır,

Erkeklerde kasık fıtığı belirtileri, 
 • Şişlik, Erkeklerde kasık fıtığı belirtileri arasında en sık görülen kasıkta oluşan şişliktir. Bu şişlik genelde ayaktayken belirginleşir, uzanır pozisyonda iken daha az görülür. Kişiden kişiye değişmekle beraber belirsiz bir şişlik yada yumruk büyüklüğünde bir şişlik olabilir. Çok nadiren de olsa daha büyük şişlikler de olabilmektedir.
 • Ağrı, Şişlikle beraber zaman zaman erkeklerde kasık fıtığı beraberinde ağrı oluşur bu ağrı kasık bölgesinde bazende fıtığın içine karın içi organ yada dokular girdiğinde karın ağrısında olabilir. 
Erkeklerde kasık fıtığı teşhis ve tedavisi, Kasık bölgesinde oluşan şişlik ve ağrı ile oluşan kasık fıtığının teşhis edilebilmesi için doktor tarafından sadece muayene edilmesi yeterli olacaktır. Bazı durumlarda ihtiyaç olduğundan inguinal bölgeye yapıştıracak ultrason ile kasık fıtığı teşhisi konulur. Erkeklerde kasık fıtığı cerrahi bir hastalıktır. Bu hastalığın tek tedavi şekli cerrahi müdahaledir. Fıtık ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Ameliyat da bağırsağın kese içine giren bölümü yeniden karın boşluğuna yerleştirilir. Etrafı kuvvetli ilmeklerle yada özel yama malzemeleri ile tedavi edilir. Ameliyat çeşitleri açık fıtık ameliyatı ve kapalı fıtık ameliyatı şeklinde yapılır. Bölge tedavi edildikten sonra kişi ameliyat bölgesinin gerilmesine engel olmak için 1 ay süresince dinlendirilir. Bu süre zarfında ağır kaldırmamalı spor ve zorlayıcı aktivitelerden uzak durmalıdır. Hasta tamamen iyileştikten emin olduktan sonra doktorun yönlendirmesi doğrultusunda normal hayatına dönebilir. Hastanın yaşından yada başka bir sebepten dolayı ameliyat olamadığı durumlarda doktor bağırsağı dışarıdan müdahale ederek karın boşluğuna doğru iter. Aynı bölgede tekrar dışarı taşmasına engel olmak için fıtık hastalarına özel korse kullanarak hastalı tedavi edilmeye çalışılır. Erkeklerde kasık fıtığı basit gibi görünen fakat eğer tedavi edilmezse ciddi sorunlara neden olan bir hastalıktır. Tedavi olunmaması halinde bağırsak şiddetli ağrılara neden olacak şekilde sıkışır. Bu sıkışma sonucunda kan dolaşımına engel olup bağırsakta kangren oluşturabilir. Bu nedenle erkeklerde kasık fıtığı tedavisi geciktirilmeden yapılması gerekir. 
]]>
Boyun Fıtık Ameliyatı https://www.fitikhastaligi.com/boyun-fitik-ameliyati.html Sun, 21 Oct 2018 13:06:08 +0000 Boyun fıtık ameliyatı, boyun fıtığı beyin ve sinir cerrahisinde oldukça fazla karşılaşılan ve kişinin hayatını olumsuz olarak etkileyen rahatsızlıklardandır. Boyun fıtığı tedavilerin büyük bir bölümü fizik ve ilaç t Boyun fıtık ameliyatı, boyun fıtığı beyin ve sinir cerrahisinde oldukça fazla karşılaşılan ve kişinin hayatını olumsuz olarak etkileyen rahatsızlıklardandır. Boyun fıtığı tedavilerin büyük bir bölümü fizik ve ilaç tedavi yöntemleri ve hastanın boynuna uygulanacak olan enjeksiyonlarla tedavi edilmektedir. Kişinin boyun bölgesinde çevreden gelen bütün duyu ve emirleri alıp beynimize ileten omurilik ve daha sonra omurilikten çıkan koluna giden sinirlerin oluşturduğu iki türlü sistem bulunur. Özet olarak cerrahi yöntemler yani ameliyatlar ilaç tedavilerinin, enjeksiyon ve ilaç tedavilerinin yetersiz kaldığı durumlarda güç kaybı olan hastalarda ve aşırı derecede omurilik veya sinir kökü baskısı bulunan kişilere uygulanmaktadır. Boyun fıtığı ameliyatları boyun bölgesinin önünden veya arkasından yapılabiliyor. Boyun fıtığı ameliyatın ne tür yapılacağına sinir ve beyin cerrahları tarafından yapılan muayenelerde ve radyolojik incelemeler sonucunda karar verilir ve ameliyatın arkadan veya önden yapılması boyun fıtığının bulunduğu yer ve doktorun deneyimine göre değişebilmektedir.

Önden yapılan boyun fıtık ameliyatı 

Boyun fıtıklarının boynun alt omurlarında olmasından dolayı uygulanan bu ameliyat yönteminde hastaya genel anestezi uygulandıktan sonra hastanın boynunun ön kısmından yaklaşık olarak 3-4 cm'lik yatay bir kesi yapılmasının ardından omurgaların arasında olan kıkırdak yapı çıkarılmaktadır. Çıkarılan kıkırdak yapı yerine komşu omurları sabitlemek için kemik veya protez koyulduktan sonra hastanın boyun bölgesinin kesi yapılan yeri dikiş alınmasına gerek kalmayacak biçimde kapatılıp ve ameliyat sonlandırılmaktadır. Önden yapılan boyun fıtığı ameliyatında hastalar ameliyattan sonra hastanede bir gün kaldıktan sonra evine taburcu edilip ve ameliyattan yaklaşık 10-15 gün sonra normal hayatına dönüp normal aktivitelerini ve işlerini gerçekleştirecek duruma gelebilir.

Arkadan yapılan kapalı boyun fıtık ameliyatı 

Boyunun üst taraflarından yer alan boyun fıtıklarına önde yüz ve çene yapıları nedeniyle önden oluşmuyor. Bu durumlarda üst bölgelerde bulunan fıtıklar sadece boyun arkasından ulaşılarak ameliyat ediliyor. Arkadan yapılan boyun fıtığı ameliyatları genellikle zor bir ameliyattır. Arkadan yapılan boyun fıtığı ameliyatlarında hastanın boyun omurlarının arka tarafında yer almakta olan kemik kanatlarının çıkarılması ve boyun omurilik kanalının tamamıyla açılması gerekiyor. Bu durumda hastanın boyun yapısını ileri derecede bozup ve yaşı ilerledikçe yapısal bozukluklara neden olabilir.  Bu nedenden ötürü boynun arka kısmından yapılan ameliyatlar genellikle zordur.

Boyun fıtık ameliyat sonrası

Boyun fıtığı ameliyatı olan bireyler ameliyattan sonraki ilk bir hafta boyunca yutarken zorluk ve boğazında takılma hissi yaşayabilir. Bu durumun oluşmaması için ilk günlerde yumuşak yiyecekler ve  tüketilmesi gerekir. Eğer hastanın sesinde kasılma veya kalınlaşma olursa bu durumun geçici olduğu bilinip, endişe edilmemesi gerekir.
]]>
Kapalı Bel Fıtığı Ameliyatı https://www.fitikhastaligi.com/kapali-bel-fitigi-ameliyati.html Sun, 21 Oct 2018 14:26:11 +0000 Kapalı bel fıtığı ameliyatı, bel fıtığı toplumda çok fazla karşılaşılan hemen hemen her yaş grubunda görülebilen bir rahatsızlık türüdür. Rahatsızlığın çok sık karşılaşılması her geçen gün farkl Kapalı bel fıtığı ameliyatı, bel fıtığı toplumda çok fazla karşılaşılan hemen hemen her yaş grubunda görülebilen bir rahatsızlık türüdür. Rahatsızlığın çok sık karşılaşılması her geçen gün farklı tedavi yöntemleri geliştirilmesine sebep olmaktadır. Günümüzde bel fıtığı ameliyatları farklı seçeneklerle yapılabilmektedir. En çok tercih edilen ise kapalı bel fıtığı ameliyatıdır. Kapalı bel fıtığı ameliyatı hasta ve doktor açısından oldukça konforlu ve güvenli bir ameliyat tekniğidir. Her yaş grubuna uygulanabilen ameliyat için belli bir kısıtlama söz konusu değildir. Ne kadar güvenli bir yöntem olsa da her ameliyatta olduğu gibi kapalı bel fıtığı ameliyatında da bazı risklerin gelişme olasılığı vardır. Riskleri en aza indirmek için ameliyatın uzman bir doktor ve ekip tarafından yapılması gerekir. Doktor ve ekibin tecrübeli olması olası komplikasyonların azalması için önemli bir kriterdir. Beraberinde tercih edilen merkezin kalitesi de başarı için önemlidir.

Kapalı bel fıtığı ameliyatı nasıl yapılır

Ameliyat bel bölgesine arka ya da yan taraftan girişim yapılarak gerçekleştirilir. Hangi bölgeden girişim yapılacağına fıtığın yerleşim yerine göre karar verilir. Yan taraftan girişim yapılacaksa çok ufak bir cilt kesisi açılarak ameliyat bu keşiden gerçekleştirilir. Son 10 yıl içinde kapalı bel ameliyat yöntemleri hızla güncel hale gelmiş, beyin cerrahisinde de önemli bir yere sahip olmuştur. Bel yan bölgesinden 1 santim genişliğinde kesi açılır. Bu kesiden içeri 4 mm'lik endoskop yerleştirilir. Endeskop fıtıklaşan disk alanına ulaştırılır. Kamera sistemi, yardımıyla ameliyat gerçekleştirilir. Ameliyat anında genelde genel anestezi tercih edilir. Ancak hastanın genel anestezi almasına engel bir durumu varsa epidural anestezi kullanılabilir. Dolayısıyla hasta günü birlik şekilde merkeze yatırılarak aynı gün taburcu edilebilir. Genelde ameliyat tamamlandıktan 6 saat sonra hastada herhangi bir komplikasyon gelişmemişse taburcu edilir. Kapalı bel fıtığı ameliyatlarında komplikasyon gelişme olasılığı oldukça düşüktür.

Kapalı bel fıtığı ameliyatı sonrası

 • Ameliyat sonrası hastanın genelde herhangi bir ağrısı olmaz. Hastada gelişebilecek olası kanama, enfeksiyon gibi risklere karşı ameliyat günü hastanede tutulabilir.
 • Ameliyat sonrası hastanın hemen oturması tavsiye edilmez. Kişi hastaneden evine araçta oturarak dönebilir. Ancak belli bir süre evinde yatması tavsiye edilir.
 • Ameliyattan sonra merdiven inerken ya da çıkarken dikkatli olunmalı ve yavaş hareket edilmelidir.
 • Hasta oturarak yemeğini yiyebilir. Fakat belini destekleyecek şekilde oturmalıdır.
 • Ameliyattan sonra hastanın yatmak için ortopedik yatak tercih etmesi sağlıklı olur.
 • Ameliyattan bir süre sonra hastanın günlük en az yarım saatlik yürüyüşler yapması faydalı olur. Bu yürüyüşler sırasında hastanın kendini yormaması gerekir.
 • Hasta doktorun uygun gördüğü sürece bir rapor alır. Rapor günü tamamlandıktan sonra işine dönebilir.
 • Hastanın kilo kontrolü yapması ve kilo almamaya özen göstermesi gerekir.
 • Kapalı bel fıtığı ameliyatı sabah saatlerinde yapılmışsa hasta öğleden sonra, eğer akşam 17:00'dan sonra olmuşsa gece 22:00 gibi ayağa kaldırılır. Hastanın durumu göz önünde bulundurularak yatış süresine karar verilir.

Kapalı bel fıtığı ameliyatı avantajları

Ameliyat anında ufak bir kesi açıldığı için ve hastanın aks ve kemik dokusuna herhangi bir müdahalede bulunulmadığı için ameliyat sonrası ağrı hissi yaşanmaz. Ameliyattan sonra taburcu ve iyileşme süreci açık ameliyata nazaran çok daha kısadır.

Açık ameliyatlarda kas ve bağ dokularına işlem uygulandığı için bu dokularda hasar gelişebilir. Bu durumlarda kronik bel ağrısı yaşanabilir. Kapalı bel fıtığı ameliyatlarında böyle bir risk söz konusu değildir.

]]>
Gebelikte Göbek Fıtığı https://www.fitikhastaligi.com/gebelikte-gobek-fitigi.html Sun, 21 Oct 2018 20:54:36 +0000 Gebelikte göbek fıtığı, karın iç basıncının artması sebebiyle özellikle en çok hamilelerde görülüyor. Fıtık küçük olsa bile tedaviyi geciktirmemek gerekmektedir. Uzmanlar en iyi fıtık tedavisinin zamanında yapılan cerr Gebelikte göbek fıtığı, karın iç basıncının artması sebebiyle özellikle en çok hamilelerde görülüyor. Fıtık küçük olsa bile tedaviyi geciktirmemek gerekmektedir. Uzmanlar en iyi fıtık tedavisinin zamanında yapılan cerrahi müdahale olduğunu belirtiyorlar. Göbek bölgesinde oluşan fıtıklar, göbek fıtığı olarak sınıflandırılıyor. Bu fıtıklar göbek deliğinin içinden ya da hemen yakınından kaynaklanıyor. Göbek fıtıkları bir fındık büyüklüğünden portakal büyüklüğüne kadar değişen çeşitli boyutlarda görülebilir. Göbek fıtığı, göbek çukurundaki halkanın zayıflaması ile ortaya çıkıyor ve karın içi basıncı artıran zorlamalarda daha da belirginleşiyor. Göbek fıtıklarının çoğu çok küçük olduğundan hasta farkına varamıyor ve ancak zaman içinde büyümeye başlayarak bir fındık büyüklüğüne ulaştığında fark edilebiliyor. 

Gebelikte göbek fıtığı takip edilmelidir

Göbek fıtıkları kadınlarda en çok gebelik döneminde ortaya çıkıyor ya da fark edilir hale geliyor. Gebelikle birlikte artan karın içi basıncı ile fıtık büyüyor. Göbek fıtıkları bazen önemsiz basit bir hastalık olarak görülüyor ve takibe alınmıyor. Hatta zaman zaman gebenin sezaryen ameliyatı esnasında gebeliği takip eden doktor tarafından iki üç dikişle göbek fıtığına müdahale ediliyor. Doğru yöntemle yapılmayan müdahaleler hastalığın defalarca nüks ederek dev fıtıklara dönüşmesine sebep olmaktadır. Hastaların sezaryen sırasında fıtıkları için hiç bir müdahalede bulunulmayıp, fıtık tedavisi konusunda uzman deneyimli bir genel cerraha başvurması gerekmektedir. Göbek fıtığının tanısının konulabilmesi için ultrasonografi uygulanıyor. Göbekte fıtığın çıktığı açıklık, doğumsal olarak bir zayıf nokta olduğu için göbek bölgesinin zorlanması göbek fıtığına yol açmaktadır. Göbek deliğinde oluşan açıklıktan karın zarı ve bağırsakların dışarı çıkmasıyla oluşan ağrı, kişinin yürümesini ve günlük hayatını zorlaştırmaktadır.
Günümüzde göbek fıtığı tedavisinde hem açık ameliyat hem de laparoskopik yöntemle sentetik yamalardan yararlanılmaktadır.

Geçmişte kullanılan gerilimli dikiş yönteminde fıtık tekrarlama oranı günümüzde kullanılan yama yöntemi ile kıyaslandığında çok yüksektir. Gebelikte göbek fıtığı bazı durumlarda doğan çocuklarda da görülmektedir.
]]>
Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası Ağrılar https://www.fitikhastaligi.com/bel-fitigi-ameliyati-sonrasi-agrilar.html Mon, 22 Oct 2018 06:37:34 +0000 Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası Ağrılar, Bel fıtığı bir sinir sistemi hastalığıdır. Omurgalarda bulunan ve disk adı verilen kıkırdakların yerlerinden çıkarak veya kayarak yer değiştirir. Bu kayma sonucu da bele ve bacakl Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası Ağrılar, Bel fıtığı bir sinir sistemi hastalığıdır. Omurgalarda bulunan ve disk adı verilen kıkırdakların yerlerinden çıkarak veya kayarak yer değiştirir. Bu kayma sonucu da bele ve bacaklara giden sinirlerde basınç oluşarak bel fıtığı meydana gelir. Günümüzde neredeyse her on kişiden bir kişide görülmekte olan olan bir hastalıktır. Bel fıtığı cinsiyet ayırt etmeksizin ağır kaldırmaya bağlı çalışma şartlarına maruz kalanlar ve oturarak çalışanlarda sıklıkla görülen bir hastalıktır. Ancak 30 ile 50 yaş arasında kişilerde daha çok görülmektedir. Gerekli tedaviler uygulanmadığı ve önlemleri alınmadığı takdirde kişilerde kalıcı hasarlara neden olmaktadır. O nedenle bel fıtığı kesinlikle hafife alınmamalı ve gerekli müdahale için uzaman doktora başvurulmalıdır. Bel fıtığı tedavisi fıtığın derecesine göre sırasıyla ilaç, fizik ve cerrahi müdahale şeklinde gerçekleşir. İlk olarak ilaç tedavisi gerçekleşir. Diğer bir aşama ise fizik tedavidir. Fizik tedavide yaptırılan egzersizlerin yardımıyla disk adı verilen kıkırdağın çıkması ile bacaklara yapmış olduğu basınç en az seviye düşürülmeye çalışılır. Cerrahi müdahale ise kıkırdaklarda bulunan disk kırılmışsa gerçekleşir. Bu nedenle kırılan diskin alınması veya onarılması gerekir. Böylece sinirlere yapılan basınç önlenir.

Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası Ağrılar İçin Öneriler 

Bel fıtığı ameliyatının bazı risklerinden dolayı çok fazla kişi ameliyat olmayı reddeder. Bunun en büyük nedeni ise ameliyat sonrasında gerçekleşen ağrılar, şişmeler, felç kalma riski ve bunlara benzer durumlardır. Fakat ameliyat sonrası ağrılar ilaç takviyesinin yanı sıra uzaman doktorlar tarafından belirlenmiş egzersizler ile biraz olsun hafifletilebilir. Kişiler ameliyat sonrasında en az on gün istirahat ettikten sonra sosyal hayatlarına devam edebilirler. Ameliyat öncesi yaşanan ağrılar bu istirahat süresi içerisinde yerini ameliyat ağrılarına bırakır. Bu ağrılar da küçük dozda ağrı kesiciler kullanılarak dindirilebilir. Kişideki kilo da yaşanabilecek ağrılarla doğru orantılıdır. Fazla kilolu kişiler ameliyattan sonra kişinin hareket etmesini, eğilip kalkmasını, oturup kalkmasını engelleyebilir. Bu nedenle fazla kilolu insanlar ameliyat sonrasında diğer insanlardan daha ağrılı ve zor bir dönem geçirir. Bel fıtığı ameliyatı sonrasında doktorlar bol bol dinlenme vereceği için de kişide kilo artışları meydana gelebilir. Dikkatli olmakta fayda vardır. Bel fıtığı ameliyatı sonrası arıları dindirmenin bir diğer yöntemi de zemini ortopedik yataklar kullanmaktır. Bunun yanında yatılan yerin düz ve sert olmasına özel gösterilmelidir. Merdiven çıkar yada inerken ağrılar daha belirgin hissedilir. Çünkü basamakları çıkarken bacaklar kadar bel de bu durumdan oldukça etkilenir. Merdivenleri birer birer ve ayaklar yan yana gelecek şekilde merdivenler çıkılmalıdır. 

]]>
Lazerle Fıtık Ameliyatı https://www.fitikhastaligi.com/lazerle-fitik-ameliyati.html Mon, 22 Oct 2018 15:06:34 +0000 Lazerle fıtık ameliyatı, son derece geliştirilmiş ve oldukça kolay bir ameliyattır. Bıçaksız ve dikiş kullanılmayan ağrısız bir ameliyattır. Lazerle fıtık ameliyatına gerekli tetkiklerin uygulanmasından sonra karar verilir Lazerle fıtık ameliyatı, son derece geliştirilmiş ve oldukça kolay bir ameliyattır. Bıçaksız ve dikiş kullanılmayan ağrısız bir ameliyattır. Lazerle fıtık ameliyatına gerekli tetkiklerin uygulanmasından sonra karar verilir çünkü herkese yapılmaz. Hastaya verilen ilaçlara ve fizik tedavi programına rağmen hala ağrıları geçmedi ve arttı ise ameliyatın yapılmasına en son çare olarak karar verilir.

Lazerle fıtık ameliyatı nasıl yapılır: Hastanın gerekli emar ve röntgeni çekildikten sonra yapılan kan ve diğer tahliller sonucunda hastada fıtık olan bölgenin işaretlenmesiyle operasyona başlanır. Bu işlem sırasında hastanın yatma pozisyonu belirlenerek işaretlenen bölge uyuşturulur. Hasta bilinci açık bir şekilde ameliyata başlanır ve hiçbir şey hissetmeden ameliyat olması sağlanır. Gerekli planlamadan sonra işaretlenen bölgeye uzun bir iğne batırılarak fıtığın bulunduğu disklerin arasına girilir. Bu uzun iğne sayesinde lazer kablosu da bu bölgeye sokulur. Lazer kablosu diske ulaştıktan sonra burada bulunan omurga bölgesindeki kıkırdağın ortasına yerleştirilir. Endoskopi adı verilen lazer kablosunun geçtiği iğne sayesinde bu bölgede bulunan diskin arası temizlenir. Lazerin içinde bulunan kırmızı ışın bu bölgenin tedavi edilmesini sağlar. Burada bulunan fıtık lazer sayesinde yakılır. Yakılan kıkırdak dokusu lastik top gibi büzüşerek bu bölgenin temizlenmesi sağlanır. Lazerle fıtık ameliyatı sonrası yeniden kaynayan kıkırdak geri çekilerek sinire yapılan baskının ortadan kalkmasını sağlar. Tedavi sonrası hasta büyük ölçüde sağlığına kavuşur.
]]>
Bel Fıtığı Masajı https://www.fitikhastaligi.com/bel-fitigi-masaji.html Tue, 23 Oct 2018 02:13:15 +0000 Bel fıtığı masajı, belin alt bölümlerine ve kalçanın üst bölümlerine uygulanan masaja verilen isimdir. Bel fıtığı masajının ilk gayesi bel bölgesinde bulunan kan damarlarındaki kan akışının hızlandırılmas
Bel fıtığı masajı, belin alt bölümlerine ve kalçanın üst bölümlerine uygulanan masaja verilen isimdir. Bel fıtığı masajının ilk gayesi bel bölgesinde bulunan kan damarlarındaki kan akışının hızlandırılmasını sağlamaktır. Bel fıtığı masajı bazı masaj salonlarında yapılabilir iken bel fıtığı hastalığına sahip bireye evinde de bu masaj yapılabilir. Elbette masaj salonlarında yapılan bel fıtığı masajı uzman bireyler tarafından uygulandığı için daha etkili olabilmektedir. Bireyin ev ortamında uzman olmayan kişiler tarafından yapılan bel fıtığı masajı çok etkili olmamakla beraber bazen ağrı olan bölgeye iyi gelir iken bazen de istenmeyen problemlere yol açabilmektedir. Masaj salonlarında yapılan bel fıtığı masajı maliyetli olabilir iken bel fıtığı hastası olan birey masaj yapan kişinin masörlük belgesi olup olmadığına dair çok dikkatli davranmalı ve buna çok önem vermelidir. Bel fıtığı masajı çok basit bir işlem olabileceği gibi yanlış uygulanan işlemler sonrası istenmeyen durumlara yol açabilir. Bel fıtığı masajı bu hastalığa sahip bireylere belli süreler ile uygulanmalıdır.  Bel fıtığı masajında önemli olan masajı sürekli hale getirmektir. Belli süreler ile yapılan bel fıtığı masajı ağrılı olan bölgeye daha iyi gelmektedir. 

Bel Fıtığı Masajı Nasıl Yapılmalıdır

Bel fıtığı masajı yapılırken masajı uygulayacak bireyde ellerini mutlaka yıkamaya özen göstermelidir. Sonra ise vücut losyonları ve masaj yağları ile masaj uygulanacak hastanın kalçasının üst bölümlerine ağır ağır masajı uygulamalıdır. Ancak masaj yapan bireyin ellerinin temiz olması kadar masaj yapılan bölgenin de temiz olması gerekmektedir. Masajı uygulayan kişi tutulmalara ve ağrıya sebep olan bölgede dairesel hareketler çizerek masajına devam etmeli, daha sonra aşağı yukarı doğru hareketler yapmalıdır. Bel fıtığı masajı uzun süren bir işlem olduğu için masajı uygulayan kişi çok dikkatli olmalı ve bel fıtığı hastasına darbe içerecek şekilde dokunmamalı, çektirme biçiminde masajları kesinlikle uygulamamalıdır. Yine başka bir yöntem ise masaj yağları ile masörlerin bel fıtığı hastasının ağrılı bölgesine uyguladığı masajdır. Masörlerin çok dikkatli olması gerekir iken, masörün omurgaya veya bel altı kısmına yapmış olabileceği en küçük darbe dahi büyük problemlere yol açabilmektedir. Eğer bel fıtığı çok ilerlemiş ve artık masaj yahut alternatif tıp yeterli olmuyor ise birey için geriye kalan tek çare ameliyattır. Bel fıtığı hastalığı masaj yapılarak geçirilemez ancak bu hastalığa sahip bireyin ağrılı ve tutulmalar olan bölgesinde rahatlamalar meydana gelir. Bel fıtığı bölgesine yakı yakılması da bir diğer masaj yöntemi iken yakı bel bölgesindeki ağrıları az da olsa dindirmektedir. Başka bir bel fıtığı masajı yöntemi ise fizik tedavi ile gerçekleşen masajlardır. Fizik tedavi ile bel kısmına biraz elektrik şoku verilerek damarlar ve kaslar açılmaya çalışılır iken, fizik tedavi ile uygulanan masajlar çok fayda sağlayacaktır. Bel fıtığı hastası olan bireyde kendisine masaj uygulayabilir. Birey ellerini göğüste birleştirip ayaklarını da birleşik tutarak vücudu 90 derece olacak biçimde eğilip ve kalkmalıdır. Yine birey egzersiz hareketleriyle de masaj yapabilir. 
]]>
Kadınlarda Kasık Fıtığı https://www.fitikhastaligi.com/kadinlarda-kasik-fitigi.html Tue, 23 Oct 2018 14:33:02 +0000 Kadınlarda kasık fıtığı, kasık bölgesindeki fıtıklar kadınlarda da görülmektedir. Fakat erkeklerde görüldüğü kadar çok değildir. Karın duvarında kasık bölgesindeki bir açıklıktan iç organların dışar
Kadınlarda kasık fıtığı, kasık bölgesindeki fıtıklar kadınlarda da görülmektedir. Fakat erkeklerde görüldüğü kadar çok değildir. Karın duvarında kasık bölgesindeki bir açıklıktan iç organların dışarıya doğru gitmesi ile oluşmaktadır. Kasık fıtıkları her on erkeğe karşı sadece bir kadında rastlanmaktadır.

Şişlik veya kitle

Kadının kasığı üstünde şişmiş ya da bir kitle oluşması hemen hemen görünen  en önemli semptomlardan biridir. Bu şişlik üst bacak ile kasık arasındaki kasık kıvrımının hemen üzerinde ortaya çıkmaktadır. Bilhassa ıkınmak, öksürüldüğünde veya karın içi basıncını arttıran sportif hareketlerde fıtığın ortaya çıkmasını kolaylaştırmaktadır. Kadın sırt üstü yattığı zaman şişlik yok olur. Kadınlarda kasık bölgesinde görülen fıtıklar genel olarak daha küçük olup ve kolay fark edilmeyebilir.

Kadınlarda kasık fıtığı ağrıları hassasiyet ve basınç hissi

Kasık fıtığı ile beraber görülen bu bölgedeki ağrılar, basınç ya da hassasiyet hissi kasık fıtıklarında şişliğe eşlik etmekte olan diğer semptomdur. Bunların hepsi olması gerekli olmazken, fakat hastada bu tür yakınmalarda varsa fıtığın daha ciddi olduğu anlamına gelmektedir. Fıtığın geçtiği yırtık ya da kanal zorlanmakta ve fıtık büyümekte olabilirler ya da fıtığın bölgesinden geçen iç organlar genellikle bağırsaklar karına geri dönemeyecek olabilir. Bu yakınmaların ciddiye alınması gerekir.

Hastalığın teşhisi

Kadınlarda görülen kasık fıtıkları da tüm karın duvarı fıtıkları gibi muayene ile kolayca anlaşılmaktadır. Hastanın çok şişman olması durumlarda ya da fıtığın henüz yeni başladığı erken dönemlerde el ile muayene yeterli olmazken ultrason ile kasık kanalına bakılır. Çok nadir durumlarda hastaya MR incelemesi yapılıyor.  Fıtık olunduğunda kişinin kendi kendine de anlayabilir. Kasığın üzerine el koyup öksürüldüğü zaman elin altında hareket eden organlar hissedilir.

Kadınlarda kasık fıtığı tedavisi 

Kadınlarda görülen fıtıkların erkeklere göre çok daha az olduğunu belirtiyoruz. Buna karşılık kadınlarda görülen fıtıkların önemli bir kısmı femoral fıtığıdır. Kasık bölgesinde fıtık oluşan 3 zayıf riskli bölge mevcuttur. İndirek ve direk ve femoral fıtıklardır. Femoral fıtıklar biraz daha aşağıdan çıkmaktadır. Bundan dolayı kadınlara yapılan fıtık ameliyatlarında femoral bölgenin de muhakkak kontrol edilmesi gerekmektedir. Kapalı ameliyatlarda ise her 3 bölgedeki zayıf noktaları içeriden görmek mümkün olmaktadır. Ayrıca kapalı ameliyat anında kullanılan yamalar her 3 deliği de örtecek vaziyette yerleştirilir. Açık ameliyatlarda ise femoral alan biraz aşağıda kaldığı için kolayca atlatılabiliyor. Bu sebeple kadınlarda fıtık onarımlarında eğer mümkünse laparoskopik yöntemi seçmek daha uygun olacaktır. Açık yöntemle yapılan onarımlarda kadının direk veya indirek fıtığı onarılabilir belki ama ilerde yeni bir femoral fıtığın aynı yerden çıkmasını bu yöntem engellenemez.

]]>
Akupunktur İle Bel Fıtığı Tedavisi https://www.fitikhastaligi.com/akupunktur-ile-bel-fitigi-tedavisi.html Wed, 24 Oct 2018 02:36:34 +0000 Akupunktur ile bel fıtığı tedavisi, günümüzde özellikle masa başı iş hayatında çalışanlarda çok sık rastlanan bel fıtığına yakalananlar bu sorundan ameliyat olmadan da kurtulabiliyor. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon al Akupunktur ile bel fıtığı tedavisi, günümüzde özellikle masa başı iş hayatında çalışanlarda çok sık rastlanan bel fıtığına yakalananlar bu sorundan ameliyat olmadan da kurtulabiliyor. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon alanında uzman olan bilim insanları hareketsizlikten oluşan, egzersiz eksikliği, kilo alımı ve bele yüklenen baskının artmasıyla oluşan bel fıtığının tedavi yöntemlerinde akupunkturun artık önemli bir yer tuttuğunu söyledi. Bel fıtığı şikâyeti çekenlerle kış ayında çok sık karşılaştıklarını belirten uzmanlar, “Bunu şöyle açıklıyor soğuk havalarda kasların tutulmasıyla gelen sorunlardan ortaya çıkıyor. Bel fıtığında uygulanan tedavi, klasik fizik tedavisidir ve tıp dünyasında vazgeçilmeyen bir yöntem diyebiliriz. Bunun yanı sıra uygulanan akupunktur tedavisinde de bel fıtığında çok güzel sonuçlar alınmaktadır. Bel fıtığı hastaları kesin ameliyatla bu sorun çözülüyor gibi düşünüyor olsalar da bunun daha iyi bir alternatifi olduğunu da bilmelidirler. Bilhassa akupunktur uygulamaları bel fıtığı hastalarında iyi bir başarı elde edilmektedir. Akupunktur ile bel fıtığı tedavisi seanslarla yapılıyor. Yapılan 10-15 seansta ameliyat önerilerin bir bel fıtığı hastasını bile iyileştirmek mümkündür.

Bel fıtığı belirtileri
 • Şiddetli bir bel ağrısı
 • Bacakta ağrılar
 • Uyuşmalar
 • Derin nefes almayla belde batma ve yanma hisleri
 • Ayakta uyuşmalardır.

Akupunktur ile bel fıtığı tedavisi nasıl yapılır

Akupunktur uzmanları, tedavinin nasıl uygulanacağını anlatarak, bel fıtığı hastaları için bunun yeni bir umut ışığı olduğunu söylemektedir. Yanartaş, “Akupunktur uygulamalarını seans şeklinde kürlerle yapmak daha sağlıklı olacağını belirti. Bir kür 10-15 seans arasında oluşmakta. Hastaların şikâyetlerine göre haftada 1-2 kez durumuna bağlı olarak hastalar görülebilir. İğnelerle yapılan bir tedavi yöntemidir akupunktur ve etki mekanizması nedir diye soracak olursanız, öncelikle şunu söylemeliyim ki, akupunktur kesinlikle bilimsel bir tedavidir. Akupunkturla hastalara yapılmaya çalışılan şey vücudun kendi içerisindeki doğal uyuşturucu hormonların, mutluluk verici hormonların salgılanmasını sağlamak ve lokal kan dolaşımının hızını artırmak, sorunlu bölgenin rejenerasyonunu sağlamaktır. Vücutta belli başlı noktalar var, bu noktalar çok önemli enerji akışını sağladığımız noktalardır. Akupunktur için tıbbında 2 bin yıldır uygulanmakta daha sonraları ise Avrupa’nın da gündemine girmiş bir tedavi metodu ve ülkemizde de yaygın bir şekilde uygulanmaktadır. Kesinlikle bilimsel bir tedavi metodunu, tamamlayıcı tıp olarak görmemek lazım. Çünkü yapılan çalışmalar umut verici yöndedir. Hastalar akupunktur tedavi yöntemiyle seans seans takip edilerek bu  hastalığın üstesinden rahatlıkla gelebilmektedirler.

]]>
Çocuklarda Göbek Fıtığı https://www.fitikhastaligi.com/cocuklarda-gobek-fitigi.html Wed, 24 Oct 2018 18:52:49 +0000 Çocuklarda Göbek Fıtığı, bağırsağın, yağ tabakasının veya ödemin çocuğun kas dokusundaki zayıf bir noktadan fırlamasıyla oluşur. Göbeğin hemen altında veya kasıkta bir şişlik oluşur ve bu durumda çocukta sanki göbe Çocuklarda Göbek Fıtığı, bağırsağın, yağ tabakasının veya ödemin çocuğun kas dokusundaki zayıf bir noktadan fırlamasıyla oluşur. Göbeğin hemen altında veya kasıkta bir şişlik oluşur ve bu durumda çocukta sanki göbek deliği yokmuş gibi görünür. Bu sorun bebeklerde %25-50 arasında görülen bir sorundur. Ayrıca genetik yatkınlığın da göbek fıtığında etkisi oldukça fazladır.   

Çocuklarda Göbek Fıtığı Oluşumu

Çocuğun göbek bağının göbeğe bağlandığı alandaki kas dokusunda, göbek bağındaki damarlara yer açmak için ufak bir boşluk bulunur. Bu boşluk genelde doğumdan önce yavaşça kapanır. Bazı çocuklarda ise bu kapanma gecikebilir. Bu durumda da yağ dokusu yada bağırsak bu açıklıktan fırlar ve fıtık oluşmuş olur.

Çocuklarda Göbek Fıtığı Belirtileri

Göbek fıtıkları doğumdan sonraki 1-2 hafta içinde görülebilir. Çocuğunuzda göbek fıtığı varsa genellikle karnında, göbek deliği çevresinde yumuşak bir şişkinlik olur ve bu şişlik temasla yer değiştirebilir. Bu şişlik çocuğunuzun ağlamak,ıkınmak gibi karın kaslarını kullandığı durumlarda daha belirgin hala gelir. Fıtıkların boyutları değişken olmakla birlikte bebeklerdeki fıtıklar genellikle 2.5 cm'in altındadır. Çoğu bebek fıtıktan sebep ağrı hissetmez fakat eğer çocuğunuzda  kusma, karında şişlik ve acı varsa bu bağırsağın bir parçasının yukarıda bahsettiğimiz boşlukta kasılı halde kaldığının işaretidir.

Çocuklarda Göbek Fıtığı Tedavisi

Göbek fıtığı genelde çocuğunuz 1 yaşına gelmeden kendi kendine kapanır. Eğer kız çocuğunuzda 3 yaşına kadar, erkek çocuklarda 4 yaşına kadar geçmeyen fıtık varsa, fıtık ameliyatı gerekecektir. Eğer Çocuğunuzun bağırsağı fıtıkta sıkışmış durumdaysa, bu durum en kısa sürede ameliyat ile çözülmelidir. Bu problem nadiren görülen bir problem olmakla birlikte, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bunun yanı sıra göbek fıtığı ameliyatı oldukça basit ve riski az olan bir ameliyattır. Göbek katlantısında yapılacak 1.5-2 cm'lik kesi ile göbek kaldırılır ve açık kalmış olan göbek halkası 2-3 dikiş konularak kapatılır. Böylece bağırsakların bu açıklıktan geçerek fıtık oluşturmaları önlenmiş olur. Cilt emilebilir dikişlerle içeriden kapatılır, daha sonra dikiş alınmasına gerek kalmaz.
]]>
Boyun Fıtığı Boyunluk https://www.fitikhastaligi.com/boyun-fitigi-boyunluk.html Thu, 25 Oct 2018 05:12:24 +0000 Boyun fıtığı boyunluk, Boyun fıtığı tedavisinde basit ağrılar için tavsiye edilen bir yöntemdir. Boyunluk kullanımının süresi uzman bir doktor tarafından belirlenmelidir. Çünkü uzun süreli kullanılan boyunluk boyun k Boyun fıtığı boyunluk, Boyun fıtığı tedavisinde basit ağrılar için tavsiye edilen bir yöntemdir. Boyunluk kullanımının süresi uzman bir doktor tarafından belirlenmelidir. Çünkü uzun süreli kullanılan boyunluk boyun kaslarında tembelliğe yol açabilir. Boyun fıtığı boyun omurları arasındaki kıkırdağın omurilik kanalına doğru oynaması ile sinirlere ve omuriliğe baskı yapması sonucu ile oluşan hastalığa denir. Boyun fıtığı ağrısı insanlarda boyun fıtığı başlangıcında görülen ağrılardır. Ağrılar söz konusu olduğu zaman boyun ağrıları ilk sıralarda görülmektedir. Yaşanılan çağın yaşam koşulları göz önüne alındığında sürekli bilgisayar başında çalışmak gibi faktörler sebebiyle bu ağrıların kökeninde boyun fıtığı yatmaktadır. Fakat teknolojinin sebebiyet verdiği bu hastalığa yine çözümünü teknoloji vermektedir. Çünkü teknoloji sayesinde en iyi yöntemler sayesinde hem erken teşhis hem de tedavi eski zamana oranla daha çok kolaydır. Boyun fıtığı, omurlar arasında yer alan kıkırdak zamanla bombeleşmeye başlar ve sinirin alt kısmına girer ve burada şiddetli baskı oluşturur. Kişi boynunu hareket ettirmek ister fakat çok şiddetli ağrı hisseder. Ardından boyunda bir hareketsizlik oluşur. Boyun oynatılamaz. Bu sebeplerle boyun fıtığı, yaşam kalitesini fazlasıyla düşürücü ve son yıllarda en fazla görülen bir hastalık olmuştur.

Boyun Fıtığı Boyunluk Kullanımı Nasıl Olmalıdır

Boyun fıtığı tedavisinde bir çok yöntem kullanılır. Bu tedaviye yönelik istirahat, kısa süreli boyunluk, sinir tahrişini gidermek için ilaçlar, ağrı kesiciler, egzersiz, fizik tedavi gibi yöntemler kullanılmaktadır. Boyunluk ise basit ağrılar için önemlidir. En son yöntem olarak ise cerrahi müdahale gerçekleştirilir. Basit boyun ağrıları için ise boyunluk tavsiye edilmektedir. Bu tedavinin amacı ise sinirin diskten kaynaklanan tahrişini azaltmak, ağrıyı dindirmek ve hastanın genel durumunu iyileştirmektir. Boyun fıtığı boyunluk kullanımında hastalığın ne olduğu, hangi tip bir boyunluk kullanılacağı, ne kadar zaman için kullanılacağı gibi konular önemlidir. Boyun fıtığı tedavisinde amaç omur kemiklerin ve disk dokusunu sabit tutmak olduğundan dolayı genellikle yumuşak olmayan boyunluk kullanılır. Sünger gibi olan boyunluk boynu sabit tutma hususunda etkili olmamaktadır. Bu nedenle tavsiye edilmez. Sadece boyun bölgesini sıcak tutması konusunda faydalıdır. Boyunluğun kesinlikle kullanılması gereken durumlar boyun kemik kırıklarında ve boyun ameliyatı sonrası durumlarında dır. 

Boyun Fıtığı Boyunluk Kullanımı Ne Kadar Olmalıdır

Tedavi aşamasına göre bu süre değişmektedir. Ameliyat sonrası hastalar için boyun oynamasını engellemek ve kemikleşmeyi sağlayabilmek açısından 3 haftalık bir süreç yeterlidir. Diğer hastalar içinse 10-15 günlük tedavi aşaması gerekmektedir. Buradaki amaç kasların rahatlamasını sağlamak, kasılmayı önlemek, boyun kaslarını dinlendirmek ve hareketi azaltabilmektir.
]]>
Gizli Fıtık https://www.fitikhastaligi.com/gizli-fitik.html Fri, 26 Oct 2018 03:11:40 +0000 Gizli fıtık, sportif faaliyetler sırasında meydana gelen tüm yaralanmaların % 5 kadarı kasık bölgesinde meydana gelir. Sporcu fıtığı kasık bölgesinin ön ya da arka duvarında bulunan gizli zayıflıklar ya da yırt Gizli fıtık, sportif faaliyetler sırasında meydana gelen tüm yaralanmaların % 5 kadarı kasık bölgesinde meydana gelir. Sporcu fıtığı kasık bölgesinin ön ya da arka duvarında bulunan gizli zayıflıklar ya da yırtılmaları içeren bir sorundur. Bu gizli fıtık olarak da .tanımlanır. Sporcu kişilerdeki kasık ağrılarının ayırıcı tanısı oldukça zor olduğundan, teşhiste genellikle MR görüntüleme yönteminden faydalanılır. Hastalarda istirahat ve fizik tedavi gibi yöntemlerin uygulanması yarar sağlarken, çoğunlukla cerrahi tedavi uygulanması gerekli hale gelir. Profesyonel sporcu grubunda görülen ilaçlara ve fizik tedaviye yanıt vermeyen kronik kasık ağrısı vakalarının % 30 kadarında, ameliyatta kasık arka duvarında oluşmuş zayıflık biçimindeki fıtık tespit edilmektedir. Bu kişilerin laparoskopik ameliyatla aktif spor yaşamlarına geri dönmesi de mümkündür. Gizli fıtık olgularında tipik kasık fıtıklarında olduğu gibi, dışarıdan görülen şişlik olmamakla birlikte, yapılana ameliyat sırasında kasık duvarında zayıflık tespit edilmektedir.

Gizli fıtık neden olur

Bir tür kasık fıtığı olan ve sporcu fıtığı olarak ta tanımlanan bu rahatsızlık, profesyonel sporcularda ya da aktif olarak sporla uğraşan kişilerde aşırı egzersiz sonucunda karın içi basıncının yükselmesiyle birlikte, karnın ön ve arka duvarında en zayıf bölgelerde yırtılmalar meydana gelir. Bu dışarından belli olmayan ancak kişinin sürekli kasık ağrısı çekmesine neden bir tür kasık fıtığıdır.

Gizli fıtık belirtileri nelerdir

Bu tür kasık fıtığında hastada kasık zorlanması ve dinlenmekle geçen bir ağrı hissedilmektedir. Hastanın tenis, futbol, basketbol tarzında aşırı şekilde eğilme, dönme hareketi  yapması halinde ağrıda artma meydana gelir. Bu tür kasık fıtığında dışarıdan fıtığın görünmesi ya da dokunarak hissedilmesi mümkün değildir. Gizli fıtığı olan sporcular belirli bir süre sportif aktivitesine devam edebilir, ancak bir süre sonra aniden kasığına saplanan ağrıyla birlikte durmak zorunda kalarak, dinlenme ihtiyacı hisseder. Örneğin bir futbolcu maç sırasında 90 dakika futbol oynayamazsa, maçın sonlarına doğru kasığına saplanan ağrıyla maçı bırakıyorsa, büyük olasılıkla sporcu fıtığı yani gizli fıtığı vardır.

Gizli Fıtık

Gizli fıtık tanısı ve tedavisi nasıl olur

Gizli fıtık tanısı yapılması oldukça zordur. Çünkü görünürde herhangi bir fıtık olmaz. Bunun teşhisi doktorlar tarafından yapılacak MR  ve USG sintigrafi sayesinde olur. Hastaların kapalı yöntemle ameliyat edilmesi gerekir. Sporcunun ameliyat sonrası yeniden spora dönmesi konusu, yapılan sporun türüne, ameliyatın yöntemine ve kişinin kendine bağlıdır. Bu konuda kesin bir zaman verilemez. Hasta ameliyattan 10-15 gün içinde hafif düz koşulara, bir aydan sonra ise hafif sporlara, 2 ay sonra ise profesyonel spora başlayabilir.

]]>
Fıtık Bitkisel Tedavi https://www.fitikhastaligi.com/fitik-bitkisel-tedavi.html Fri, 26 Oct 2018 16:14:07 +0000 Fıtık bitkisel tedavi, fıtık insanların faaliyetlerini kısıtlayan, ağrı, uyuşma, karıncalanma, hissizlik gibi etkilerle yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. Vücutta meydana geldiği yere göre isimlendir Fıtık bitkisel tedavi, fıtık insanların faaliyetlerini kısıtlayan, ağrı, uyuşma, karıncalanma, hissizlik gibi etkilerle yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. Vücutta meydana geldiği yere göre isimlendirilen fıtık, tedavi edilmediğinde fıtık boğulması gibi ciddi sorunlar neden olabilir. Fıtık tedavisi cerrahi girişimle sağlanmaktadır. Ancak erken aşamada bitkisel tedavi yollarına başvurularak, hastanın rahatlaması sağlanabilir. Hastaların özellikle zorlayıcı hareketlerden kaçınması, düzensiz olarak egzersiz yapması ağrılara karşı bir önlem olabilir. Uzmanların desteğiyle bitkilerden hazırlanan bazı kürlerle fıtık tedavisinin desteklenmesi sağlanabilir.

Fıtık için önerilen bitkisel tedavi yolları

 • Akgünlük sakızı, macun olarak tüketilir, yağı ve suyu kullanılabilir.
 • Ardıç katranı, bu yakı olarak yaklaşık 2-3 hafta fıtık bölgesine tatbik edilebilir.
 • Siyah ardıç tohumu, çay olarak demlenebilir, macunu ve yağı kullanılabilir.
 • Bal, merhem gibi fıtığın olduğu bölgeye sürülebilir, bal olarak tüketilebilir.
 • Boğumluca ot, bu bitkinin meyveleri ve tohumları kaynatılıp içildiğinde kasıklarda fıtık nedeniyle oluşan ağrılara iyi gelir.
 • Çörek otu, bu bitkinin her gün 5 gram yağı içilebilir, haricen yağı fıtık bölgesine sürülebilir, çörek otu suyla içilebilir.
 • Cilban, bu bitkinin lapası hazırlanarak fıtık bölgesine sarılır.
 • Fare kulağı otu ( sülük otu ), bu bitki üzüm şırasıyla macun gibi yapılarak, fıtığın olduğu yere sarılır.
 • Gökçe, macunu tüketilebilir, çayı yapılarak içilebilir.
 • Gül, kurutulan gül yapraklarını balla karıştırılıp fıtık bölgesine sarılır, gül yağı bölgeye tatbik edilebilir.
 • Siyah hardal, bitkinin yağı fıtık yerine sürülür.
 • Halile, bitkisiyle hazırlanan çay içilir.
 • Hint narı, çayı hazırlanarak tüketilebilir.
 • Isırgan otu ve tohumu, çayı içilebilir, macun olarak bölgeye sarılabilir.
 • Karabaş lavanta çiçeği, yağı ile fıtık bölgesine masaj yapılabilir, çayı hazırlanabilir.
 • Kasık otu, çayı demlenerek tüketilebilir.
 • Kekik, hem çayı, hem de yağı fıtık için yararlı olur.
 • Sarı kantaron, yağı ve çayı fıtık için yararlıdır.
 • Keçiboynuzu, bitki çekirdekleriyle birlikte fıtık ağrısının giderilmesi için tüketilir.
 • Kuşburnu, bitkinin meyveleriyle hazırlanan çayı fıtık için faydalıdır.
 • Rezene, çay olarak ve yağı fıtık tedavisinde kullanılır.
 • Selvi ağacı, bu bitki çiriş ile birlikte  lapa hazırlanarak bölgeye tatbik edilir.
 • Üzerlik tohumu, çay olarak hazırlanabilir, macun olarak fıtık üzerine sarılır.
 • Sarı burçak, bitkiyle lapa hazırlanarak fıtık yerine sarılır.
Fıtık Bitkisel Tedavi

Doğa çeşitli hastalıklar için şifalı etkileri her zaman içinde barındırmaktadır. Ancak bunları kullanırken mutlaka alanında bir uzmana danışılması gerekir. Kişinin mevcut hastalıklarıyla etkileşime geçme olasılığı vardır. Fıtık bitkisel tedavi yolları özellikle ameliyat olmaktan çekinen ya da başlangıç aşamasındaki fıtıklar için yararlı etkiler yapabilir. Şifa bulmanız dileğiyle.

]]>
Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası Uyuşmalar https://www.fitikhastaligi.com/bel-fitigi-ameliyati-sonrasi-uyusmalar.html Fri, 26 Oct 2018 16:46:42 +0000 Bel fıtığı ameliyatı sonrası uyuşmalar, bel fıtığı hastalarında oturup kalkma, çalışma, günlük ihtiyaçları karşılama gibi faaliyetleri yapmada zorlama gibi etkiler meydana gelir. Bazılarında beli kalça ve b Bel fıtığı ameliyatı sonrası uyuşmalar, bel fıtığı hastalarında oturup kalkma, çalışma, günlük ihtiyaçları karşılama gibi faaliyetleri yapmada zorlama gibi etkiler meydana gelir. Bazılarında beli kalça ve bacaklarda ağrı, uyuşma, kaslarda güçsüzlük hatta idrar ve dışkı yapamama gibi etkiler görülür. Sinir kökü üzerindeki bası nedeniyle kaslarda farklı derecelerde felçler gelişebilir. Bu nedenle bel fıtığı tedavisi için, ameliyat olunması gerekir. Hastaların bir kısmı ameliyat olmaktan çekinebilir. Ameliyatın riski olduğunu, zor olduğunu, bazı komplikasyonları olduğunu düşünürler. Özellikle herkesin bilmesi gereken şey, her cerrahi girişimin belli bir risk taşıdığıdır. Basit bir iğne yaptırmak bile, risk taşıyabilir. Bel fıtığı ameliyat sonrası uyuşmalar normal kabul edilen durumlardandır. Özellikle ayakta uyuşma söz konusu olabilir. Bu etki birkaç hafta etkili olabilir. En geç 2 ay içinde uyuşma etkisi kendiliğinden düzelir. Hastaların hiç telaş etmeden uyuşma etkilerinin geçmesini beklemesi gerekir.

Bel fıtığı ameliyatından sonra uyuşma etkisi

Bel fıtığı ameliyatı, bacağa uzanan siyatik sinir köküne omurgadan çıkmış olduğu noktada baskıya neden olarak yıpranmış, fıtıklaşmış diskin eklemini çıkarmak, sıkışan sinir kökünü rahatlatmak için yapılır. Bu bir baskı giderme operasyonudur. Hastalar ameliyattan sonraki birkaç saat içinde yürüyebilir, merdiven inip çıkabilir, hatta evine bile gidebilir. Ameliyattan sonraki gün ağrıları kaybolan hastaların bir bölümünde bir süre devam edecek uyuşmalar meydana gelebilir. Bu şekildeki uyuşukluk ve güçsüzlük etkileri ameliyattan sonra bir süre devam edebilir. Bazı hastalarda ameliyattan önce ayaklarda ve bacaklarda güç kaybı ve felç gibi belirtiler olabilir. Bu durumda olan hastaların ameliyatı hemen yapılır ve sinir kökü üzerindeki baskı erken sürede ortadan kaldırılırsa, ayaklarda ve bacaklardaki uyuşukluk ve güçsüzlük belirtilerinin düzelme olasılığı da fazla olur. Bu etkiler ameliyattan sonra kaybolmazsa, kasların çalıştırılması için, fizik tedavi uzmanları eşliğinde kasları çalıştırıcı egzersizler, reedükasyon denilen ek tedavi süreci programa alınabilir.

Bel Fıtığı Ameliyatı Sonrası Uyuşmalar

Diyabetik hastalarda ameliyattan sonra uyuşma etkisi daha uzun sürede iyileşir

Bu hasta gruplarında genel olarak enfeksiyon riski daha fazla olur. Bu nedenle sinir iyileşmesi başka hastalara göre daha yavaş bir seyir izler. Bu nedenle ameliyattan önce hastaların özellikleri, sahip oldukları riskler değerlendirilerek, bel fıtığı ameliyatının etkileri belirlenebilir. Doğru seçilen hasta gruplarında başarı oranı % 90-95 kadardır.

]]>
Fıtık Nerede Olur https://www.fitikhastaligi.com/fitik-nerede-olur.html Sat, 27 Oct 2018 12:48:50 +0000 Fıtık Nerede Olur, Genelde fıtık göbek bölgesinde görülür.Ayrıca kasıkta, boyunda, göbek üstü bölgede, belde ve dikiş atılan yara bölgelerinde oluşur.Fıtık doğuştan ya da sonradan oluşur.Fıtık vücut içinde bulunu Fıtık Nerede Olur, Genelde fıtık göbek bölgesinde görülür.Ayrıca kasıkta, boyunda, göbek üstü bölgede, belde ve dikiş atılan yara bölgelerinde oluşur.Fıtık doğuştan ya da sonradan oluşur.Fıtık vücut içinde bulunun bir bölgede oluştuğu takdirde iç fıtık, derinin altında gözle ve elle ayırt edilebilir bir şekilde olduğunda dış fıtık oluşur.

Göbek fıtığı, göbek deliğinin çevresindeki dokuda yumuşak bir şişliğin oluşmasıyla meydana gelen şişliktir.Bebeklerde göbek deliği fıtığının fark edilmesi çok zordur.Göbekteki oluşan şişlik sadece bebeğin öksürdüğü, kasıldığı (zorlandığı), ağladığı zaman fark edilebilir.Yatınca veya ayaktayken fark edilmeyebilir.Çocuklardaki göbek fıtığı acı vermez.Erişkinlerde görülen göbek fıtığı karında rahatsızlığı neden olacaktır.Göbek fıtığı doğumdan itibaren her yaşta görülebilir.Özellikle doğum sonrası kadınlarda görülür.

Kasık fıtığı, kasık bölgesinde görülen bir fıtık çeşididir.Sık sık kasık bölgesinde şişlik oluşur.Bu şişlik ıkınırken, ayaktayken veya öksürürken daha da belirginleşecektir.Şişliğe bastırınca yanma hissi, bastırınca hava varmış hissi ve ağrılar olabilir.Kasık fıtığı olan hastalarda bulantı, iştahsızlık, ateş, şiddetli karın ve kasık ağrıları görülür.

Fıtık Nerede Olur
Boyun fıtığı, boyun omurları arasındaki disklerin zamanla yıpranması fıtıklaşması sonucu oluşur.Sertleşen ve yerinden kayan yıpranmış diskler sinirlere baskı yaparak boyun, kollarda sırtta ağrılara ve güç kaybına sebep olacaktır.Her görülen ağrı boyun fıtığının işareti olmayabilir.Boyun fıtığı kapsamlı bir muayeneden sonra anlaşılabilir.Ama boyun ve kollardaki ağrı ve beraberindeki ellerde güç kaybı görüldüğünde boyun fıtığından şüphelenilmelidir.

Bel fıtığı, omurga disklerinin hasar alması veya zorlanması sonucu koruyucu kısmının yırtılmasıyla oluşan fıtık çeşididir.Bel fıtığı belde ve bacakta ağrıya, uyuşukluğa ve kuvvetsizlik görülür.Hastalarda hareket kısıtlığına neden olacaktır.Bel fıtığı olan hastalar yürüme ve oturmada güçlük çekebilecek, çabuk yorulmalar görülecektir.Bel fıtığı ilerlediği takdirde idrar tutamama ve iktidarsızlığa neden olabilecektir.

Ameliyat yeri fıtığı, ameliyat sonrası kesi yarinde oluşan fıtık çeşididir.Karın içi basıncı aniden artıran ağrı kaldırmak, öksürmek, ıkınmak, kronik kabızlıklar, ve idrarda zorlanma gibi durumlarda fıtığın oluşmasını kolaylaştırır.
]]>
Ameliyatsız Fıtık Tedavisi https://www.fitikhastaligi.com/ameliyatsiz-fitik-tedavisi.html Sun, 28 Oct 2018 10:44:35 +0000 Ameliyatsız fıtık tedavisi, insanların günlük yaşamını zorlaştıran, faaliyetlerini kısıtlayan bel ve boyun fıtıkları, kasık fıtıkları gibi rahatsızlıklar ameliyatsız tedavi edilebiliyor. Gerek bitkisel yönt Ameliyatsız fıtık tedavisi, insanların günlük yaşamını zorlaştıran, faaliyetlerini kısıtlayan bel ve boyun fıtıkları, kasık fıtıkları gibi rahatsızlıklar ameliyatsız tedavi edilebiliyor. Gerek bitkisel yöntemler, gerek ozon tedavisi, gerekse manipülasyon yöntemi gibi tedavilerde, % 98 gibi başarı oranı elde edilerek, fıtığın tedavisi mümkün olabiliyor. Özellikle bel fıtığında fizik tedavi uzmanları tarafından hastalara uygulanan manipülasyon yöntemi bu konuda oldukça başarılı oluyor. Hastaların ameliyattan korkması ya da çekinmesi halinde, elle yapılan manipülasyon yöntemi tavsiye edilmektedir. Sorunlu olan bölgeye eller yardımıyla yapılan bazı bastırma ve germe gibi hareketlerle uygulanan bu tekniğin hastalarda bel ağrısını önlemede etkili olduğu görülmektedir. Bu tedavi bir masaj uygulaması değildir. Ancak Sağlık Bakanlığının önerdiği tedavi yolları arasında bulunmaktadır.

Fıtık sorun olmaktan çıkmıştır

Özellikle bel ve boyun fıtığının manipülasyon yöntemiyle ameliyatsız tedavi edilmesi sayesinde, fıtık insanların korkulu rüyası olmaktan çıkmıştır. Bu yöntem omurga kilitlenmesi, boyun tutulması, bazı iç hastalıklar gibi sorunlarda da kullanılmakta ve etkili sonuçlar alınmaktadır. Dünyada yaygın bir tedavi olmasına rağmen, henüz ülkemizde uzman doktor sayısı istenen düzeyde değildir.

Ameliyatsız Fıtık Tedavisi

Fıtığa ameliyatsız çözüm manipülasyon

Ameliyata gerek olmadan bel ve boyun fıtıklarında kullanılan manipülasyon tedavisinde, çok sayıda hasta fıtıktan kurtulmuştur. Bu rahatsızlıklar nedeniyle yürüyemez ve uyku düzeni bozulmuş olan hastalar yeniden eski sağlıklı günlerine geri dönüş yapmıştır. Bu tedaviden sonra hastalar günlük işlerini daha kolay yapar hale gelmiştir. Hastaların tedavi edilmesinde yaşının herhangi bir önemi bulunmamaktadır. Uygulanacak 8-10 seans içinde fıtıktan ameliyatsız tedaviyle kurtulmak mümkün olmaktadır. Bundan sonra daha rahat uyuyan, günlük aktivitelerini rahat bir şekilde yapan hastalar, ameliyat olmaktan da kurtulmuş oluyor. Özellikle ameliyat korkusu olan fıtık hastalarına bu yöntem tavsiye edilmektedir.

]]>
Bel Fıtığı Kemeri https://www.fitikhastaligi.com/bel-fitigi-kemeri.html Mon, 29 Oct 2018 03:24:39 +0000 Bel fıtığı kemeri, bel fıtığı hastalığından dolayı oluşan ağrıların hafiflemesi için kullanılan bir araçtır. Bu kemerler manyetik özelliğe sahip olmalarından dolayı fıtık nedeni ile gerginleşen kasların ge Bel fıtığı kemeri, bel fıtığı hastalığından dolayı oluşan ağrıların hafiflemesi için kullanılan bir araçtır. Bu kemerler manyetik özelliğe sahip olmalarından dolayı fıtık nedeni ile gerginleşen kasların gevşemesini sağlamaktadır. Gergin kasların gevşemesi fıtık bölgesinde oluşan ağrıların azalmasını sağlamaktadır.

Bel fıtığının oluşturduğu ağrıların çekilmez duruma gelmesinde malesef kişinin gündelik yaşamda  gereken dikkati göstermemesinin çok büyük etkisi bulunmaktadır. Bu konudaki öneriler makalenin devamında sunulacaktır. Bu aşamada üzerinde önem ile üzerinde durulması gereken konu kullanılan kemerin tek başına önleyici ve tedavi edici gibi özelliklerinin olmamasıdır. Bunun bilincinde olmak son derece önemlidir. Çünkü bu sayede kişi günlük yaşamında daha dikkatli hareket edecek ve sonuçta fıtık kemerinin beklenen faydaları görülebilecektir. Fıtık ağrılarını hafifletmek için kullanılan kemer sırt bölgesinde özenle seçilmiş 16 farklı noktaya mıknatıs ile görevini yerine getirmektedir. Bu açıdan bakıldığında kemerdeki mıknatıslardan beklenen faydanın görülebilmesi için kemerin sırtta doğru yerleşiminin de ne derece önemli olduğu ortaya çıkacaktır. Fıtık için kullanılan kemerin kullanımı son derece kolaydır aynı zamanda bu kullanım kolaylığı kemerin kullanılabilme alanını da genişletmektedir. Hasta kişi yürüyüş yaparken veya evde bulunduğu zamanlarda, egzersiz planına dahil ederek kullanabilir.

Bel Fıtığı Kemeri
Bel Fıtığından Korunmak İçin Neler Yapılabilir

Sırtta yer alan kasları güçlendirmek son derece önemlidir. Çünkü sırt kaslarının aktif olarak güçlenmesi fıtık olmayı engeller eğer fıtık oluşumu varsa oluşabilen ağrıların azalma göstermesini sağlar. Bunu sağlamak için yüzme sporu, yürüme egzersizi ve fıtık kemerinin uygun durumlarda kullanımı son derece etkilidir.

Bel fıtıkları için kullanılan kemerlerin manyetik terapi metodunu esas aldığını belirtmiştik. Manyetik olarak uygulanan terapi yeni uygulanmaya başlanan bir yöntem değildir. Manyetik kemerler bölgede kan akış hızını arttırmakta ve bölgede oluşan ağrıların azalmasında önemli bir etki sağlamaktadırlar.
]]>
Bebeklerde Göbek Fıtığı https://www.fitikhastaligi.com/bebeklerde-gobek-fitigi.html Mon, 29 Oct 2018 16:52:33 +0000 Bebeklerde göbek fıtığı, ( Umblical Herni ) doğumun ardından bebekte göbek kanalının tam olarak kapanmaması nedeniyle oluşmaktadır. Bu sorun bebeklerde % 25-50 arasında etkili olmaktadır. Bunda genetik yatkınlığ Bebeklerde göbek fıtığı, ( Umblical Herni ) doğumun ardından bebekte göbek kanalının tam olarak kapanmaması nedeniyle oluşmaktadır. Bu sorun bebeklerde % 25-50 arasında etkili olmaktadır. Bunda genetik yatkınlığın etkisi fazladır. Ancak bebekler 3 yaşına gelinceye kadar, % 90 oranında kendiliğinden düzelme göstermektedir. Bebeklerde göbek fıtığı olduğu zaman, ağladığında, öksürdüğünde ya da gerindiğinde göbek deliği etrafında dışa doğru şişkinlik yapan yumuşak bir çıkıntı izlenir. Doğum öncesinde her bebekte kan damarlarının göbek kordonuna ulaşmak için içinden geçtiği bir delik bulunur. Bu delik bazen doğumdan sonra kısmi olarak açık kalır. Bu daha çok siyah tenli bebeklerde görülür. Göbek deliği çevresinde olan halkanın bir araya getirilmesinden bu sorun kaynaklanmaktadır. Bu nedenle bağırsaktan az bir miktar göbek deliğinden dışarıya doğru kayar. Bebeklerdeki göbek fıtığı diğer fıtıklara göre daha az tehlikeli olur. Bebekler altı aylık olmadan ortaya çıkan göbek fıtığı, bebekler bir yaşına geldiğinde genellikle kaybolur. Eğer fıtık büyümezse, beş yaşına gelinceye kadar iyileşmezse ya da herhangi bir risk oluşturmazsa, ameliyat edilmesi gerekmez.

Bebeklerde göbek fıtığı nedeni

Bu şekilde bebeklerde görülen göbek fıtığının nedeni, göbek deliği çevresindeki halkanın ortada toplanamamasından ortaya çıkar. Ikınma, ağlama gibi durumlarda geçici olarak ortaya çıkar, bebeğin rahatlamasıyla birlikte kendiliğinden kaybolur. Bazen aileler bebeğin göbeğine göbek bağı, bozuk para gibi etkenler uygular. Ancak bunun göbek fıtığı açısından iyileşmeye etkisi yoktur.

Bebeklerde göbek fıtığının tedavi prensipleri

 • Kız bebeklerde 3 yaşına kadar, erkek bebeklerde ise 4 yaşına kadar geçmeyenler
 • Fıtıkta bir defa bile boğulma olması halinde
 • Fıtığın çapı 1,5 cm ve üzerinde olursa, tedavi edilmelidir.

Bebeklerde göbek fıtığının neden olduğu sorunlar

 • Bebeklerde beslenme bozukluğuna neden olabilir
 • Ağrı etkisi yaratabilir
 • Göbekte şekil bozukluğu meydana getirebilir

Bebeklerde Göbek FıtığıBebeklerde fıtık boğulması belirtileri

 • Ağrı ve huzursuzluk
 • Şişliğin kaybolmaması, giderek şiddetlenmesi ve üzerindeki cildin kızarması
 • Beslenme sırasında yediklerini kusması ya da sonradan sarı yeşil renkte kusması
 • Karında şişlik olması, kanlı kaka yapması ya da kakasını yapamaması, fıtık boğulması bulgularıdır. Bu bebeğin yaşamını riske sokan önemli bir durumdur. Acilen cerrahi girişim yapılarak tedavi edilmelidir.
]]>
Bel Fıtığı Başlangıcı https://www.fitikhastaligi.com/bel-fitigi-baslangici.html Mon, 29 Oct 2018 19:13:37 +0000 Bel fıtığı başlangıcı, başlangıçta bel fıtığında kıkırdak henüz çevresinde olan kapsülü yırtmaz. Sadece bir balon misali sinire baskı uygulamaya devam eder. Yani başlangıç aşamasında kapsül yırtılarak Bel fıtığı başlangıcı, başlangıçta bel fıtığında kıkırdak henüz çevresinde olan kapsülü yırtmaz. Sadece bir balon misali sinire baskı uygulamaya devam eder. Yani başlangıç aşamasında kapsül yırtılarak kıkırdak omurilik kanalına çıkmaz. Kıkırdağın içindeki yumuşak çekirdek yerinden oynamaz, ancak kaymaya başlar. Başlangıç aşamasındaki bel fıtığının tedavisi ameliyatsız yapılabilir. Bu tedavi yöntemlerinin başında, elle yapılan tedaviler gelmektedir. Ancak bu tedavi bir masaj uygulaması değildir. Sağlık Bakanlığının onayladığı tıbbi tedavilerin arasında kabul edilen manipülasyon yöntemidir. Bu tedavinin tecrübeli doktorlar tarafından uygulanması gerekir. 

Bel fıtığında başlangıç safhası: Bel fıtığındaki tedavi fıtıklaşmanın yani disk denilen elastik maddenin bacağa doğru giden sinirlere yaptığı baskının derecesine göre uygulanır. Hastada sadece bel ve bacak ağrısı oluyorsa, bu bölgelerde herhangi bir uyuşma, güç kaybı ya da hareket kısıtlılığı bulunmuyorsa, bel fıtığının başlangıç aşamasında olduğu kabul edilir. Bu durumda hastaya kas gevşetici ilaç tedavisi, yatak istirahati yapması ve belini zorlamayan hareketleri yapması tavsiye edilir.

Bel Fıtığı Başlangıcı

Bel fıtığı başlangıç aşamasında hastalara tavsiyeler

 • Bu durumda olan bel fıtığında, hastalar 1-2 kg aşan ağırlık kaldırmamalıdır
 • Hastanın öne, yan doğru eğilmesi ve belini bükmesi yasaklanır. Yerden herhangi bir şey alınacaksa, mutlaka dizlerini kırarak ve çömelerek bunu yapmaları gerekir.
 • Hastalar oturma sırasında çok yumuşak koltukları tercih etmemeli, oturduğunda belini bir yastıkla desteklemelidir. Oturma süresi 20 dakikadan daha fazla olmamalıdır. Mesleği gereği oturması gereken hastalar ise, her 20 dakikada bir ayağa kalkıp yürümelidir. Araç kullananlar ise, yine her 20 dakikada bir arabalardan inerek dolaşmalıdır.
 • Hastalar yukarıdan bir şey alırken uzanmamalıdır. Bunu bir iskemlenin üzerine çıkarak ya da merdivenle yapmaları gerekir.
 • Hastaların  bel bölgesini her zaman sıcak tutması, havalandırma önünde, klima ve açık pencere önünde durmamaları gerekir.
 • Eğer bel ve bacak ağrısı oluyorsa, hastaların stresten uzak kalması tavsiye edilir. Çünkü stresin artması demek, bel fıtığının ilerlemesi demektir. Evde olan hastalar yatak istirahati yapmaya özen göstermelidir.
 • Halk arasında sert zeminde yatılmasının iyi olacağı sanılır. Ancak bu gerçekte hastalar için zararlıdır. Hastanın kaliteli yaylı bir yatak tercih etmesi ve rahat edeceği bir pozisyonda yatması tavsiye edilir.
]]>
Bel Fıtığı Bacak Ağrısı https://www.fitikhastaligi.com/bel-fitigi-bacak-agrisi.html Tue, 30 Oct 2018 05:30:36 +0000 Bel fıtığı bacak ağrısı, bel fıtığında bilinen aksine bel ağrısı ön planda olmaz. Bu hastalarda daha çok bacakta ağrı meydana gelir. Bacak ağrılarına eşlik eden bacakta güç kaybı olur. Bu konuda yapılan a Bel fıtığı bacak ağrısı, bel fıtığında bilinen aksine bel ağrısı ön planda olmaz. Bu hastalarda daha çok bacakta ağrı meydana gelir. Bacak ağrılarına eşlik eden bacakta güç kaybı olur. Bu konuda yapılan araştırmalarda bel ağrısının çok eski tarihlerden beri var olduğu belirlenmiştir. Bu ağrıya eşlik eden bel fıtığı her yaştan kadın ve erkeği etkisi altına alabilir. Sırtta boyundan başlayan ve kalçaya kadar devam eden, omurilik kanalını oluşturan omurların hareketini kolaylaştıran, darbelerden koruyan yastıkçıkların zamanla dejenere olması ya da darbelere maruz kalması halinde bel fıtığı oluşur. Diskler omurilik kanalına doğru bombeleşir, giderek fıtıklaşır ve sinirlere baskı yapar.

Bel fıtığında bacak ağrısı ön plandadır

Bel fıtığında bel ağrısı geri planda kalır. Bel fıtığı hastasında mutlaka bacak ağrısı olmalıdır. Hem bacak ağrısı, hem de bacakta kuvvet kaybı oluşur. İlerledikçe hastada idrar ve büyük abdest kaçırma sorunları gelişir. Bu bulguların arasında en önemlisi bacak ağrısıdır. Hastalarda aşırı kilo, ağır çalışma koşulları, bel hareketlerinde dikkatsizce davranma gibi etkenler bel fıtığının oluşmasına zemin hazırlar. Ani hareketler, fazla kilo alma gibi etkenler bel fıtığına neden olabilir. Hastanın genetik yatkınlığı, kalojen dokularda bozukluk gibi etkenlerde bunda rol oynamaktadır.

Bel fıtığının tanısı nasıl konur

Tanı için hastanın muayene edilmesi gerekir. Bel ve bacak ağrısı şikayetiyle doktora giden hastalara muayene sırasında sinir germe testleri yapılır. Bunların sonucu pozitif çıkarsa, hastanın bel fıtığı olduğu düşünülür. Kesin tanı için MR, Lomber MR çekilmelidir.

Bel fıtığında tedavi yöntemine karar vermek

Rahatsızlığın tedavisinde, MR tetkikinde bel fıtığı görülürse, yaklaşık % 85 oranında hastalar ameliyatsız şekilde tedavi edilir. Bu bel fıtığı hastalığında önemli bir orandır. Bel ve bacak ağrısıyla doktora giden ve MR çekilen her 100 hastanın ortalama 15 tanesinde bel fıtığı tespiti yapılmaktadır. Bu hastaların % 10-15 kadarında ameliyatla tedavi edilebilen bel fıtığı tespiti yapılır. Buna göre her 100 bel fıtığı hastasının 1-2 tanesi ameliyatla tedavi edilmektedir, denilebilir. Belirgin derecede bel fıtığı olan hastalarda, 5-8 hafta kadar ilaç tedavisi uygulanır. Bu tedavi sırasında bacak ağrısında herhangi bir gerileme olmadığında ya da yakınmaların artması halinde, hasta ameliyata yönlendirilir.

]]>
Bel Fıtığı İçin Ozon Tedavisi https://www.fitikhastaligi.com/bel-fitigi-icin-ozon-tedavisi.html Tue, 30 Oct 2018 20:34:24 +0000 Bel fıtığı için ozon tedavisi, bel fıtığı, bel ve bacakta şiddetli ağrılara yol açan bir rahatsızlıktır. Bel fıtığı sinirler üzerinde şiddetli baskıya yol açar. Bel fıtığı ağrı kesici, kas gevşetici Bel fıtığı için ozon tedavisi, bel fıtığı, bel ve bacakta şiddetli ağrılara yol açan bir rahatsızlıktır. Bel fıtığı sinirler üzerinde şiddetli baskıya yol açar. Bel fıtığı ağrı kesici, kas gevşetici ilaçlar, cerrahi ameliyatlar gibi değişik şekillerde tedavi edilebilir. Bel fıtığında cerrahi başvurulacak en son tedavi yöntemidir. Hastada uygulanan ilaç ya da diğer tedavi seçeneklerine karşılık alınamamışsa cerrahi işlem uygulanabilir.

Bel Fıtığı İçin Ozon Tedavisi

Ozon tedavisi zayıflama, kilo alma, güzellik, kanser gibi pek çok sağlık alanında kullanılan bir tedavi seçeneğidir. Son yıllarda ise popülerliği oldukça artmıştır. Ozon yaygın bir şekilde ağrı tedavisinde de kullanılır hale gelmiştir. Ozon oksijenden elde edilen bir gazdır ve pek çok hastalığın tedavisinde alternatif olarak kullanılmaktadır.

Ozon tedavisi bel ve boyun fıtığında ortaya çıkan mekanik baskıyı en aza indirmek ve inflamasyonu onarmak için kullanılmaktadır. Özellikle İtalya, İspanya, Almanya gibi pek çok ülkede bel fıtığı tedavisinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ozon tedavisinin yan etkisi yok denecek kadar azdır. Tedavide narkoza ve kesiye ihtiyaç duyulmadan güvenle uygulanan basit bir seçenektir. Bel fıtığı için ozon tedavisinin başarısı %70-90 arasındadır.

Ozon Bel Fıtığına Nasıl Etki Eder

Ozon tedavisi bel fıtığında ağrıya yol açan mekanizmayı etkisi altına alır. Omurlar arasında yastık görevi gören diskler farklı nedenlere bağlı olarak hasarlandığında ortaya fıtık çıkar. Diskin içinde yer alan ve jöle kıvamında olan kısım sinirlere kadar ulaşarak baskı yapmaya başlar. Bu olay karşısında disk şişmesi ve su tutması meydana gelir. Dolayısı ile belde ve bacakta şiddetli ağrılar oluşur. Ozon tedavisinde ozon disk içine verilerek fıtıklar parçalanarak tedavi edilir.

Disklerin parçalanması yani ufaltılması sinirlere baskıyı ortadan kaldırır ve sinirlerin serbest kalmasına yardımcı olur. Sinir köklerinde inflamasyon azalır, hastalıklı doku iyileşir. Kasılan ve ağrıya yol açan bel adaleleri gevşeyerek rahatlar. Hastanın yaşam kalitesi artar, yaşadığı ağrılar giderilir. Dolayısı ile bel fıtığı iyileşmiş olur.

Bel Fıtığı İçin Ozon Tedavisi

Bel Fıtığı İçin Ozon Tedavisi Nasıl Uygulanır

Bel fıtığında ozon tedavisi iki farklı yöntem kullanılarak uygulanmaktadır. Ameliyathane ortamında özel görüntüleme cihazları yardımı ile ozon direkt olarak fıtığa neden olan diskin içine verilir ve 1 defa uygulanır. Bu işlem oldukça kolay ve güvenilir bir yöntemdir. Hastanın hastanede yatmasına gerek kalmaz ve yaklaşık 10 dakika içinde işlem tamamlanır. Cerrahi operasyon kadar etkili olan bu işlem ''ozon diskektomi'' olarak adlandırılır.

Bel fıtığı için ozon tedavisinde ikinci yöntem ise, fıtığa yol açan omurgaların etrafında yer alan belin her iki yanına özel bir iğne yardımı ile ozon enjekte edilir. Enjekte edilen ozon disk çevresine, şişmiş ve hasarlanmış sinir civarına ulaşarak etkisini gösterir. Bu işlemin yaklaşık 2 hafta her gün uygulanması gerekir. Bu yöntem de ilk yöntem kadar başarılıdır ve tıpta ''diskosan'' olarak tanımlanır.

]]>
Bel Fıtığına Ne İyi Gelir https://www.fitikhastaligi.com/bel-fitigina-ne-iyi-gelir.html Wed, 31 Oct 2018 11:44:07 +0000 Bel fıtığına ne iyi gelir, Öncelikle bel fıtığı herkeste görülmesi olağan olan bir hastalıktır. Çoğunlukla kilo sorunu yaşayan kişilerde daha sık görülse de zayıf kişilerde de görülebilmektedir. Herkesin karşı Bel fıtığına ne iyi gelir, Öncelikle bel fıtığı herkeste görülmesi olağan olan bir hastalıktır. Çoğunlukla kilo sorunu yaşayan kişilerde daha sık görülse de zayıf kişilerde de görülebilmektedir. Herkesin karşılaşabileceği bu durum kişilerde genellikle bel ağrısına yol açmaktadır. Bel fıtığından dolayı oluşan ağrılar kişileri huzursuz edip şidetli ağrı yaşamalarına sebebiyet verebilir.

Ancak iyi bir tedaviyle bu ağrılar giderilebilir. Bel fıtığı tedavisi için öncelikle kişilere fizik tedavi önerilmektedir. Ağrı eğer kişinin vücuduna dağılmışsa bu durumda doktor kişiye ameliyat önerebilir. Bel fıtığı rahatsızlığı olan kişilerin ağır yük taşımalarından ve ağır çalışmalardan uzak durmaları önerilir. Yoğun iş temposu da kişilerde ağrının artmasına yol açabilir.

Bel Fıtığı Ağrısına Ne İyi Gelir

Egzersiz: Bel fıtığından dolayı oluşan ağrılar için kişinin çok fazla egzersiz yapmaması önerilir. Ancak hareketsiz kalmakta ağrının artmasına yol açabilir. Kişi kendini yormadan gün içerisinde hafif hareketler yapabilir. Özellikle belini yormayacak hareketler kişiye iyi gelecektir. Egzersiz olarak kişinin hafif tempolu yürüyüşler yapması önerilebilir.

Bel Fıtığına Ne İyi Gelir

Yatak İstirahatı: kişiler görülen bel fıtığı ağrısı eğer çok fazla ise yatakta dinlenmesi önerilebilir. Ancak ağrılar eğer çok fazla değil ise yatak istirahatına gerek görülmeyebilir. Yatak da dinlenmek için doktor tarafından genelde 3 gün izin görülmektedir. 3 günü aşan dinlenme süreci kişilerde fazla ağrıya neden olabilir.

Ağır Kaldırmamak: Bel fıtığı olan kişilerin ağır yük taşımaları sakınca görülmektedir. Kaldırılan yük kişilerde bel ağrının artmasına ve zamanla belin iyice hastalanmasına yol açabilir. Yük kaldırırken kişilerin bilinçli olması ve taşıyacağı yükün çok fazlasını kaldırmamaları önerilir. Özellikle yerden bir eşya alırken de dizleri hafif bükerek almak ve bele ağırlık vermemek önerilir.

Kilo Almamak: Alınan fazla kilolar bel bölgesinde bulunan disklerin zorlanmasına ve omurganın da yük artışına neden olur. Vücudun tüm ağırlığını bel taşıdığı için bel bölgesinde fıtık olan kişiler kilolarının fazlasını almaktan sakınmaları gerekir. Alınan fazla kilolar zamanla bel bölgesindeki fıtığın artmasına ve fazla ağrımasına yol açabilir.

Hareket: Günlük yaşamında fazla hareketli olan kişilerin veya yoğun iş temposunda çalışan kişilerin biraz ara vermeleri önerilir. Çok fazla hareket yapmak bel fıtığı ağrısının artmasına yol açabilir. Bunun gereğinden fazla harekette bulunmamak ama gün içerisinde de fazla hareketsiz kalmamak önerilir. 

]]>
Boyun Fıtığı Fizik Tedavi https://www.fitikhastaligi.com/boyun-fitigi-fizik-tedavi.html Thu, 01 Nov 2018 09:48:01 +0000 Boyun fıtığı; 7 adet boyun omurgası vardır. Bu omurgaların arasında da hareket edebilmemizi sağlayan diskler bulunur. Bu diskin iç yapısı sıdur ve omurgaların üzerine binen yükü hafifletmekte kullanılır. Disk iki omurga Boyun fıtığı; 7 adet boyun omurgası vardır. Bu omurgaların arasında da hareket edebilmemizi sağlayan diskler bulunur. Bu diskin iç yapısı sıdur ve omurgaların üzerine binen yükü hafifletmekte kullanılır. Disk iki omurga kemiğinin birbirine temas etmesini önleyerek kemiklerin zarar görmesini engeller. Yaş ilerledikçe bu disk içindeki su yapısını kaybederek sertleşir ve ortaya boyun fıtığı çıkar. Bazen omur yapısı bozulduğundan omurların üzerinde küçük kemik parçaları oluşur. Biz boyunda oluşan fıtığı şiddetli ağrı yapması, kolların hatta parmakların uyuşmasından anlayabiliriz. Bu boyun fıtığının tedavi yöntemleri çoktur. Eğer şiddetli ise cerrahi tedaviye başvurulur. Fakat hasta cerrahi tedavi istemezse fizik tedavisi, ilaç tedavisi veya da yatak istirahati verilir.


Boyun fıtığı fizik tedavi; Boyun fıtığının genelinde fizik tedavisi ile güzel sonuçlar elde edilebilir. Yumuşak doku ve kötü sinir basıncına kızıl ötesi ışıklar ve sıcak uygulamaları yapılır. Bu boyun fıtığı fizik tedavisi 1-2 ay sürer. Bu süreçte tedavi seans olarak ilerler ve her seans'imiz 2-3 saatlik bir işlem üzerine son bulur. Doktorlarımız genellikle fizik tedavisi ve cerrahi tedavisini uygun görüp her hastalarına fizik tedavisi veya da cerrahi tedavisini önerirler. Hastalar genellikle cerrahi tedaviyi tercih etseler de fizik tedavisi de oldukça başarılı bir işlemdir. Her zaman iyi sonuçlarla sonuçlanır ve hiç bir zorluğu yoktur. Hastaların %50 tavsiye ettikleri bir tedavidir.

Boyun Fıtığı Fizik Tedavi
Boyun fıtığı cerrahı tedavi; Eğer hastanın fıtığı çok ilerlemişse o zaman cerrahi tedaviye başvurulur. Cerrahi tedavide kesikler açarak fıtık alınır fakat biraz risklidir. Eğer cerrahi tedavi sonrası sinir uyuşmaları, kasılmalar, kas sıkışmaları, ağrılar, kol uyuşmaları gibi şikayetler olduğunda cerrahi tedavinin işe yaramadığını ve fizik tedaviye başvurulması gerektiği anlaşılır. Bu sebepten dolayı cerrahi tedavi fazla uygulanmak istemese de hastaların isteğiyle yapılır.
]]>
Bebeklerde Kasık Fıtığı Ameliyatı https://www.fitikhastaligi.com/bebeklerde-kasik-fitigi-ameliyati.html Thu, 01 Nov 2018 16:45:08 +0000 Bebeklerde Kasık Fıtığı Ameliyatı, Bebeklerde kasık fıtığı ameliyatı çocuk cerrahisi branşı tarafından en yapılan ameliyatlardan biridir. Oldukça basit bir ameliyattır. Tanı konduğu andan itibaren en kısa süre içinde i Bebeklerde Kasık Fıtığı Ameliyatı, Bebeklerde kasık fıtığı ameliyatı çocuk cerrahisi branşı tarafından en yapılan ameliyatlardan biridir. Oldukça basit bir ameliyattır. Tanı konduğu andan itibaren en kısa süre içinde işlemin yapılması gerekir. Eğer işlem için gecikilirse hastalarda barsak düğümlenmeleri ve barsak, yumurtalık çürümesi görülür. Geç kalındığında hasta için hayati tehlikesi yüksektir. Beklenmesi gereken bir yaş yoktur. Çocuk ne kadar küçükse ameliyat yarasının iyileşmesi o kadar çabuk olur. Günübirlik bir ameliyat olması nedeniyle hastane ortamında ajite olmayan bebek enfeksiyon riskinden de korunmuş olur. 

Ameliyat öncesi tüm işlemleri yapılan bebek hemen ameliyata alınır. Genel anestezi altında yapılan bu cerrahi işlem sırasında kasık bölgesinden 1,5-2 cm civarında bir kesi açılır. Bu kesiden fıtık kesesi bulunur, kasık kanalı içine girdiği yerden bağlanır ve kese çıkarılır. Kesi estetik ve almayı gerektirmeyen dikişle kapatılır. Anestezi sonrası ilk uyanış bebek ve aile için zor olacaktır. İlk anda bebek hem anestezinin etkisinin hala sürüyor olması ve açlık nedeniyle ağlama krizlerine girecektir. Ancak yorgunluk nedeniyle maksimum 30 dakika sonra uyuyacak ve sonra hiç bir şey olmamış gibi kalkacaktır. Aynı gün içinde hasta evine gönderilir. Ertesi gün mutlaka kontrole getirilmelidir. Pansuman yapıldıktan sonra banyo konusunda herhangi bir kısıtlılık yoktur. Ağrı kesici olarak fitil ve şurup önerilir. 1 yaş içindeki çocuklar için ameliyattan 4 saat sonra normal yaşantı başlar. 2 yaş ve üzeri çocuklar içinse bu süre 1-2 gün daha uzayabilir.

Bebeklerde Kasık Fıtığı Ameliyatı
Bebeklerde fıtık cerrahi işlemsiz düzelmez. Fıtık bağı vb uygulamaların ancak süreci daha zor duruma sokacaktır. Durumu fark ettiğiniz anda doktorunuza başvurup sizi yönlendirdiği hareket etmeniz bebeğinizin sağlığı için çok önemlidir. Tekrarlama riski çok düşüktür. Özellikle konusunda başarılı bir hekimle bu imkansızdır da denebilir. 
]]>
Bel Fıtığına Hangi Bölüm Bakar https://www.fitikhastaligi.com/bel-fitigina-hangi-bolum-bakar.html Fri, 02 Nov 2018 01:50:45 +0000 Bel fıtığına hangi bölüm bakar, bel fıtığı omurgaların arasında bulunan kıkırdakların bazı sebeplerden kaynaklı olarak kayması sonucunda oluşur. Ağır işlerde çalışan insanlarda sıklıkla görülürken, bir anda ağır Bel fıtığına hangi bölüm bakar, bel fıtığı omurgaların arasında bulunan kıkırdakların bazı sebeplerden kaynaklı olarak kayması sonucunda oluşur. Ağır işlerde çalışan insanlarda sıklıkla görülürken, bir anda ağır kaldırma sonucunda da görülmektedir. Omurlar arasında bulunan kıkırdakların yer değiştirmesiyle birlikte bacaklara giden sinirlere de baskı yapacaktır. Bu baskı sonucunda ayaklarda uyuşma görülebileceği gibi zaman içerisinde güç kaybı da oluşacaktır. Hastanın hayatını olumsuz yönde etkileyebileceği gibi, zaman içerisinde yürümede de zorluk çekeceklerdir. Tek taraflı olabileceği gibi, her iki tarafta da bel fıtığı görülebilir. İlerlemeden tedavi edilmesi gerekmektedir. Bel fıtığı tedavi edilmediğinde, hastayı yatağa düşürecek ve hastanın felç geçirme riski çok fazla olacaktır. Hastalığın teşhisini birçok doktor hastanın şikayetlerine göre koyabilmektedir.
Bel Fıtığına Hangi Bölüm Bakar
Bel fıtıklarına 4 bölüm bakmaktadır.
 • Genel Cerrah
 • Nöroloji ( Beyin cerrahı)
 • Ortopedi
 • Fizik Tedavi

Eğer doktorunuz gerekli muayeneleri yaptığında size nasıl bir tedavi uygulanması gerektiğini söyleyecektir. Hastalık çok ilerlemediği zamanlarda, fizik tedaviye girmesi sonucunda bel kaslarının güçleneceğinden hastada iyileşme olacaktır. Eğer herhangi bir iyileşme olmadığında ameliyat kaçınılmazsa doktorunuz tarafından size bütün riskler söylenerek ameliyat anlatılacaktır. Mikro cerrahi yöntemlerle yapıldığından, en ufak sinirler bile 40 kat büyüklükte görülecektir. Eski zamanlarda bel fıtığı ameliyatlarında hastaların ameliyat masasında vefat etmeleri ya da sakat kalma riskleri çok fazlayken, günümüzde gelişen teknoloji sayesinde hastanın ameliyat olması mümkündür. Sinirlerin sıkışması durumunda katılaşma oluşabilir. Bu durumda hastanın bir takım egzersizler yaparak sinirler üzerinde nasıl etki edeceğine bakılır. Eğer sinirlerde herhangi bir düzelme olmadığında ameliyat kaçınılmaz olacaktır. Ameliyata girecek doktorlar ise, anestezi doktoru ve beyin cerrahıdır. Bazı durumlarda genel cerrahında ameliyatlara girmesi mümkündür. Bel fıtığının birden fazla yerde olması sonucunda özel olarak titanyumdan yapılan platinler omurlara yerleştirilmektedir. Bel fıtığı ameliyatını beyin cerrahları mikro cerrahi yöntemle başarılı ameliyatlar yapmaktadır.

]]>
Bel Fıtığı İlaçları https://www.fitikhastaligi.com/bel-fitigi-ilaclari.html Fri, 02 Nov 2018 20:41:28 +0000 Bel fıtığı ilaçları, bel fıtığının tedavisinde cerrahi yöntemler kullanılsa da, hastalarda oluşan bel ağrılarının giderilmesi için bazı ilaçlar kullanılmaktadır. İlaçların etkisi bel fıtığının belirt Bel fıtığı ilaçları, bel fıtığının tedavisinde cerrahi yöntemler kullanılsa da, hastalarda oluşan bel ağrılarının giderilmesi için bazı ilaçlar kullanılmaktadır. İlaçların etkisi bel fıtığının belirtilerini hafifletmek içindir. Bu ilaçlar genel olarak kas gevşeticiler, kremler, spreyler ve iğnelerden oluşur. Bel ağrısının giderilmesi için naproksen sodyum, ibuprofen gibi anti inflamatuar NSAID ilaçlar kullanılır. Mide rahatsızlığı olan kişiler için parasetamol kullanımı daha iyi olur.

Bel fıtığı ilaçlarının etkisi ve yan etkileri

NSAID ilaçların etki mekanizması iki farklı türde olur. Birisi beyinde ağrı algısını engelleme, diğeri ise ağrıdan etkilenen bölgedeki eklemler, kaslar ve tendonlardaki inflamasyonu azaltmaktır. Bu nedenle inflamasyonu azaltmadan yalnız ağrıyı engelleyici parasetamol ilaçlardan daha etkili olurlar. Bu etkilerin tam olarak görülmesi için, ilaçların 10-14 gün devamlı olarak kullanılması gerekir. NSAID ilaçların tavsiye edilen sürede düzenli şekilde kullanılması halinde, ağrı kesici özelliğinden yararlanılabilir. Yan etkileri olmadığı sürece 2-3 hafta kadar kullanılmalıdır. Parasetamol ise ağrı algısının engellemektedir. Sadece kullanıldığı sürede etkisini devam ettirir. İlaçların zamanla artan etkisi bulunmaz. Bu ilaçların uyuşukluk, kabızlık ve depresyon gibi yan etkileri olabilir. Bel bölgesi için hareket önemli olduğundan, bu yan etkiler bel fıtığı için olumsuz olur.

Anti inflamatuar ilaçların kanda trombositleri etkilemesi yüzünden kanama ve çürükler daha kolay oluşabilir. Ayrıca mide rahatsızlığı, gastrit ve ülser etkisi gösterebilirler. Uzun süre yüksek dozlarda kullanıldıklarında karaciğer ve böbrek işlevleri olumsuz etkilenir. Bu nedenle ilaçları kullanan kişilerin sıkça karaciğer ve böbrek tetkiklerini yaptırmaları gerekir.

Bel Fıtığı İlaçları

NSAID ilaçlar hem kalbi etkilediği gibi kan basıncı üzerinde de olumsuz etkiler yapabilir. Bu yüzden kalp yetmezliği, gizli kalp yetmezliği rahatsızlıkları olan kişilerin devamlı kalp kontrolünden geçmeleri ve ilaçları için doktora danışmaları gerekir. Bu ilaçlar herkeste aynı etkiyi göstermez. Bu yüzden hastalar için en uygun ilaç tespit edilmelidir.

Kas gevşetici ilaçlarda, kas spazmlarını azaltmakta ve hastaların daha hareketli olmasını sağlamaktadır. Fakat bel ağrısına neden olan etken üzerinde etkisi yoktur. Ayrıca bu ilaçların yan etkileri de bulunmaktadır. Hastalara uyku hali veren etkileri olan ilaçların, aynı zamanda kişinin aktivitelerini engelleyici etkileri vardır. Fakat belde olan kas spazmlarını azaltır. Uyku verici etkisi nedeniyle kas gevşeticilerin geceleri alınması daha uygun olur.

]]>
Göbek Fıtığı Ameliyatı Riskleri https://www.fitikhastaligi.com/gobek-fitigi-ameliyati-riskleri.html Sat, 03 Nov 2018 02:57:50 +0000 Göbek Fıtığı Ameliyatı Riskleri, Karın duvarı fıtıklarından olan göbek fıtığının tedavi şekli yalnızca cerrahi müdahaledir ve yalnızca yama yöntemi ile kapatılır. Kapalı ameliyat ve açık ameliyat olmak üzere Göbek Fıtığı Ameliyatı Riskleri, Karın duvarı fıtıklarından olan göbek fıtığının tedavi şekli yalnızca cerrahi müdahaledir ve yalnızca yama yöntemi ile kapatılır. Kapalı ameliyat ve açık ameliyat olmak üzere iki yöntem bulunmaktadır. Göbek fıtıkları gebelik ve aşırı kilo alma dönemlerinde daha çok ortaya çıkar. Tüm cerrahi yöntemlerde olduğu gibi göbek fıtığı ameliyatının da riskleri mevcuttur. Bunlardan bazıları şöyledir: 

Göbek Fıtığı Ameliyatı Riskleri
 • Açık yöntem sırasında fıtığın büyüklüğüne göre bir kesi yapılmaktadır. Bu durum da enfeksiyon riskinin artmasına ve iyileşme sürecinin uzamasına neden olur. 
 • Ameliyat sırasında kullanılan yama vücutta iltihaba ve reaksiyona sebep olabilir. Yamanın çıkarılması için ikinci bir ameliyat olunabilir ancak yama çıkarılırsa tekrar etme riski çok yüksektir. 
 •  Tüm ameliyatlarda olduğu gibi anesteziye bağlı olarak bazı komplikasyonlar gelişebilir. Ameliyat sırasında hastaya narkoz verilir ve soluk borusuna tüp yerleştirilir. Solunum bu şekilde sağlanır. Ameliyat sonrasında bu tüp çıkarılırken problem yaşanabilir ve hasta nedenle yoğun bakıma alınabilir. Yine anestezi nedeniyle çok düşük bir ihtimal de olsa hayati tehlike riski vardır.
 • Cerrahi işlem sonrasında karında, akciğer ve solunum yollarında, yarada ve idrar yollarında iltihap olabilir. Bu tip enfeksiyonlar sonrasında küçük ameliyatlar tekrar gerekebilir. 
 • Tüm tedbirler alınmasına rağmen akciğer embolisi ortaya çıkabilir. Hastayı hayati tehlikeye sokacak bir durumdur. 
 • Cerrahi işlem sonrası kanama riski hep vardır. Hastaya kan transfüzyonu gerekebilir. Bu transfüzyonun da kendine has riskleri bulunmaktadır. 
 • Ameliyat sırasında organlar birbirine bitişik halde bulunabilir. Organların ayrılması sırasında bir takım zedelenmeler olabilir. Bu durumlarda ek işlemler gerekebilir. Planlanan işlemin ötesinde bir cerrahi müdahale gerektirebilir. 
]]>
Lazerle Boyun Fıtığı Tedavisi https://www.fitikhastaligi.com/lazerle-boyun-fitigi-tedavisi.html Sun, 04 Nov 2018 00:42:05 +0000 Lazerle boyun fıtığı tedavisi omurga kemikleri arasında yıpranmış disk eyleminin eklemin içine girerek burada bulunan kemiğin buharlaşmasıdır.Bu şekilde yapılan çok küçük bir hacim azalması bile, önemli bir hacim azalma Lazerle boyun fıtığı tedavisi omurga kemikleri arasında yıpranmış disk eyleminin eklemin içine girerek burada bulunan kemiğin buharlaşmasıdır.Bu şekilde yapılan çok küçük bir hacim azalması bile, önemli bir hacim azalmasına neden olacağı için ağrılarında azalma olacaktır.Gelişmiş ülkelerde çok yaygın olarak kullanılan ameliyatsız boyun fıtığı tedavilerinden bir tanesi de lazer tedavisidir.Boyun fıtığı hastalarının sadece % 5'inde ameliyatla tedaviye gereksinim duyulur.Gelişmiş modern teknoloji sayesinde hastalar daha az riskli yöntemlerle tedavi edilebilmektedir.Bu yöntem doğru hastalarda uygulandığında başarı oranı %70-89 arasındadır.Boyun fıtığı tedavisinde lazer uygulaması genel anestezi verilmeden, sadece lokal anestezi uygulayarak, uyanık bir halde ve bu süreçte konuşularak uygulanır.

Lazer tedavisi için fıtıklaşmış ve yıpranmış olan disk eklemi içerisine lazer enerjisini çevredeki çok önemli olan sinir dokuları ve diğer dokuları zedelemeden ulaşmak amacıyla, ince mikro fiber optik bir kateter ile yapılır.Bu özel fiber çubuklar, yarım milimetreden ince, 400 mikrometre çapındadır.Milimetrenin yarı çapındaki lazer kateterini ince bir iğne yardımıyla ve cildi kesmeden yerine ulaştırılır.Birer saniyelik lazer atımlarından sonra birkaç saniyelik soğuma dönemleri ile eklem içinde oluşan ısıyı kontrol altında tutulur.Buharlaşan eklemlerden çıkan gaz devamlı olarak eklem içerisinden dışarıya boşaltılır.Lazer ile boyun fıtığı tedavilerinde hasta işlem sonrası yarım saat ile bir saat sonra evine gönderilir.Bu işlemden sonra hastalara birkaç hafta ağır kaldırmamaları, öne eğilmek gibi hareketlerde bulunmamaları ve spor yapmamaları önerilir.İşlem sonrası ağrılarda hafifleme olacaktır, fakat tam ve kalıcı sonuçları birkaç haftada oluşur.Bu işlemden sonra eklemlerde büzüşme olacaktır.

Lazerle Boyun Fıtığı Tedavisi

Lazer tedavisindeki komplikasyonlar

Lazer tedavisinin komplikasyon ve risk oranı çok düşüktür.Boyun bölgesinde uygulanan lazer tedavilerinde bu risk % 0,6-1 arasındadır.Bu risklerden biride enfeksiyondur.Bunun için lazer işlemi uygun steril koşullarda uygulanmalıdır.Diğer bir risk ise lazer enerjisinin disk eklemi dışına yayılarak alt ve üst omurga kemiklerinde hasar oluşturması ve buna bağlı komplikasyonların oluşmasıdır.Bu sebeple işlem sırasında radyolojik kontroller sağlanmalı ve işlemi uygulayan doktorun tecrübesi araştırılmalıdır.
]]>
Boyun Fıtığı Yastığı https://www.fitikhastaligi.com/boyun-fitigi-yastigi.html Sun, 04 Nov 2018 11:41:34 +0000 Boyun fıtığı yastığı, fıtıklar arasında en tehlikeli ve zor olan fıtık türüdür. Omurlarda bulunan kıkırdakların kayması sonucunda ortaya çıkacaktır. Boyun bölgesi çok narin olacağından dikkat edilmediği takdirde hast Boyun fıtığı yastığı, fıtıklar arasında en tehlikeli ve zor olan fıtık türüdür. Omurlarda bulunan kıkırdakların kayması sonucunda ortaya çıkacaktır. Boyun bölgesi çok narin olacağından dikkat edilmediği takdirde hastanın çok büyük sorunlarla karşı karşıya kalması mümkündür. Bir kaza geçirip boynun zedelenmesi sonucunda olabileceği gibi, motor kullanıcılarının sıklıkla boyun kısmına rüzgar yemesinden de olabilecektir. Kayan kıkırdakların kollara giden sinirlere baskı yapması sonucunda, kollarda şiddetli bir ağrı ve uyuşma olacaktır. Ameliyat olmadan önce daha da ilerlememesi ve hastaya çok büyük sorunlar yaşatmaması adına, yattığı yastığın ortopedik olması gerekmektedir. Bu yastık özel olarak üretilmiş olup boyun sağlığında çok faydası olacaktır. Boyun fıtığı ameliyatından önce ve daha sonra hastanın mutlaka bu yastığı kullanılması önerilmektedir. Kendisini zorlayacak hareketlerden kaçınmalıdır. Ameliyatla düzeltilen boyun omurları, hastanın dikkat etmemesi neticesinde tekrar nüks edeceğinden özel olan yastıklarda yatması gerekiyor.
Boyun Fıtığı Yastığı
Boyun sağlığınızı düşünün

Normal yastıklar boyun kısmının boşta kalmasına neden olmaktadır. Bu durumda uyku esnasında dönen insanların boyunları boşlukta olduğundan zedelenmesi olağandır. Böylesi bir durum boyun fıtığı teşhisi konulan hasta için çok sakıncalıdır. Özel olarak üretilen ortopedik yastıkları medikal ürün satan yerlerden bulabilirsiniz. Bu yastıklar hastanın ağırlığına göre şekil alabilen yastıklar olmalıdır. Boyun boşluğunu doldurması gerekmektedir. Hasta uyuduğu sırada, omurganın herhangi bir zarar görmemesini sağlayacaktır. Normal yastıklar zamanla yatma sonucunda şekli değişecektir. Fakat boyun fıtığı yastığında kullanılan malzeme sayesinde asla yastık deforme olmayacaktır. Uyurken çok sık dönen ya da hareket eden insanların zararlı hareketler yapmasının önüne geçecek bir yastıktır. Kan dolaşımınızı düzelterek basıncın azalmasını da sağlamış olacaksınız. Hafif olduğundan kolaylıkla taşınabilecektir. Romatizma ya da eklem ağrıları olan hastaların kullanması durumunda bu ağrıları hafife indirecektir.]]>
Bel Fıtığı İçin Yatak https://www.fitikhastaligi.com/bel-fitigi-icin-yatak.html Sun, 04 Nov 2018 13:37:47 +0000 Bel fıtığı için yatak; oldukça önemlidir. Hayatımızın yaklaşık olarak 3'te biri yatakta geçmektedir. Sadece bu durum bile yatak konforunun ne kadar önemli olduğunu anlatmaktadır. Omurga için en uygun ve ideal yatak doğal eğr Bel fıtığı için yatak; oldukça önemlidir. Hayatımızın yaklaşık olarak 3'te biri yatakta geçmektedir. Sadece bu durum bile yatak konforunun ne kadar önemli olduğunu anlatmaktadır. Omurga için en uygun ve ideal yatak doğal eğriliklerin korunmasını sağlayan ve buna karşılık eğriliklerin artmasına ya da azalmasına neden olmayacak olan yatak ideal yataktır. Uygun olan bir yatakta omurga omurga doğal eğriliklerini koruduğu için, bağ, disk, sinir gibi oluşumların zorlanması bu şekilde en aza inecektir. Sonuç olarak bu oluşumlardan kaynaklı olan ağrıların ortaya çıkmasını engellemektedir. Her ne kadar uygun yatak kullanımı hakkında kesin olarak bir kural olmasa da yine bazı ölçülerde uygun yatak kullanılabilir. Her ortopedik olduğu söylenen yatakların bel için uygun olduğu söylenemez. İlk alındığı zaman iyi olan bir yatağın daha sonra da bu işlevini sürdürmesi gerekmekte dir. 

Bel Fıtığı İçin Yatak:

Ortopedik Yatak: Genel olarak alt tarafında enine esnek latalardan oluşmuş ve tahta ızgara yerleşmiş olan bir pamuk yataktır ortopedik yatak. Teknik olarak özel olarak üretilen yaylar, metal alaşımlar ve süngerler kullanılarak çok iyi sonuçlar elde edilmektedir. Ortopedik yatağın boyutları rahat uyku için oldukça önemlidir. İdeal olan yatak boyu yatan kişinin boyundan yaklaşık olarak 20 cm fazla olmalı, eni ise en az 95 cm olmalıdır. İki kişilik yataklar da ise iki kişiye de uygun bir yatak olması çok önemlidir. Bu durum her zaman mümkün olmayacağı için ayrı yatak ve ızgaraların kullanılabileceği bir düzenek kullanılması tavsiye edilmektedir. Ortopedik yatak genel olarak enine esnek latalardan oluşmuş tahta ızgara yerleştirilmiş olan pamuk bir yataktır. Çok sert bir alanda zeminde ya da yerde yatma, her kalkma işleminde omurgayı zorlar ve bel ağrılarını daha da çok arttırmaktadır.

Bel Fıtığı İçin Yatak
Omurga için ideal yatış pozisyonları da bulunmaktadır. Bunlar sır üstü ya da yan yatıştır. Yüz üstünde yatma bel çukurluğunun aşırı derecede artmasına neden olmaktadır. Bu neden yüz üstü yatış önerilmeyen yatış pozisyonları arasında yer almaktadır. Yatarken bacakların kalça ve dizlerden karına doğru bir şekilde bükülmesi bel açısını daha da azaltıp belde rahatlama sağlamaktadır. Dizlerin alt tarafına konacak olan bir rulo şeklinde ki yastık da bunu sağlamaktadır. Ancak bu tür bir kullanımın uzun bir süre kullanılması dizlerin arkasında bulunan kasların kasılmasına neden olmaktadır. Bu durum da yine dik duruşu bozar ve bu durumda bel ağrısına neden olmaktadır. Yan yatmak hastanın iki bacak arasına konacak omurga için faydalı olacak bir yastık  oldukça önemlidir. Yan yatarken hastanın bel çukurluğunun doldurulması oldukça önemlidir. Hastanın şikayetleri her ne kadar bel bölgesinde olsa da boyun omurgasının pozisyonu da oldukça önemlidir. Çünkü omurga bir bütündür. Bundan dolayı bel hastalığı olan bir kişi yatarken boyun pozisyonuna da dikkat etmelidir. 
]]>
Bel Fıtığı İçin Korse https://www.fitikhastaligi.com/bel-fitigi-icin-korse.html Mon, 05 Nov 2018 03:37:50 +0000 Bel fıtığı için korse ek bir tedavi yoludur. Bel fıtığında ilaç tedavisi, fizik tedavisi ve cerrahi tedavilerin etkilerini artırmak, iyileşme sürecini hızlandırmak için korse kullanılabilir. Korse dışarıdan gelebilecek d Bel fıtığı için korse ek bir tedavi yoludur. Bel fıtığında ilaç tedavisi, fizik tedavisi ve cerrahi tedavilerin etkilerini artırmak, iyileşme sürecini hızlandırmak için korse kullanılabilir. Korse dışarıdan gelebilecek darbeden zarar görmemek için beli düz tutmaya yarar.

Bel fıtığında korsenin yararları

 • Korse kullanıldığında ağrı kesici ilaç alma gereğini azaltır ve aynı zamanda hareket edebilmeye kolaylaştırır.
 • Korse beli sıcak tutacağı için kan dolaşımını artırır, adalelerin kasılmasını önleyecektir ve sertliği giderecektir.
 • Bir anda oluşan bel tutulmalarında korse ile daha kolay hareket edilecektir.Bel tutulmalarında sıcak su banyosu da çok iyi gelecektir.
 • Korse yardımıyla yürüme kolaylaşacak ve hasta daha uzun süre yürüyüşler yapabilecektir.
 • İlaç tedavisine ek olarak hareket etmeyi, yürüyebilmeyi, ev işi yapabilmeyi, çalışırken rahat ve ağrısız hareket imkanı sağlar.
 • Ayrıca bel fıtığı ameliyatlarından sonrası korse kullanımı yürümeyi kolaylaştıracak ve ağrıyı azaltacaktır.
 • Ameliyatı kabul etmeyen, yaşlı ve bünyesi kaldıramayacak hastalarda korseden yararlanabilirler.
Bel Fıtığı İçin Korse
Piyasada çok çeşitli bel korseleri bulunmaktadır. Doktorunuz tarafından önerilen korseyi kullanmalısınız. Doktorunuz üzerinizde deneyerek en rahat olabileceğiniz korseyi bulmalıdır. Kullandığınız çelik veye alüminyum çubuklu korseler sizleri rahatsız ederse içindeki çubukları çıkarabilirsiniz. En fazla rahat edebileceğiniz korseler esnek-plastik çubuklu, velkrolu-yapışkan bantlı lomber ve lumbosakral korselerdir.Bel fıtığı ameliyatları sonrası hasta ağrılı bel tutulmalarında yatarken korse takılması rahatlatıyorsa kullanabilir.Fakat hastalara genellikle yatarken korse takılması önerilmez.Hastalarda uzun zamanlı (3-4 aydan fazla) kullanımında korse bel adalelerini zayıflatacaktır. Günlük bel egzersizleri adaleleri güçlendirecek, iyileşmeyi hızlandıracak, ağrıları azaltacaktır ve korseden daha  verimli olacaktır. Korsenin kesinlikle tedavi edici bir özelliği yoktur, sadece diğer tedavi yöntemlerine(ilaç tedavisi, fizik tedavisi ve cerrahi tedavi) ek olarak kullanılmalıdır. Korse uzun yıllardır kullanılan bir yöntemdir ve birçok hasta bu yöntemi kullanmaktadır.Bel fıtığı ağrılarında kırsal bölgelerde korsenin bir benzeri olan kuşak (bele sarılan enli ve uzun bez) kullanılmaktadır.Uzun yıllardır özellikle yaşlılıkta Türkler tarafından sıkça başvurulan bir yöntemdir.Kuşak bağlama yöntemi bel ağrısının ilk tedavi şeklidir.
]]>
Fıtık Başlangıcı https://www.fitikhastaligi.com/fitik-baslangici.html Mon, 05 Nov 2018 08:05:41 +0000 Fıtık Başlangıcı, Bel fıtıklarında kıkırdak henüz etrafındaki kapsülü yırtmamıştır. Bu nedenden dolayı fıtık başlangıcından bir balon gibi baskı yapar.Bel fıtığı bel ağrısı ile ba Fıtık Başlangıcı, Bel fıtıklarında kıkırdak henüz etrafındaki kapsülü yırtmamıştır. Bu nedenden dolayı fıtık başlangıcından bir balon gibi baskı yapar.
Bel fıtığı bel ağrısı ile başlar. İlk dönemlerde sıradan bel ağrısı olarak görülür. İlerleyen zamanlar da hastada bacak ağrısı başlar. Yaşanılan bu ağrılar düz ve sert bir yere uzandığınızda hafifleyebilir. Bel fıtığı başlangıcına kişinin iş hayatı da etkili olabilir. Mesela sürekli öne eğilerek yapılan işlerde bir süre sonra bel ağrısı olursa,  kişinin bel fıtığı başlangıcı olabilir. Uzun süre hareketsiz kalkmak sürekli oturmak gerektiren işlerde de belli bir zaman diliminde sonra bel fıtığı başlangıcı olabilir. Uzun süre ayakta sabit  kalmakta bel fıtığı başlangıcı olabilir. Obeziteye yakın aşırı kilo bel fıtığı başlangıcı olabilir çünkü bedenimizin ağırlığını omurga taşır. Hasta daha önce yaptığı yürüyüşleri ve hareketleri yapamıyorsa bel fıtığı başlangıcı olur.

Fıtık Başlangıcı
Boyun Fıtığı Başlangıcı: Boyun fıtığı aşamasında fıtık çevresindeki kas ve sinirlere baskı yapmayabilir. Boyun fıtığında başlangıç nedenlerin başında  gün boyu bilgisayar başında çalışmak veya oyun oynamak neden olabilir. Sürekli ağır nesne kaldırmak veya poşet taşımak fıtık başlangıcı neden olabilir. boyun fıtığının başlangıcı da sadece boyun ağrısı şikayeti olmaz hastanın baskıya maruz kalan sinirlerin takip ettiği kol,bel, omuz, el, sırt gibi bölgelerde ağrılar görülebilir. Bu aşamada önlem alınmazsa disk yuvasında iyice çıkarak sinirlere ve kaslara baskıya artırır. Bu durum da boyun tamamen tutulabilir ve vücudu hareket ettirmekte zorlanır. Başlangıç aşamasında ellerde, ellerde, kollar da uyuşma ve güç kaybı yaşanabilir.
]]>
Boyun Fıtığı İçin Yastık https://www.fitikhastaligi.com/boyun-fitigi-icin-yastik.html Mon, 05 Nov 2018 13:04:34 +0000 Boyun fıtığı için yastık; oldukça önemlidir. Duruş bozukluklarının yanı sıra kireçlenme ve fıtık boyun ağrısına neden olabilir. Önemli olan boyun ağrısının neden olduğunun bulunması ve buna göre tedavi edilmesini sa Boyun fıtığı için yastık; oldukça önemlidir. Duruş bozukluklarının yanı sıra kireçlenme ve fıtık boyun ağrısına neden olabilir. Önemli olan boyun ağrısının neden olduğunun bulunması ve buna göre tedavi edilmesini sağlamaktır. Boyun kaslarını rahatlatmanın en iyi yollarından biti boyun ağrısı için kullanılması gereken yastıktır. İyi kalitede olan bir yastık ile yanlış uyku pozisyonunda yatılmış dahi olsa boyunda oluşabilecek olan ağrılar bu yastık sayesinde en aza indirilmiş olacaktır. 

Boyun Ağrısı ve Fıtık İçin Neden Yastık Alınmalı

Eğer yatakta otururken sırt kısmına yumuşak bir yastık konuyor ise bu durumdan derhal vazgeçilmelidir. Başın ön tarafa doğru eğilmesi boyun kaslarına fazla yük bindirecektir. Bundan dolayı da boyunda ki ağrılar artacaktır. Uyku pozisyonunda kullanılan yastıklar ne çok yumuşak ne de çok sert olmamalıdır. Uyku pozisyonunda kullanılan yastıklar aynı zamanda yıpranmış da olmamalı bunlara dikkat edilmeli ve özen gösterilmelidir. Eğer kullanılan yastık omurganın doğal şeklini almasını sağlamıyor ise bu durum sonucunda boyunda tutulma meydana gelecektir. Başınızı uyku pozisyonunda doğru bir şekilde destekleyecek bir yastık seçilmelidir. Eğer boyun ağrılarında ciddi anlamda şikayetçi oluyorsanız kesinlikle iyi bir kalitede boynunuza uygun bir yastık alınması gerekmektedir. 

Boyun Fıtığı İçin Yastık
Boyun Ağrısı İçin Tercih Edilecek Yastık Çeşitleri:

Boyun ağrıları için yastık almaya karar verdikten sonra pek çok markanın boyun ağrıları için pek çok yastık ürettiğini görebilirsiniz. Eğer boyun ağrılarından ciddi anlamda şikayet ediyorsanız boynunuzu rahat ettirmek için viskoelastik materyalin kullanıldığı ya da fiber dolgulu yastıklardan edinilmesi gerekmektedir. Bu tarz yastıklardan birini edinirken kendi yatış pozisyonunuzu ve alışkanlıkları göz önünde tutmak gerekmektedir. Yüz üstü yatma alışkanlığınız varsa sır üstü yatan kişilere göre farklı bir yastık alması gerekmektedir. Boyun ağrısı çeken kişilerin boyun ağrıları için alacakları yastık son derece olumlu sonuçlar vermektedir. Bu şekilde ki yastıklar omurganın şekli dikkate alınarak tasarlanmıştır. Bundan dolayı boynu omurga ile doğru hizada tutmak için oldukça önemlidir. Bu yastıklar dışında yüksekliğini ve sertliğini ayarlayabileceğiniz yastıklarda bulunmaktadır. Ayrıca boyuna uygun olarak ve boynun şeklini alan rulo ya da U şeklinde yastıklarda bulunmaktadır. Bunlar dışında iyi bir yastık dışında boyun bölgesine yapılacak olan masajda boyun ağrıları için oldukça etkilidir. 
]]>
Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi https://www.fitikhastaligi.com/ameliyatsiz-bel-fitigi-tedavisi.html Tue, 06 Nov 2018 04:16:21 +0000 Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi, Bel fıtığı tedavisinde ameliyat en son safhadaki hastalara uygulanmaktadır. Hasta için ilk önce ameliyatsız çözümler düşünülür. Bunlar:Yatak İstirahati: Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi, Bel fıtığı tedavisinde ameliyat en son safhadaki hastalara uygulanmaktadır. Hasta için ilk önce ameliyatsız çözümler düşünülür. Bunlar:

Yatak İstirahati: Bel fıtığı tanısı konulan hasta için ilk önce düşünülen yöntemler arasında 7-8 gün süren yatak istirahati vardır. Bu istirahat sırasında yırtılan kıkırdağın içindeki su miktarı azalacak ve kıkırdağın boyutunun küçülmesiyle sinire olan baskı azalacaktır. Omurga arasındaki baskı oturan kişiye göre yatan insanda daha azdır. Bu nedenle başlangıç aşamasında bulunan bel fıtığının rahatlamasında yatak istirahatinin rolü büyüktür. İstirahatin süresi de hasta için önemlidir çünkü uzun süre yatan hastanın kasları da hareketsizlik nedeniyle zayıflar ve günlük hayata döndüğünde zorluklar yaşar. 

Medikal Tedavi: Bel fıtığı tedavisi süresinde ilaçlı tedavi hastanın rahatlaması sağlayacaktır. Kas gevşetici haplar, jeller ve ağrı kesiciler bunlar arasındadır. Doktor tavsiyesi ile alınması ve belirli süreli kullanılması hasta için faydalı olacaktır. Aksi takdirde karaciğerin zarar görmesi kaçınılmazdır. 

Fizik Tedavi: Hastanın yaşadığı kas spazmı ve ödemi rahatlatmak için kullanılan yöntemdir. Yapılan hareketler ve masajlarla sırt ve karın kaslarının kuvvetlenmesini sağlar. Bu şekilde kemiklerin maruz kaldığı ağırlık azalır.

Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi
Tüm bu tedavi yöntemlerinden fayda görmeyen ve ameliyat konusunda tedirgin olan ya da buna uygun olmayan hastalar için gelişen teknoloji ile güvenilir tedavi yöntemleri bulunmaktadır. 

Endoskopik Diskektomi Yöntemi: Cerrahi bir işlem olmadığı için kesi yoktur. Röntgen rehberliğinde doktor problemli diski dışarı çıkarır. Tüm disk hastalarına uygulanmamaktadır. 

Perkütan Hidrodiskektomi Yöntemi:  Amerika'dan ülkemize yeni gelen bir metottur. Özel geliştirilmiş iğne ile floroskopi altından girilerek diske ulaşılıyor. Basınçlı tuzlu suyla parçalayıp boşaltılıyor. 

Ameliyatsız tedavi yöntemlerinin faydaları 
 • Ağrısız bir işlemdir,
 • Riski azdır,
 • Lokal anestezi ile yapılır,
 • Enfeksiyon ve kanama riski yoktur,
 • Tedavi sonrasında istirahat süresine gerek olmaz,
 • Yatış gerekmez, 
 • İşlem 10-15 dakika sürer,
 • Sonrasında ilaç kullanmak gerekmez.
]]>
Fıtık Belirtileri https://www.fitikhastaligi.com/fitik-belirtileri.html Tue, 06 Nov 2018 12:06:05 +0000 Fıtık belirtileri, göbek duvarlarında oluşan fıtıklar ve omurga üzerinde oluşan fıtıklardır. Göbek duvarında oluşan fıtıklar, teşhis konulur konulmaz tedavi edilmesi gerekmektedir. Göbek duvarında oluşan fıtıklar, iç or Fıtık belirtileri, göbek duvarlarında oluşan fıtıklar ve omurga üzerinde oluşan fıtıklardır. Göbek duvarında oluşan fıtıklar, teşhis konulur konulmaz tedavi edilmesi gerekmektedir. Göbek duvarında oluşan fıtıklar, iç organların bir yırtıktan dışarı çıkması sonucunda oluşan fıtıklardır. Genellikle bağırsakların dışarı çıkar ve böylece fıtık oluşur. Bu fıtıklar ilk başlarda bir mercimek büyüklüğünde olacakken zamanla hastanın kendisine hiç dikkat etmemesi sonucunda portakal büyüklüğüne kadar ulaşacaktır. Eğer hasta tüm şikayetlerine rağmen fıtığını onarılması için tedavi olmadığı takdirde, fıtık boğulması yaşayacaktır. Karın duvarında ve omurgada oluşan fıtıklar genellikle ağır kaldırma sonucunda ortaya çıkar. Bel ve boyun fıtıkları, omurlarda bulunan kıkırdakların kayması sonucunda oluşur. Özellikle boyun bölgesi çok hassas bir bölge olduğundan bir kaza sonucnda boyuna alınan darbeler sonucunda olabilir. Bel fıtığı ve boyun fıtığı tedavi edilmediği takdirde hastanın hayatını olumsuz etkileyecek ve hastanın zamanla yatağa bağlı kalmasına neden olacaktır.

Göbek duvarında oluşan fıtıklar:

Kasık fıtığı: En sıklıkla görülen fıtıktır. Kasık fıtıklarında hastanın kasık bölgesinde ayağa kalktığında, öksürdüğünde ya da ıkındığında bir şişlik oluşmaktadır. Bu şişliğin oluşma nedeni sıklıkla ağır kaldıran hastalarda olurken, kabızlık sonucunda aşırı ıkınan hastalarda da ortaya çıkmaktadır. Oluşan şişlik zamanla büyüyecektir. Hastanın tedavi olması gerekmektedir. Fıtık ilaçla ya da kendiliğinden geçmesi beklenmemelidir. Kasık bölgesinde olan şişkinlik zamanla büyümesiyle birlikte artan ağrılar hastanın hayatını da olumsuz yönde etkileyecektir.

Göbek fıtığı:
En sinsi ilerleyen fıtıklardan bir tanesi olmaktadır. Bebek ile anneyi birbirine bağlayan göbek bağının tam olarak kapanmaması sonucunda oluşur. Bebeklerde kendiliğinden geçerken, yetişkinlerde belirti vermeyebilir. Çoğu hastada göbek fıtığı boğulduğunda kan akışı normal olmadığından anlaşılabilmektedir. Hastanın göbek deliği kısmında bir çıkıntı oluşabilir. Bu çıkıntı zamanla büyüyüp ağrı oluşmasına neden olabilir. Erken tedavi edilmesi gerekmektedir.
Fıtık Belirtileri
Kesi yeri fıtığı:
Daha önceden ameliyat olan hastaların kesilen bölgesinde iç organların dışarı fışkırması sonucunda oluşan fıtık türüdür. Çok fazla büyüyeceğinden hayatı olumsuz olarak etkiler. Ameliyat olunan yerde çok büyük şişlik ve zamanla bu kısımda aşırı bir ağrı olması mümkündür.

Boğulmuş fıtık: Hastanın karın duvarında oluşan fıtıkların tedavi edilmediği zaman ortaya çıkar. Bir yırtıktan çıkan bağırsak zamanla şişlik olarak belirti gösterir. Bu şişlik hasta ayağa kalktığında, öksürdüğünde ya da ıkındığında daha belirin olur. Eliyle şişliği içeri doğru ittiğinde ya da uzandığında şişliğin normalde ortadan kaybolması gerekmektedir. Ama şişlik uzandığınızda ya da elinizle ittiğinizde ortadan kaybolmuyorsa fıtığınız boğulmuş demektir. Çıkan bağırsağın kangren olması sonucunda içeri gitmez. Kan dolaşımını bozacağı gibi, hasta tedavi olmadığı zaman bağırsak delineceğinden hastanın hayatını kaybetmesi gibi riskleri olacaktır. Kramp şeklinde şiddetli bir ağrı olacaktır. Hastanın gaz çıkaramayacağı gibi tuvaletede çıkamayacaktır.

Bel fıtığı: Omurlarda bulunan kıkırdakların kayması sonucunda bel fıtığı oluşur. Bu kıkırdaklar bacaklara giden sinirlere baskı yapacağından bacakların uyuşmasına zamanla hastanın bacaklarını hissetmemesine neden olacaktır. Bel kısmında şiddetli bir ağrı olacaktır. Bu ağrının hayatı olumsuz yönde etkileyeceğinden hasta ağrı kesici almasına rağmen ağrılar devam edecektir. Belinde ani bir şekilde iğne batması gibi durumlar olacağı gibi, karıncalanmalarda olacaktır.

Boyun fıtığı: Boyun bölgesinde bulunan omurların kıkırdakları aniden olaşan sebeplerden dolayı kayması sonucunda oluşur. Hasta oynunu oynatamayacak hale gelirken, kıkırdakların sinirlere baskısı sonucunda kollarda uy]]>
Bel Fıtığı Yastığı https://www.fitikhastaligi.com/bel-fitigi-yastigi.html Wed, 07 Nov 2018 05:12:25 +0000 Bel fıtığı yastığı, insanların ağır kaldırması sonucunda ya da ters bir hareketi sonucunda bel omurlarında bulunan kıkırdakların kaymasıyla birlikte oluşmaktadır. Bu durum hastanın şiddetli ağrılar çekmesine ve hayatın Bel fıtığı yastığı, insanların ağır kaldırması sonucunda ya da ters bir hareketi sonucunda bel omurlarında bulunan kıkırdakların kaymasıyla birlikte oluşmaktadır. Bu durum hastanın şiddetli ağrılar çekmesine ve hayatını olumsuz yönde etkileyecektir. Belin şiddetli olarak ağrıması, bir anda karıncalanması ya da iğne batar gibi bir hissin olmasına neden olacaktır. Bel fıtığı zamanla kıkırdakların ayaklara giden sinirlere baskı yapacağından bacaklarda da uyuşma olacaktır. Fıtık ilerlediğinde hastanın bacaklarını hissetmeme gibi ya da ayak baş parmaklarında his kaybı oluşacaktır. Bu durum hastanın tedavi edilmelidir. Hastanın doktorunun uygun görmesi halinde, ameliyattan önce fizik tedaviye yönlendirip fizik tedavi görmesi gerekmektedir Bunun sonucunda doktor fıtığın boyutuna bakarak ameliyat ya da başka bir tedavi şekli önerebilir. Bel fıtığı teşhisi konulan bir hasta, yatağının ortopedik olmasına dikkat etmelidir. Eğer masa başında çalışıyorsa hasta sırtını yaslayacağı sandalye için özel olarak üretilen yastıklardan kullanması gerekmektedir.
Bel Fıtığı Yastığı
Ortopedik yastıklar bel ağrısına iyi geliyor

Uzun yola çıkacak olan hastaların ya da sürekli oturan insanların bel fıtığı yastığı kullanması gerekmektedir. Otururken belinize destek olacağından artık daha rahat oturabilirsiniz. Bel fıtığı hastaların sürekli olarak oturması ya da sürekli olarak ayakta kalmasıyla da şiddetli ağrıların olmasına neden olacaktır. Bu yüzden medikalden alacağınız bu yastık özel olarak üretilmiş olup, hastaların otururken belini tamamen kavrayıp boşluk olmamasını sağlayacağından oturma yüzünden oluşan ağrıları engelleyecektir. Oturmaktan dolayı oluşacak ağrıları azaltacağı gibi, bel fıtığının ilerlememesini de sağlayacaktır. Alacağınız ürünün kanserojen bir madde içermemesi gerekmektedir. Bel fıtığında çok etkili olacak olan oturuş bozukluklarını da düzeltmek gerekmektedir.
]]>
İğne İle Bel Fıtığı Tedavisi https://www.fitikhastaligi.com/igne-ile-bel-fitigi-tedavisi.html Wed, 07 Nov 2018 15:06:48 +0000 İğne ile bel fıtığı tedavisi, son dönemlerde gündeme gelmiş bir tedavi yöntemidir. Adı geçen yöntem ameliyatsız gerçekleştiği için risk almak istemeyen hastaların ilk tercihi haline gelmiştir. İğne ile yapılan İğne ile bel fıtığı tedavisi, son dönemlerde gündeme gelmiş bir tedavi yöntemidir. Adı geçen yöntem ameliyatsız gerçekleştiği için risk almak istemeyen hastaların ilk tercihi haline gelmiştir. İğne ile yapılan tedavi yönteminin uygulanabilmesi için bel fıtığı olan hastada kanal daralması oluşmaması ve kopmamış durumdaki fıtıkların olması gereklidir. Bu tedavi metodu uygulandığı zaman 5 dakikalık bir sürede hastalığın tedavi edilebileceği konunun uzmanları tarafından belirtilmektedir. Bel yada boyunda oluşabilen fıtıkların neden olduğu ağrılar hastanın gündelik yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu neden ile uzun süren araştırmalar sonucunda RF teknolojisi ile hastalığa neden olan sorun ameliyata gerek kalmadan kısa süre içinde tedavi edilebilmektedir. Bu tedavi yöntemi özellikle yaşı fazla ilerlememiş genç yaştaki hastalarda olumlu sonuçlar vermektedir.

Tedavi Kimlere Ve Nasıl Uygulanır

Yalnız önemle vurgulanan konu bu tedavi yönteminin uygulanabilmesi için hastanın fıtığının patlamamış olması ve kanal daralması yaşamamış olmasıdır. Bu iki durum gerçekleşmemiş ise iğne ile fıtık bölgesine girilerek radyofrekans nükloplasti denilen yöntem ile taşarak sinirleri sıkıştıran kısım yakılmakta ve sonuçta sinir kökünün baskıdan kurtularak rahatlaması sağlanmaktadır. Rahatlayan sinir kökü oluşan ağrı nedenin ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Yaklaşık 5 dakika süren bu tedavi yöntemi süresince hastanın uyutulması gerekmiyor. Sadece bölgesel uyuşma yapılmaktadır. Bu tedavi yöntemi ilaçlardan ve fizik tedavisinden yeterli derecede olumlu sonuç alamayan ve henüz fıtıkları ilerleyerek ameliyat edilmesi gereken duruma gelmeyen hastalarca tercih edilmektedir. Tedavinin uygulanmasının üzerinden 30 dk geçtikten sonra hasta ağrılarından kurtulmaktadır. İlaçla uygulanan tedavilerden yada fizik tedavisinden bekledikleri ölçüde fayda göremeyen ve duydukları ağrıları dinmek bir yana hafiflemeyen hastalar yaşları çok fazla ilerlememiş ise ve fıtıkları patlayarak mutlak ameliyat edilmesi gereken seviyeye gelmemiş ise bu tedavi yöntemi çok olumlu sonuçlar vermektedir. Yaş faktörünün neden önemsenmesi gerektiği şöyle açıklanmakta;

İğne İle Bel Fıtığı Tedavisi
Tedavi yönteminin başarı oranı hastanın yaşının fazla olmaması durumunda çok daha etkili sonuçlar verebilmesidir. Ameliyata gerek bırakmayan tedavinin ana amacı hastaya zarar verecek bir durumun oluşmasını önlemek ve herhangi bir kesi işlemi yapılmadan sıkışan sinirlerde rahatlama sağlamaktır.
]]>
Bel Fıtığı Geçermi https://www.fitikhastaligi.com/bel-fitigi-gecermi.html Thu, 08 Nov 2018 00:57:19 +0000 Bel fıtığı geçer mi, bel fıtığı omurlar arasında bulunan kıkırdağın zorlanması sonucu yerinden kayarak omurilik kanalına doğru ilerlemesi sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bel fıtığı bacağa kadar u Bel fıtığı geçer mi, bel fıtığı omurlar arasında bulunan kıkırdağın zorlanması sonucu yerinden kayarak omurilik kanalına doğru ilerlemesi sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bel fıtığı bacağa kadar uzanan ağrı, uyuşma ve karıncalanma ile kendini gösteren bir rahatsızlıktır.

Bel fıtığı tedavisinde kullanılan yöntemler ile bel fıtığında iyileşme yaşanır. Ancak bel fıtığının tekrar nüksetme olasılığı yüksektir. Yetişkin kişilerin yaklaşık %80'inde hayatının bir döneminde bel ağrısı yaşanmaktadır. Özellikle 30-50 yaşlar arasında bel fıtığının görülme ihtimali daha yüksektir. Bel fıtığı teşhisinde hastaya gerekli muayene yapıldıktan sonra MR çekilerek bel fıtığı teşhisi kolaylıkla konulabilmektedir.

Bel fıtığı nedeniyle oluşan ağrılar yaklaşık 1-1,5 ay içerisinde ortadan kalkarak hasta günlük aktivitelerine dönebilir. Çok nadir durumlarda sayısı çok az olan kişiler bel fıtığı ağrısından kurtulamamaktadır. Bu durum tıp dilinde akut bel ağrısı olarak tanımlanmaktadır. Bel fıtığı hastaları gerekli tedavilerle kesin olarak iyileşebilmektedir. Ancak bazı hastalar kısa sürede iyileşirken bazı hastaların iyileşme süreci daha uzun olabilmektedir.

Yapılan çalışmalara göre bel fıtığına maruz kalan kişilerde kendiliğinden iyileşme söz konusudur. Omurların arasında bulunan ve kayan diskler zamanla kendiliğin büzülerek hastaların %85-90'ında iyileşme olabilmektedir. Bel fıtığına maruz kalan kişilerin sadece %10-15'inde cerrahi işleme ihtiyaç duyulmaktadır.

Bel fıtığı ağrıları genellikle ağrı kesici, kas gevşetici ilaçlar ile kontrol altına alınabilmektedir. Ayrıca ozon tedavisi, fizik tedavi bel fıtığı ağrılarında oldukça başarılı tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Bel fıtığı tedavisinde egzersizlerin önemi de büyüktür. Özellikle sırt kaslarını kuvvetlendirecek egzersizler ile bel fıtığı ağrıları cerrahiye gerek kalmadan kendiliğinden geçebilir. Bel fıtığı ağrılarına karşı her önlem alınmasına rağmen hastanın ağrılarında azalma sağlanamıyorsa son çare olarak ameliyata başvurulur.

]]>
Boyun Fıtığı https://www.fitikhastaligi.com/boyun-fitigi.html Thu, 08 Nov 2018 16:28:24 +0000 Boyun fıtığı, boyun omurları arasında bulunan disklerin omurilik kanalına doğru kaymasıyla birlikte, hem omuriliğe, hem de koldan gelen sinir köklerine yaptığı baskı nedeniyle oluşan bir rahatsızlıktır. İnsanla Boyun fıtığı, boyun omurları arasında bulunan disklerin omurilik kanalına doğru kaymasıyla birlikte, hem omuriliğe, hem de koldan gelen sinir köklerine yaptığı baskı nedeniyle oluşan bir rahatsızlıktır. İnsanlar boyun ağrısını yaşamları boyunca bir defa olsa bile yaşarlar. Bu tür ağrılar boyun omurgasında yer alan kemiklerin, eklem ve omurlar arasında bulunan disklerle, omurganın çevresindeki kasların ve bağların çeşitli sorunlarından yaşanır. Boyunda oluşan ağrıların nedeni olan rahatsızlıkların bir kısmında ortaya çıkan ağrı boyunda sadece ensede hissedilir. Bazı ağrılarda enseden başlayarak başa, sırta, kollar ve göğüs bölgesine kadar iner. Bu tür ağrılarda kişilerin hareketlerinde kısıtlanma olur. Kollar ve elleri etkileyen uyuşma, ellerde güç kaybının olmasına neden olurken, kişide baş dönmesi ve sersemlik hissi oluşturur. Bu etkiler kişinin normal aktivitelerini engeller ve yaşam kalitesinin bozulmasına neden olur.

Boyun fıtığı neden olur

Omurganın içindeki kemiklerin arasında bulunan diskin zayıflaması nedeniyle, diskin içindeki jölemsi maddenin dışa doğru fırlaması yüzünden meydana gelen fıtıklaşmanın yarattığı baskı, kişinin rahatsız olmasına neden olur. Boyun omurları arasında sürtünmeyi engelleyici jöle kıvamında disk adı verilen yastıkçıklar bulunmaktadır. Bu disklerin çevresinde sert ve fibröz kapsülle çevrili olan jelatinöz merkezi bulunmaktadır. Herhangi bir travmayla ya da yaşın ilerlemesiyle birlikte, yastıkçıklarda zedelenme meydana gelir. Dıştaki sert ve fibröz kapsül inceldiğinden, ani ve sert hareketler sırasında yırtılır. İçinde bulunan jelatinöz maddeyse bu yırtıktan dışarıya çıkarak, omurilikten kollara yayılır, buraya hareket komutu veren ya da gelen duyuları alacak sinirlere baskı uygular. Bu yüzden kişinin kollarında ağrı hissedilirken, uyuşma, güçsüzlük ve boyun ağrısı meydana gelir.

Boyun fıtığının belirtileri nelerdir

 • Boyundaki hareketlerde kısıtlılık
 • Enseden başlayan, kolların ikisine ya da birine, sırt bölgesine ve göğse doğru yayılan ağrı
 • Kollar ya da ellerde oluşan uyuşukluk
 • Baş dönmesi ve kulak çınlaması olması
 • El ve kollarda kas güçsüzlüğünün olması, eldeki eşyayı düşürmek ya da eşyaları kavrayamamak
 • Kollar ve omuzda ağrı ve uyuşukluk olması
 • Bacaklarda ağrıyla birlikte uyuşma olması
Boyun Fıtığı

Boyun fıtığı teşhisi nasıl konur

Boyun fıtığı tanısı için öncelikle hastanın yakınmaları ve öyküsü dinlemektedir. Başka hastalıkların belirtileriyle karışmaması için bazı araştırmalar yapılır. Teşhis konması için, öncelikli olarak MR manyetik rezonans yapılır. İleri yaştaki kişilerde omurların arasında oluşmuş kireçlenmenin belirlenmesi için, bilgisayarlı tomografi ve direkt grafi çekilir. Meydana gelen fıtığın sinirlerde yaptığı hasarı belirleyebilmek için EMG tetkiki uygulanır.

Boyun fıtığı tedavisi nasıl uygulanır

Boyun fıtığı hastayı rahatsız etmeyecek derecede etkiliyorsa, dinlenme, fizik tedavi uygulamaları, stresten kaçınma ve ilaç tedavisi uygulanması tercih edilir. Uygulanan tedavilerde hastanın boynunda ve kollarında meydana gelen ağrılarda azalma olmazsa, bu durumda cerrahi girişim düşünülebilir. Bu mikro cerrahi yöntemi sayesinde hastanın yaşam kalitesi düzeltilebilir, sağlıklı olmaları sağlanabilir.

Tedavilerde başarı elde edilemezse, hastada güç kaybının olması, omurilik ve sinir köklerine baskı meydana geldiğinde, ön ya da arkadan ameliyat edilmesine karar verilebilir. Bu karar radyolojik incelemelerin ardından alınır. Uygulamada genellikle önden ameliyat kararı alınır. Cerrahi dışında yapılan tedavilere 4-12 haftada tepki vermeyen, idrar ya da abdest kaçırma problemi olan, kollarında ya da bacaklarında güç kaybı meydana gelen hastalara ameliyat uygulanmalıdır.

Boyun fıtığının ameliyatsız tedavileri de vardır. Boyun omurları omurgaların arasında en küçük olanıdır. Bu omu]]> Boyun Fıtığı Ameliyatı https://www.fitikhastaligi.com/boyun-fitigi-ameliyati.html Thu, 08 Nov 2018 20:22:52 +0000 Boyun fıtığı ameliyatı, boyun fıtığı olan kişilerde hastalığın ilerlemesi, diğer tedavi yollarının sonuçsuz kalması halinde uygulanan cerrahi bir girişimdir. Boyun fıtığında hastaların tedavisi genellikle Boyun fıtığı ameliyatı, boyun fıtığı olan kişilerde hastalığın ilerlemesi, diğer tedavi yollarının sonuçsuz kalması halinde uygulanan cerrahi bir girişimdir. Boyun fıtığında hastaların tedavisi genellikle ameliyatın dışındaki yöntemler tercih edilerek yapılsa da, buna cevap vermeyen hastalarda, güç kaybı yaşandığında, omurilik ve sinir kökünde baskı olan  kişilerin tedavisi için ameliyatla olması önerilir. Boyun ağrılarıyla kendini gösteren bu rahatsızlık, boyun omurlarının arasındaki disklerde oluşan fıtıklaşmayla birlikte boyundaki sinir köklerine bası olması yüzünden ortaya çıkar. Bunların giderilmesi için öncelikle fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisi ile ortopedi alandaki tedaviler uygulanır. Fakat rahatsızlık ilerlediğinde, hastanın kollarına ve ellerine kadar yayılan ağrılardan, güç kayıplarından söz edilir. Bu durumda boyun fıtığı ameliyatı düşünülür.

Boyun fıtığı ameliyatı nasıl uygulanır

Beyin cerrahı hastayı fiziksel olarak muayene ederek, radyolojik incelemeleri değerlendirerek, ameliyatın önden ya da arkadan yapılmasına karar verir. Alınan kararda boyun fıtığın nerede olduğu ve cerrahın deneyimleri de etkili olur. Eğer önden yapılma kararı alınırsa, bu genellikle boynun sağ tarafından yapılmaktadır. Hastada cilt yüzeyine 4-5 cm lik yatay bir kesi açılır. Buradan cilt altı dokusuna ve bunun altında olan yüzeysel kas dokusuna inilir. Buradan daha alt dokulara, şah damarına kadar ulaşılır. Omurgaya ulaşmak için, kullanılan özel bir cihazla şah damarı dışarı alınır, yemek ve soluk borusu içeriye alınır. Böylece boyun omurgasının ön kısmına ulaşılmış olur. Ameliyat edilecek omurun tespit edilmesi için, bu sırada röntgen çekilir. Bununla hangi omur olduğu belirlenir. Bu alana ekartörler yerleştirilmektedir. Ameliyatın daha sonraki aşaması mikroskop kullanılarak yapılan mikrodiskektomi işlemidir. Bu işlemde boşaltılan diskin yerine, komşu olan iki omurun sabitlenmesi amacıyla protez ya da kemik parçası kullanılmaktadır. Bundan sonra yeniden röntgen çekilerek, ameliyatın gidişatı ve bu alandaki kanama durumu incelenir. Burada sorun olmadığında, ameliyat için açılan kesi yeri daha sonradan dikişin alınmasına ihtiyaç duyulmayacak şekilde kapatılır. Buyun fıtığı ameliyatlarında arkadan uygulanan türleri daha az yapılmaktadır. Bu türdeki ameliyat fıtığın orta bölümde olması halinde, omurilikten çıkan sinir kökünün omurilik kanalının terk etmek için girdiği kanalın ağzında olduğunda tercih edilir.

Boyun Fıtığı Ameliyatı

Boyun ameliyatı sonrasında

Hastalar ameliyatın ardından eve döndüklerinde kolay işleri yapabilir. Belirli bir süre hastanın önden açık kıyafetler giymesi gerekir. İlk hafta içinde hastada yutkunma güçlüğü, boğazda takılma hissi gibi etkiler olabilir. Çünkü yemek borusunda ödem meydana gelmiş olabilir. Bu süre içinde sulu gıdaların tüketilmesi tavsiye edilir. Bu dönem yine hastalarda ses kısıklığı etkisi görülebilir. Bu geçici olduğundan, 3 ay içinde kendiliğinden düzelir. İlk zamanlarda boyundaki kesi nedeniyle ağrı, yanma hissi, batma gibi etkiler olması normaldir. Bu durum hastayı endişelendirmemelidir. Yine karıncalanma, uyuşukluk gibi etkilerde görülebilir. Bunların ortadan kalkması daha uzun sürede olur. Eğer doktor tarafından boyunluk tavsiye edildiyse, bu en az 15 gün kullanılmalıdır. Hastalar sadece doktorun tavsiye ettiği ilaçları kullanmalıdır. Hastalar boyun sağlığını koruyacak yastık ve yatak tercihi yapmalıdır. Ameliyatta açılan kesi yerinden dikiş alınmasına gerek olmasa da, bu alandaki kızarıklık ve akıntı gibi etkilerde doktora gidilmelidir. Çalışan kişiler işleri ağırsa, en az 6 ay ara vermelidir. Hafif işlerde çalışanlar 1 ay sonra çalışmaya başlayabilir. Hastaların 4 ay kadar sportif aktiviteler yapmaması uygundur. Bunun yanında yüzme ve yürüyüş gibi aktiviteler yapılabilir.

]]>
Boyun Fıtığı Egzersizleri https://www.fitikhastaligi.com/boyun-fitigi-egzersizleri.html Fri, 09 Nov 2018 00:13:54 +0000 Boyun fıtığı egzersizleri, düzenli olarak uygulandığında boyun bölgesinin güçlenmesini ve bu bölgenin esneklik kazanmasını sağlar. Boyun kaslarının egzersizle güçlenmesiyle, başın daha rahat taşınması, boyu Boyun fıtığı egzersizleri, düzenli olarak uygulandığında boyun bölgesinin güçlenmesini ve bu bölgenin esneklik kazanmasını sağlar. Boyun kaslarının egzersizle güçlenmesiyle, başın daha rahat taşınması, boyun rahatsızlıklarının iyileştirilmesi sağlanır. Boyun fıtığı boyun omurları arasında bulunan disklerin yıpranması, zamanla fıtıklaşma yapması nedeniyle oluşur. Bunun için düzenli ve bilinçli yapılan egzersizlerin önemi büyüktür. Bu sayede boyun fıtığı oluşmasını ve bunun gelişmesi önlenebilir.

Boyun fıtığı egzersizleri nelerdir

İzometrik egzersizler

Kişiler bunları ayakta olduklarında ya da dik olarak durarak yapabilir. Bu egzersizleri nasıl yapmanız konusunda aşağıdaki bilgilerden yararlanabilirsiniz.

Fleksiyorta direnç: Alın bölgesine konulan ellerden sonra baş öne doğru hareket ettirilir. Başın hareketine ellerle engel olmaya çalışılır. Bu hareket ona kadar sayılarak yapılmalı ve 3 defa tekrar edilmelidir.

Ekstansiyona direnç: Bu harekette eller başın arkasına konur. Daha sonra baş arkaya itilirken, bir yandan ellerle buna engel olmaya çalışılır. Bu hareket ona kadar sayılarak yapılmalı ve 3 defa tekrar edilmelidir.

Yana eğilmeye direnç gösterme: Önce sol elinizi yüzünüzün sol tarafına yerleştirin. Daha sonra baş sola döndürülürken, sol elle bu harekete engel olmaya çalışın. Aynı hareketi sağ elinizle ve başın sağ tarafıyla da uygulayın. Bu hareketler iki taraflı ona kadar sayılarak yapılmalı ve 3 defa tekrar edilmelidir.

Döndürmeye karşı direnç gösterme: Bu egzersiz sırasında sağ el başın arka tarafına yerleştirilir. Sol el ise, başın sol şakak tarafına yerleştirilir. Şimdi elinizle direnç gösterdiğinizde, başınızla sağ omzunuzun üzerinden bakmaya çalışmalısınız. Aynı şekilde başın diğer tarafına da hareketi uygulayın. Bu hareketlerde ona kadar sayılarak yapılmalı ve 3 defa tekrar edilmelidir.

Boyun Fıtığı Egzersizleri

İzotonik egzersizler

Önce başınızı yavaş bir şekilde sağ tarafa döndürerek, bu şekilde 3 saniye kadar durun. Bundan sonra baş öne doğru döndürülerek dinlenmeye geçilir. Bu egzersiz hareketleri başın iki tarafına 5 defa uygulanmalıdır.

Kendinizi fazla zorlamadan başınızı çeneniz göğüs bölgesine değecek şekilde öne doğru eğin. Bu şekilde dinlenince yavaş bir şekilde başınızı arkaya doğru eğin. Bu şekilde yine dinlenin. Bunu 5 defa uygulayın.

Bu harekette başınızla kulağınız omuzunuza değecek şekilde önce sağ tarafa doğru, ardından sol tarafa doğru eğin. Bu hareketlerde geçiş yaparken dinlenin ve 5 defa tekrarlayın.

Burada başınızı saat yönünde geniş bir çember çizecek şekilde döndürün. Daha sonra ters tarafa da aynı hareketi uygulayın. Bunları üçer defa tekrarlayın.

Boyun ve omuz bölgesinin sağlığı için neler yapılmalı

Boyun bölgesinin sağlığı, omuz bölgesinin sağlığıyla bağlantılıdır. Bu nedenle gündelik davranışlara bile dikkat edilmeli, bu bölgelerin zarar görmemesine çalışılmalıdır.

Oturur halde olduğunuzda, çeneniz bükük ve boyun arkaya çekilmelidir. Oturduğunuzda koldan destekleri olan sandalyeler tercih edilmeli, omurga sandalyeye dayanmalıdır. Sandalyenin kollarından destek alırsanız, boynunuzu ileriye doğru eğdiğinizde zorlanmazsınız.

Ayakta olduğunuz halde, çeneniz bükük ve yine boyun arkaya çekilmelidir. Bel düz olmalı, dizler bükülmeden öne eğilme hareketi yapılmamalıdır. Bu şekilde durursanız, boyun ve omuzları arkaya doğru çekik tutabilir, dik durabilirsiniz.

Uyku halinde yüz üstü yatmamak gerekir. Uykuda yan yatılmalıdır. Kullandığınız yastık başınızı ve boynunuzu desteklemelidir. Sırt üstü bile yatarken yastık başınızı ve boynunuzu desteklemelidir. Boynunuz gergin durmamalı, yatak sert ortopedik olmalıdır.

Dinlenme sırasında uzanma ve yatma tercih edilmemelidir.

Araç kullanılırken, koltuk yüks]]>